Купете VPS или наменски сервери со Linux или Windows?

Огромното мнозинство од оние што ја читаат оваа статија користат Linux на нивниот компјутер, од овие неколку ние сме тие што користат Linux на серверите со кои управуваме, или серверите на нашата работа / компанија или други што сме ги купиле од интернет провајдер.

Иако се гледа и докажува дека Линукс триумфира на пазарот на сервери (и суперкомпјутери), некои сè уште во мојата канцеларија или стари пријатели ме прашуваат за Фејсбук: зошто купувате сервери со Линукс, а не со Виндоус, ако Виндоус е полесен за администрација? Оние господа, тоа е прашањето што нè засега

Сервери, функција или цел?

Серверите се „компјутери“ кои обезбедуваат услуги, им служат на корисникот или клиентот на одредени услуги, со други зборови, хардверските ресурси на серверот (складирање, обработка и меморија) треба да бидат 100% фокусирани, наменети да ги задоволат потребите на клиентот. Дали сметате дека е логично или разумно да се трошат ресурси во графичко опкружување со Виндоус Сервер? Кога е инсталиран Виндоус сервер, графичката околина на Виндоус е инсталирана Да или Да, што троши ресурси, вклучува многу драјвери што треба да ги користи, графичко забрзување, троши незначителен број ГБ од HDD, итн.

Сите овие ресурси што ги троши околината на графичкиот сервер со Виндоус нема да можат да се користат за да му служат на клиентот веб-страница, за да ја направат базата на податоци побрза или да одземе помалку време, итн

Значи, прво, сервер со Linux ни дава можност за инсталирање или не графичко опкружување (што воопшто не е потребно, бидејќи во Linux сè може да се направи преку команди), со што се зачувуваат вредни хардверски ресурси, додека сервер со Windows не не ни ја давајте таа опција, таа ја инсталира графичката околина за поголема „погодност“ на администраторот, трошејќи хардверски ресурси што никогаш не можеме да ги повратиме. сервер-gnutransfer

Безбедност, заштита

Не е тајна дека Linux е побезбеден од Windows, причините за зошто Linux е побезбеден од Windows и Пабло ги остави во статија пред малку. Тие се неколку и не планирам да ги објаснам сите овде, туку да споменам неколку:

 1. Во Линукс немаме потреба од пукнатини, клучни клучеви или други слични работи што обично носат повеќе вируси отколку глодар од 16 век.
 2. Во Linux ги имаме таканаречените складишта, кои го содржат скоро целиот софтвер што ќе ни биде потребен. Додека во Виндоус целиот софтвер е дисперзиран, така што има поголеми шанси некој да направи грешка, да не биде прегледан од голем број експерти и да го направи нашиот систем ранлив.
 3. Виндоус е навистина бавен кога станува збор за безбедносни ажурирања, додека во Линукс можеме да имаме неколку безбедносни ажурирања во истата недела, корегирање грешки итн.
 4. Корисничкиот систем во Линукс без сомнение е супериорен во однос на оној на Виндоус, дозволите, атрибутите, сопствениците во Виндоус оставаат многу посакувани.
 5. Во Виндоус, антивирус, антималвер, антиспајвер, антифишинг се задолжителни, а јас имам неколку „антис“ што не ги спомнувам, додека во Линукс доволно е добро конфигуриран заштитен allид.

На кратко, има многу причини зошто Linux е супериорен во однос на Windows во однос на безбедноста, препорачувам да го прочитате написот споменат погоре.

цена

Скоро сè во светот денес е преместено со пари или за пари, серверите не се исклучок од правилото. Кога сакаме да купиме сервер со Виндоус, гледаме цена која е секогаш поскапа од онаа што ја гледаме со Линукс. Да земеме на пример кој било провајдер, на пример, да ги прегледаме плановите за VPS на SeedVPS.com, ако ги видиме нивните планови Windows и да Linux доаѓаме до следниот заклучок:

 1. VPS со Linux и 2Cores, 250 GB HDD и 1 GB RAM меморија чини 19 € месечно, односно 296.4 долари годишно.
 2. VPS со Windows и 2Cores, 250 GB HDD и 1 GB RAM меморија чини 24 € месечно, односно 374.4 долари годишно.
 3. Со други зборови, скоро 80 ​​долари е поскапо да се купи VPS со Windows отколку да се купи со Linux.

Како што можете да видите, ако купиме сервер за Линукс е значително поевтино да купиме еден со ист хардвер, но со Виндоус.

