Крипто игри: Корисни игри од светот на DeFi за да знаете, играте и победувате

Крипто игри: Корисни игри од светот на DeFi за да знаете, играте и победувате

Крипто игри: Корисни игри од светот на DeFi за да знаете, играте и победувате

Денес, ќе објавиме интересна листа на „Крипто -игри“ или игри на терен Дефи (Децентрализирани финансии), дека како што веќе знаеме, е а технолошки тренд отворен извор што се случува околу неодамнешната блокчејн технологија на финансискиот свет.

На „Крипто -игри“ во моментов се мода или Тренд на ИТ во полето на онлајн видеоигри, што дава многу за разговор, бидејќи тие даваат парични наградиВо виртуелни валути и легални криптовалути, што потоа може да се промени со законско плаќање фиат пари Од секоја земја. И секој ден, се појавуваат нови корисни и интересни игри кои инвестираат, играат и продолжуваат да заработуваат.

Axie Infinity: Интересна онлајн игра од DeFi World базирана на NFT

Axie Infinity: Интересна онлајн игра од DeFi World базирана на NFT

Покрај тоа, оваа публикација се обидува да ја надополни нашата претходна поврзана објава со „Крипто -игри“, што беше околу еден повикан "Axie Infinity", што накратко го опишуваме како што следува:

"Акси Бесконечност е онлајн игра на отворениот екосистем DeFi, каде што ги има Оски, кои се жестоки суштества кои сакаат да се борат, да градат и да бараат богатство. Дополнително, во Axie Infinity играчите можат да создадат колекција Axies и да ги користат во постојано проширување на универзумот на игри. Конечно, вреди да се одбележи дека Axie Infinity користи најсовремена технологија наречена Blockchain за да ги награди играчите за нивното учество." Axie Infinity: Интересна онлајн игра од DeFi World базирана на NFT

Поврзана статија:
Axie Infinity: Интересна онлајн игра од DeFi World базирана на NFT

Поврзана статија:
NFT (незабележливи токени): DeFi + развој на софтвер со отворен извор
Поврзана статија:
DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор
Поврзана статија:
Крипто средства и криптовалути: Што треба да знаеме пред да ги користиме?

Крипто -игри: Од бесплатно до победа до бесплатно за да заработите

Крипто -игри: Од игра до победа до играње за да заработите

Што се крипто -игри?

На „Крипто -игри“ Тие се нов глобален тренд во областа на видео игрите, што е тесно поврзано со употребата на веќе познатото cryptocurrenciesНа Тренд, чиј почеток може да се следи до појавата на платформата наречена CryptoKitties околу годишен 2017На Која во основа се состоеше од а колекционерска игра со карти со уникатно дизајнирани мачињаНа И што требаше да се купи и размени со помош на Дигитална валута Ethereum.

Покрај тоа, како и во секоја платформа базирана на blockchain, играчите или корисниците на „Крипто -игри“ мора да го искористи Паричници или сметки за купување и продавање на потребните крипто -валути, за потоа да можат да се стекнат / пренесат играчи / ликови на играта потребна за учество.

И во повеќето случаи, овие играчи / ликови на играта не се ништо повеќе од а NFT, што е, единствена и валидна дигитална датотека во рамките на платформата на која е создадена. Исто така, во зависност од "Крипто игра" вредностите на секој од нив може да одат од неколку долари до Илјадници долари.

Затоа, со целосна јасност може да се каже дека, „Крипто -игри“ целосно ја сменија филозофијата на Играјте за да победите битки (игра за победа) a Играјте за да заработите пари.

"Крипто -игрите и НФТ -игрите се два различни сегменти, првиот е повеќе фокусиран на трошење крипто -валути за да победува и трансактира со други играчи, додека НФТ -игрите се фокусирани на користење на домашни валути за генерирање и собирање уникатни НФТ -ови што можат да се користат во играта. за специјални акции или исто така да се чуваат и продаваат подоцна." Што се NFT во игрите? Пазарот за крипто -игри на Blockchain

Врвни крипто -игри за 2021 година

Има многу „Крипто -игри“ Во моментов и како што рековме претходно, нови се појавуваат со голема брзина. Меѓутоа, меѓу најинтересните, познатите, профитабилните или користените, може да се спомене следново, по азбучен ред:

За компјутери

 1. Вонземски светови - «https://es.alienworlds.io/»
 2. Акси Бесконечност - «https://axieinfinity.com/»
 3. Битка миленичиња - «https://www.battlepets.finance/»
 4. КриптоБлејдс - «https://www.cryptoblades.io/»
 5. CryptoKitties - «https://www.cryptokitties.co/»
 6. Темна шума - «https://zkga.me/»
 7. Змејово - «https://dragonary.com/es»
 8. Фараланд - «https://faraland.io/»
 9. Богови недоличен - «https://godsunchained.com/»
 10. Илувиум - «https://illuvium.io/»
 11. Лајтнит - «https://lightnite.io/»
 12. ЛајтБрингер - «https://www.litebringer.com/»
 13. Мир4 - «https://mir4global.com/?lang=es»
 14. Магла - «https://mist.game/»
 15. Мобокс - «https://mobox.io/»
 16. Мои крипто херои - «https://www.mycryptoheroes.net/»
 17. Мојот Дефи милениче - «https://mydefipet.com/»
 18. Мојот сосед Алис - «https://www.myneighboralice.com/»
 19. Неонски округ - «https://neondistrict.io/»
 20. Растенија наспроти Undead - «https://plantvsundead.com/»
 21. RollerCoin - «https://rollercoin.com/»
 22. SkyWeaver - «https://www.skyweaver.net/»
 23. Снук - «http://playsnook.com/»
 24. Песокот - «https://www.sandbox.game/en/»
 25. Зоолошка градина - крипто свет - «https://zoogame.finance/»

За мобилен

 1. Вонземско трчање - «https://play.google.com/store/apps/details?id=bitcoin.alien.run»
 2. Bitcoin отскокнување - «https://apps.apple.com/us/app/bitcoin-bounce/id1487339632»
 3. Криптопоп - «https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mansoon.cryptopop»
 4. Нископланинските - «https://play.google.com/store/apps/details?id=com.upland.app»

Развивање

 1. Голема Време - «https://bigtime.gg/thegame»
 2. Меч Ембер - «https://embersword.com/»
 3. Еснаф на чувари - «https://www.guildofguardians.com/»
 4. Хашруш - «https://hashrush.com/»
 5. Бесконечна флота - «https://www.infinitefleet.com/»

повеќе информации

Да се ​​добие повеќе информации За овие споменати игри и други повеќе, можете да кликнете на следново линкНа И ако некој знае некоја друга забавна и профитабилна "Крипто игра", Оставете ни го само вашето име во коментарите за да знаат другите и да истражат. Пред с those, оние на кои работат GNU / Linux и да има поддршка за него Шпански јазик.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, „Крипто -игри“ се одлична можност за многумина, да заработете го времето поминато за бесплатно играње видео игриНа И особено за оние луѓе, во земји со ниски примања или со прилично грчеви или влошени економии.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.