Одлични икони за фиоката Пиџин

Неодамна Јас ти кажав за некои икони за фиоката KDE, икони кои изгледаат доста успешни затоа што се комбинираат со темата и опсегот на бои што KDE носи по дифолт.

Па, се случува неколку дена да користам Pidginдобро Kopete не ми дозволува да го конфигурирам со прокси како што треба и добро избрав Pidgin 🙂
Проблемот е што сите мои послужавник Беше кул, освен за PidginПа, тој користеше свои икони, и воопшто не изгледаше добро

Решението што го најдов беше прилично едноставно, направив неколку икони за послужавник специјално Pidgin, икони што треба да се совпаѓаат или комбинираат со овие други што веќе ги имав, еве ги иконите што ги направив:

Да се ​​стават овие икони е многу едноставно ... еве ги чекорите:

1. Отворете терминал, напишете го следново и притиснете [Внесете]:
cd /usr/share/pixmaps/pidgin/tray/ && sudo mv hicolor/ hicolor_BACKUP && sudo wget http://desdelinux.net/ftp/hicolor.tar.gz && sudo tar -xzvf hicolor.tar.gz

Ова ќе ја побара вашата лозинка, ставете ја и voila, ништо повеќе

Затвори Pidgin, тие повторно го отвораат и ќе ги имаат новите икони ... сега ние, сега го имаме фиока (системска лента) појавување на ХАХА.

Те оставам како изгледа мојот послужавник:

Поздрав и каков било проблем што може да се појави, известете ме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нано dijo

  Патем, не успеав да ги инсталирам другите икони за фиоки во KDE, оние што ги објавивте претходно ... Дали ги имате оригиналните извори и тоа за да видите дали ги инсталирам на друг начин? Дека навистина ми се допадна.

  Другото, дали ги добивате сите ваши теми од изгледот на KDE? или имаш повеќе фонтови, дизајнери или нешто таму?

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Копирајте ја папката «икони» во која е преземена ~ / .kde4 / споделување / апликации / работна површина / стандардно / и кон ~ / .kde4 / споделување / апликации / работна површина / внатрешни-системски бои /
   Ја напуштате сесијата и се враќате, треба да работи за вас

   Ах да папката ~ / .kde4 тогаш нема доказ со ~ / .kde ????

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Ах, заборавив, не ... иконите и што ги добивам директно од KDE-Look хаха, иако едвај имав време овие денови да ги прегледам новите

 2.   Еритрим dijo

  Иконите се одлични! И наједноставната инсталација е невозможна! Благодарам многу! 😀

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Благодарам
   Компани за поздрав

 3.   Оскар dijo

  Што се случи со телепатијата-KDE, не можеше да го составиш?

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Ју, успеав да го инсталирам 😀 супер е… го сакам хахахаха
   Морам да го направам упатството, но сега работиме на нешто друго

   1.    елав <° Linux dijo

    Не знам што е посебно во вистината. Но, еј ..

    1.    Оскар dijo

     Вашиот партнер е многу мистериозен во последно време.

     1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

      ХАХАХАЈАЈАЈАЈА !!!!!

 4.   Алба dijo

  Иконите на мојот послужавник се, како што велиме во Мексико ... од чили, крт и позол xDDD единствената што добро се интегрира во мене е само онаа на пиџин, со формата на амбиент Убунту ... и менаџерот за преземање. Менаџерот на мрежата реши да не го поврзува мојот компјутер преку Wi-Fi и ме испрати во пеколот, морав да инсталирам WICD и бидејќи нејзината икона е грда, Rhythmbox кога пушта музика ја покажува иконата Фаенца (повеќе сакам Ритам отколку Банши) и ...

  Па, марсовска мешавина xD ви благодариме за врвот пиџин! голема работа би било да можам да ги сменам сите во еден стил во мојот случај: У

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Па, да го смените целиот проблем е тоа што користите Ubuntu (Gnome), а јас не го користам тоа, затоа не можам да направам тестови и да ви помогнам 🙁

   Но, тоа не е толку комплицирано, треба да ги користите само иконите што ги користи секоја апликација и да ги менувате така