Администрација, конфигурација

Како што споменав на почетокот, нема малкумина кои сметаат дека управувањето со сервер со Виндоус е многу, многу полесно отколку управувањето со еден со Линукс. Тука можам дури и да се согласам со вас, немам намера да убедувам никого дека запомнувањето на 15 долги и сложени командни линии е нешто полесно отколку да се отвори прозорец и да кликне на 10 копчиња, не ми е намера да измамам никого.

Деталот е дека ако го избереме наједноставниот на крајот, ќе платиме за грешката. Willе ви дадам заеднички пример, што го доживеаја многу мрежни администратори. Бекап, зачувувања на конфигурации и дневници: Ако управуваме со сервер Linux и треба да направиме резервна копија од конфигурациите на 100 услуги, само треба да направиме копија од папката / etc / на друго место и тоа е тоа, ако сакаме да ги зачуваме системските логови, би било доволно да се ископира содржината на / дневниците / на друго место и ... voila, толку едноставно. Во Виндоус како би било? ...

Ако управувате со сервер за Windows, како ја зачувувате конфигурацијата на DNS, DHCP, Proxy, MailServer, итн? Бидејќи конфигурацијата на овие НЕ е зачувана во истиот директориум, бидејќи конфигурацијата на многу од нив не е зачувана во обични датотеки, туку е зачувана во внатрешен db на .exe или нешто слично, направете резервна копија од целата конфигурација на серверот станува нешто навистина досадно, тешко за извршување.

Би биле принудени да користиме многу надворешни апликации, на пример, апликација што ја исфрла конфигурацијата на прокси (ISA Server) и ја копира на друго место, друга апликација за DNS итн. За секоја услуга. Да, Виндоус може да биде поедноставен за управување со многумина, но, во важното време, станува систем со премногу, премногу ограничувања.

Искуство и знаење пред се

Thisе го објаснам ова многу, многу кратко, колку мрежни администратори кои користат Виндоус знаат и кои знаат и како да управуваат со мрежите на Линукс? ... малку, многу малку, скоро никој во мојот случај, додека колку мрежни администратори кои користат Linux знаат и кои знаат да управуваат со мрежите на Виндоус? ... сите би рекла 🙂

Лично, поминаа многу години откако не морам да управувам со серверите на Виндоус (што ги ценам!), Но, ако повторно требаше да управувам со Windows Server, тоа воопшто нема да биде комплицирано, би можел да се прилагодувам скоро без да трепнам. .. додека, за некои знам дека управувам со Виндоус, му давам еден од моите сервери со Линукс, и првото нешто што ќе ми каже е дека не излегувам од врата, дека го учам како работи Линукс затоа што тој нема оддалечена идеја за „тоа“ што го имате инсталирано серверот.

И се прашувам, дали е тоа мрежен администратор? … Некој целосно неспособен да управува со сервер користејќи го најпопуларниот оперативен систем на серверот?

Лично мислење

Управувам со мрежи веќе неколку години, започнав како многумина со Виндоус Сервер, кој траеше помалку од 4 месеци на моите сервери. Кога успеав да инсталирам FTP, HTTP, DNS, DHCP и исто така Proxy услуга на тој P128 сервер со 3 MB RAM меморија на сервер со само 128 MB RAM меморија што беше во мојата стара компанија, и сето тоа без да потрошам 100 MB RAM, ден си реков: «Боже како мизерно си го трошев времето со Виндоус".

Користам GNU / Linux на мојот лаптоп со ArchLinux, на мојот паметен телефон со Firefox OS, на моите сервери со Debian, ако имав таблета Јас, исто така, веројатно би инсталирал Linux + KDE-Plasma за него или за друга употреба АндроидВсушност, ако имав хибрид помеѓу лаптопот и таблета како Asus Transformer или некој друг што чита на една од страниците што често ги посетувам (како на пр Упатство за компјутер o Фроникс) исто така би пронашол некаков начин да инсталира одреден Linux за дистрибуција до него. Како и да е, написот завршува тука, се надевам дека вам, како и секогаш, ве интересираше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

44 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елдрагон87 dijo

  Само да знаеше како подобро да управува со VPS ... недостасува добар упатство за LEMP во CentOS или Debian

  1.    Валтер Вајт dijo

   Можете да го посетите ова упатство, тоа е на англиски јазик, но многу добро
   Како да инсталирате магацинот Linux, nginx, MySQL, PHP (LEMP) на Ubuntu 12.04
   https://www.digitalocean.com/community/articles/how-to-install-linux-nginx-mysql-php-lemp-stack-on-ubuntu-12-04

