Шифрирајте ги информациите од Наутилус со Turbo-Secure

Во оваа можност ви претставуваме алатка што ви овозможува криптираат чувствителни информации преку пакет од скрипти став Nautilus.

Неговото име е Turbo-Secure, и по неколку чекори, ќе имате криптирање AES256 од контекстно мени од Убунту.


Во врска со енкрипцијата, Гном во моментов има програма наречена Морски коњ за ваков вид на намени, но малку е тешко да се конфигурира за оние кои ја сакаат темата, но не се експерти. Целосно менувајќи ја тешкотијата, Turbo-Secure нуди брза SSL и GPG енкрипција што им овозможува на корисниците да шифрираат датотеки и текст преку нешто интуитивно како контекстното мени на Наутилус.

Turbo Secure обезбедува бројни видови на криптирање како што се AES 192-битни, 256-битни, RC 40-битни и 64-битни, BlowFish и многу повеќе.

Turbo-Secure работи прилично исто како и секоја друга скрипта за Linux; се што ви треба е да ја преземете и извлечете компресираната датотека и да ги извршите датотеките Turbo-Secure-files-Installer.sh и Turbo-Secure-text-Installer.sh. Вклучување на секоја датотека ќе започне волшебник кој ќе ве води низ процесот на криптирање. Во првиот чекор, ќе ве замоли да изберете стандард за шифрирање SSL или GPG. GPG се користи за заштита на податоците како текст, додека SSL се препорачува за криптирање на лични податоци.

Во следните чекори, алатката претставува серија дијалог-кутии за конфигурирање на безбедносните опции. Ве замолува да наведете режим за автоматско или рачно внесување лозинка. Тоа е, ако сакате да ја зачувате лозинката на таков начин што ќе мора да ја внесувате лозинката секој пат кога криптирате датотека или ќе ги зачувувате лозинките на тврдиот диск за да и дадете флуидност на материјата секој пат.

За време на волшебникот за скрипти Turbo-Secure, од вас ќе биде побарано да изберете тип на криптирање, на пример, AES 256-битни AES 192-битни, 3DES, DESX, AES 128-битни, DES, RC4 40-битни, УБАВИ, CAST, CAST5 , RC2 40-битни и RC2 64-битни. Откако волшебникот ќе заврши, опциите за шифрирање на Наутилус ќе бидат додадени во контекстното мени. Оттогаш, можете да ги користите овие опции за криптирање датотеки и текст. Спремен Веќе имате брза енкрипција со кликнување на копче.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   HacKan & CuBa ко. dijo

  Многу кул, веќе го спуштам за да видам како се прават
  Честитки!

  Уреди:
  Но LRPM &% (&% FBI LPQTP !!!!) датотеката беше на мегаапликација: @
  Сакам да запалам сè ...

 2.   Мауро Николас Ибанез iraирард dijo

  Вистина е, страницата се пренасочува кон мегаапликација ... ебат ФБИ што превртува бесплатни проекти ... Се надевам дека ја ставија оваа датотека на друг сервер

 3.   Педри dijo

  Повторно го поставија на hotfile

 4.   германски dijo

  Само она што го барав и тоа се појавува во мојот Liferea! Прегратка.

 5.   Ајде да користиме Linux dijo

  Ебате!