CrossOver 20.0 пристигнува врз основа на Вино 5, поддршка за Chrome OS, поголема поддршка за Linux и многу повеќе

Неодамна Програмерите на Codeweavers ја објавија новата верзија на нивниот производ «CrossOver 20.0» серзија дека нејзините развивачи можат да се пофалат дека доаѓаат со многу добри промени и од нив се фокусираа на поддршка на следната верзија на macOS 11.0 Big Sur, како додаток на тоа дека тие ја подобрија компатибилноста на игрите, вклучувајќи ја и компатибилноста со Steam и со многу игри од DirectX 11.

За оние читатели кои сè уште не го знаат CrossOver Можам да ви кажам дека ова е комерцијална алатка која ви овозможува да извршувате популарни Windows апликации на Unix системите (Linux или Mac) без потреба од инсталација на Windows. Тоа е изведување на ВИНО со додадени неколку закрпи, и полесни за употреба алатки за конфигурација.

Crossover е произведена од CodeWeavers, која вработува неколку програмери за вино и придонесува со код за проектот WINE со отворен извор според GNU LGPL, тоа е: тој е еден од главните соработници на проектот Вино, го спонзорира неговиот развој и ги враќа на проектот сите иновации што се имплементираат за неговите комерцијални производи.

Морам да напоменам дека овој софтвер, и покрај тоа што е базиран на Вино, не е бесплатен, па за да го користите ќе мора да платите за лиценца.

Што има ново во CrossOver 20

Во оваа нова верзија на CrossOver 20 има многу интересни вести и една од нив е во редизајн на марката, Не само што веб-страницата имаше нов изглед, туку дизајнот беше модернизиран и воведени се нови елементи за брендирање.

Друга новина и можеби најистакната е Поддршка за оперативен систем Chrome со кои сега не само корисниците ќе можат да работат Андроид и Линукс апликации, туку и тие ќе можат да ги извршуваат Windows апликациите на неодамна објавените Chromebook. 

Друга промена што се издвојува од CrossOver 20 е тоа што вклучува прикажување на „рејтингот“ на апликацијата (колку добро може да работи) во рамките на CrossOver.

Покрај тоа, софтверската база се ажурира на базата на Вино 5.0 со кои се додаваат сите промени, подобрувања и пред се поголема поддршка, што исто така директно има корист од поддршката за повеќе дистрибуции на Linux.

Покрај изградбите на Linux, вградени се и ажурирања за самопослужување.

Од друга страна, во рамките на најистакнатите промени на оваа нова верзија, на додаде поддршка за macOS 11 и тоа, исто така, кога започна во macOS, тоа обезбедиподобрена е можноста за користење DirectX 11 и поддршката за услугата Steam.

Покрај сите тие промени, ние продолжуваме да работиме напорно на Вино, правејќи обемни промени што ја подобруваат општата поддршка за сите апликации. Илјадници од овие подобрувања се вметнати во CrossOver и треба да го подобрат однесувањето на многу апликации.

И, конечно, со лансирањето на CrossOver 20, лансиравме сосема нов бренд. Ова вклучува нов визуелен изглед за CrossOver што ја рефлектира нашата страст за обезбедување нарушувачка поддршка за Windows на алтернативни платформи.

Конечно, бидејќи поддршката за Chrome OS е „нова“ во рамките на софтверот, се нудат бесплатни проби за оние кои се заинтересирани да можат да го испробаат Crossover на Chrome OS.

Овој бесплатен пробен период може да го побара г.од следниот линк.

Ако сакате да дознаете повеќе за ова ново издание, можете да ги проверите деталите со одење на на следниот линк.

Како да го добиете Crossover 20.0?

За да можете да ја добиете оваа алатка само во оваа нова верзија можете да го направите со плаќање лиценца, која доколку има цена да се земе предвид, во случај да не сте сигурни за тоа може да побарате лиценца за „Проба“ што ви дава можност да ја тестирате оваа алатка 14 дена.

Друг начин за тестирање CrossOver без да мора да вилушка надвор (засега) ја користи дистрибуцијата на Линукс „Дипин ОС“, која е прилично популарна дистрибуција на Линукс, базирана на Дебијан и ја спроведува оваа алатка во системот и корисниците не мораат да плаќаат за тоа.

Ако сакате да дознаете повеќе за трошоците и како да ја набавите оваа алатка, само одете на на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.