   Како да инсталирате магацинот Linux, nginx, MySQL, PHP (LEMP) на CentOS 6
   https://www.digitalocean.com/community/articles/how-to-install-linux-nginx-mysql-php-lemp-stack-on-centos-6

   Тоа е едно од многуте упатства за, за мене, најдобрите vps од сите:
   Со само 5 УСД / месец (0.007 УСД / ч) имате:
   512 MB меморија
   1 Core
   20 GB SSD диск со солидна состојба (супер брз)
   Месечен трансфер од 1 ТБ

   Сите сервери доаѓаат со 1 GB / сек. мрежен интерфејс.
   само супер

   Можете да влезете овде, за повеќе детали.

   1.    елав dijo

    Како GNUTransfer, а потоа и Алвотек, ние не најдовме, искрено го кажувам тоа.

  2.    Даниел dijo

   Ако сакате да избегнете голем дел од администрацијата, можете да се одлучите за претходно инсталирано решение, многу компании нудат VPS или Посветени сервери со LEMP веќе подготвени за употреба ...

   Погледнете ја оваа понуда:
   http://www.netciel.com/es/stack-de-desarrollo-web/43-servidor-nginx-php-fastcgi.html

 2.   Хорхе dijo

  Многу интересен и комплетен овој пост, многу ми се допадна 🙂 Целосно се согласувам за сè.

  Поздрав !

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 3.   Карлос dijo

  брутално !!! Можам само да го кажам тоа, многу добра статија

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарение на вас, тоа беше задоволство.

 4.   f3niX dijo

  Тотално не сте во право, можете да инсталирате windows server без графичко опкружување само режим на конзола, конзолата е понапредна од обичниот cmd, не сум ја пробал, не треба ни да стигне до петиците на linux но не можете да напишете такво нешто без да знам, имам копија од Windows Server 2012 и стандардниот режим не вклучува графичко опкружување.

  Поздрав.

  1.    Хесус Балестерос dijo

   И, исто така, мора да видите дека постојат различни типови на сервери, ако ги користиме за веб-сервери, несомнено е дека секој Unix е супериорен во однос на Windows, но кога зборуваме за домен и сервери за размена во Linux, постојат бесплатни алтернативи, но треба малку да се плеткаш.

   Ајде, има многу решенија што ги има „Мајкрософт“ кои се комерцијални, но тие се деловни решенија. Освен ако не добиете платен производ од Новел или Ред Хет, она што големите компании заштедуваат во трошоци, тие на крај го трошат на поддршка поради високото знаење што е потребно за управување со бесплатно нешто што нема „официјална“ поддршка.

   ПС: Јас сум Linuxero, но работите како што се.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Без сомнение, Windows Active Directory е едно од нејзините најдобри достигнувања, сепак претпочитам да користам алтернативи како ClearOS или Zentyal, Linux дистрибуира скоро 100% податлив од веб-апликација. Samba4 напредуваше многу, но многу во овој аспект на постигнување на AD, сепак може да се инсталира преку Kerberos + openLDAP + Samba како цел живот, а клиентите на Windows нема ни да забележат дали серверот е Windows Server со Active Directory или Linux со „нешто“ повеќе.

    1.    елиотим3000 dijo

     Самиот Active Directory се чини незгоден на графичко ниво. Досега не успеав да направам активен директориум како што треба во Windows Server 2003 (да видам дали со сервер 2008 можам да го направам тоа, но засега ќе вежбам како да направам споделена папка преку Samba).

   2.    елиотим3000 dijo

    GNU / Linux и BSD се добри сами по себе, како на ниво на веб-сервер, така и на ниво на сервер на базата на податоци. Проблемот е со каков вид на база на податоци ќе работите (PostgreSQL е прилично добра опција за разлика од скелерот SQL Server на Мајкрософт), но дури и Oracle ја нуди својата системска база на поддршка дури и за GNU / Linux (дури и ако ги мразите остатоците од Сонце, Оракл секогаш го носи она што го има). Во секој случај, трошоците за инвестирање во оперативните системи на Новел и Ред Хет се обично многу ефтини во споредба со услугите што Мајкрософт ги обезбедува и на краток и на долг рок, но на крајот на денот, тие се доста интересни алтернативи.

    Иако кога станува збор за жонглирање, ГНУ / Линукс се позајмува за тоа, бидејќи многу од суперкомпјутерите таму што се користат деновиве користат GNU / Linux и многу малку исклучоци користат HP-UX или легитимен UNIX (всушност, тоа е вистинска главоболка за да можете да управувате како што сакате).

   3.    елав dijo

    Јас ти велам Исус, најдоброто нешто што Виндоус го има во моментов се нарекува Активен директориум, не е спорно, но како и секогаш, можеме да имаме свои алтернативи благодарение на openLDAP и Samba (ако имаме клиенти на Виндоус). На крајот, Active Directory не е ништо повеќе од LDAP.

    Што може да чини малку повеќе работа за да поставите ваква услуга? Може да биде, но сигурен сум дека откако ќе се конфигурира, ќе биде многу полесно да се одржи / ажурира. Знаете, предностите на конфигурациските датотеки што можат да се "исфрлат", рестартирајте ја услугата и одете.

    1.    Хесус Балестерос dijo

     Ние сакаме да бидам Linuxero и секогаш ќе претпочитам да ја користам бесплатната алтернатива отколку комерцијалната, особено во МСП каде економската вредност е од фундаментално значење, но има и многу работи што треба да се видат.

     На пример, еднаш му препорачав на Нагиос да го користи во претседателството на републиката (Колумбија), па дури и направив примероци од нив и беа воодушевени, но на крајот тие одлучија да купат комерцијално решение не заради заштеда на ресурси, туку за поддршка, многу пати тие беа потребни компанија која е таму што поддржува било што, затоа во претседателството тие имаат сервери Виндоус и Линукс, но со Линукс имаат решенија за Ред Хет, повеќе за поддршка на компанијата.

     Што се однесува до економијата, секогаш мора да направите евалуација за тоа, бидејќи иако Linux е бесплатен, понекогаш завршувате повеќе за знаење отколку за што било друго, јас наплаќав 50 долари на час за сè што правам на сервер за Linux, било да е тоа конфигурација, поддршка и сл. Понекогаш е поевтино да инсталирате Виндоус, да дадете два клика и тоа е тоа, дури и ако е постабилно, но барем тоа е нешто што многу луѓе можат да го направат, од друга страна, не секој посегнува по Линукс. Затоа заработив многу пари со Linux

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Насловот на објавата е «купи VPS (…)»И досега, не сум видел никаков VPS или Посветен провајдер кој нуди Виндоус Сервер 2012, оној што нуди најмногу Виндоус Сервер 2008, кој има опција да ја оневозможи графичката околина?

 5.   ac_2092 dijo

  Многу добра статија !! Linux е многу подобар од Windows!

 6.   Обред dijo

  Одличен придонес! аплауз

 7.   еВеР dijo

  Како што рекоа таму, има разни грешки и искривен поглед. Иако, ајде, се надевам, писателот пишува во „FromLinux“ ;-P.
  А-ресурси:
  Од Windows 2010, може да се инсталира верзијата "ServerCore" што нема графички интерфејс. И знам дека е многу комплицирано да се користи. МНОГУ КОМПЛИКИРАНО. Но, тоа го покажува тоа многу моќно.
  Б-Безбедност на заштита:
  1-Нема потреба од пукнатини, итн.: За услуги, или во Windows. Тие се дел од ОС и се безбедно инсталирани токму од таа причина. Никој не смее да инсталира испукана програма на сервер (или каде било, ме разбираш ...). Пукнатините обично се користат за кориснички програми (канцеларија, фотошоп, итн.), А не услуги.
  2-Инсталација на децентрализиран софтвер: како што објаснив во точка 1, во случај на услуги, тоа не е случај
  3-Безбедносни ажурирања: Не знам дека Вин бавно ги прима. Она што е ужасно е потребата да го рестартирате компјутерот при нивно инсталирање
  4-Систем за дозволи за датотеки: во толкаво несогласување. Во моментов Виндоус е многу подобар и овозможува широка контрола.
  5-Нема потреба од анти-нешта: во теорија не е точно, но во пракса може. Што ако не биде заменет, е дека во случај да станува збор за сервер за пошта, сепак ќе ви треба антиписирање.
  Ц-цена
  Ако управувате сами, очигледно Linux е поевтин. Ако некој друг управува со тоа, не. Администратор со познавање на Linux ќе ви наплати посигурен.
  Д-бекап
  Кој и да каже дека правењето резервни копии во Linux е лесно, никогаш не ја конфигуриравте Бакула ... хаха. Шега. Директориумот / итн е точен. Но, сигурен сум дека во Виндоус не е толку комплицирано како што се појавува. Постојат апликации кои прават добра работа за малку напор. И преку Active Directory конфигурациите се реплицираат помеѓу серверите без напор.

  Сакам Линукс, но работите како што се.
  Со почит

  1.    f3niX dijo

   Во потполн договор со тебе, јас користам Linux за се што сакам, но не значи дека и другите опции се лоши (освен филозофски и економски фактори), има добри работи и има лоши работи, ми пречат затворени постови и обожаватели, кога дури и не знам дека го тестирале производот што го критикуваат пред верзија пред 4+ години. Мислам дека треба да бидете објективни и реални во врска со овие прашања.

   Јас користам 2 vps, еден Linux и друг Windows и двајцата ми изгледаат стабилни и употребливи, Windows го користам дури и за сервер за игри затоа што јадрото на тројството (приватен wow сервер) е секогаш поажурирано и без закрпи за верзијата на Windows. Исто така, поставив клиенти за сервер Mu Online за кои се потребни прозорци, и вистината е дека никогаш немав поплаки.

   ПС: Јас не напредував во активен директориум или нешто слично, јас сум повеќе програмер отколку администратор на сервер.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Го повторувам она што го реков во друг коментар:

   Насловот на објавата е «купи VPS (…)»И досега, не сум видел никаков VPS или Посветен провајдер кој нуди Виндоус Сервер 2012, оној што нуди најмногу Виндоус Сервер 2008, кој има опција да ја оневозможи графичката околина?

   1. Пукнатини. Точно, така што секој треба (и не е сарказам) да го купи ISA-серверот со сите приклучоци што ќе бидат потребни, како и други услуги што Windows Server НЕ ги вклучува во јадрото. За жал, огромното мнозинство на луѓе не мислат така. Друг пример (не секогаш да го спомнувам ISA серверот) е или Kerios ... или сервер за пошта со MDaemon, тие се само примери на она што го видов, луѓето хакираат многу.
   2. Kerios, MDaemon, безбедносни пакети ... сето ова доаѓа во складиште за Windows Server?
   4. Прашање на лично мислење или вкус, како и да сакаме да го наречеме ... Никогаш не сум се обидел да шифрирам цела партиција во NTFS, би било потребно да се види дали може да се направи и како работи.
   5. За анти-нештата, според Мајкрософт Виндоус е најбезбедниот ОС во светот, во пракса многумина ја знаат вистината.
   Ц-цена. Точно, ако некој друг ќе управува со вашиот сервер Linux, можеби нема да биде бесплатен, сепак, ако некој е „мрежен администратор“ зошто по ѓаволите треба да плати некој друг за да си ја заврши својата работа? Неспособност или просечност?
   Д-бекап. Бакула е само ЕДНА апликација за тоа, многу, многу комплетна. Сепак, јас самиот ги програмирам своите скрипти за баш што ги исфрлаат ДБ-а, копираат конфигурациски датотеки, ротираат логови и ги зачувуваат, проверуваат МД5 од сè ... итн итн. Никогаш не сум видел нешто толку едноставно да се направи. Додека во Виндоус, единствена апликација може да заштеди СЕ што е важно во системот? Really Навистина се сомневам во тоа.

   Во однос на првиот:

   Како што рекоа таму, има разни грешки и искривен поглед. Иако, ајде, тоа е за очекување, пишува писателот во „FromLinux“

   Ниту, пак, ќе го коментирам ова, бидејќи „уредникот“ како што ме нарекувате, нема време ниту интерес да разговара за Виндоус Сервер со други луѓе, без оглед колку се ерудитни ... или верувајте 🙂

   1.    f3niX dijo

    Прво: никогаш не ги критикувајте вашите можности како системски администратор, сите знаеме колку добро се справувате од Linux.

    Второ: за жал, не секој има ваша способност да напише свој баш како тебе, и можеби не секој има желба да го стори тоа, може да го наречеш „Неспособност“ или „Средност“, како и да посакаш, но овој свет е полн со нив .

    Трето: Вашиот одговор за vps што сте ги виделе се само 2008 година, тоа е затоа што никогаш не сте заинтересирани да барате таков со 2012 година (ниту јас не сум го сторил тоа), но ако го инсталирав, како што знаете, капиталистичкиот свет во кој сме ние дава предност на софтверот на Microsoft во образованието пред да научиме како да конфигурираме Debian или CentOS.

    Четврто: Единственото нешто што го критикувам е слепиот фанатизам што ве тера да објавувате и да потврдувате одредени карактеристики на друг систем (колку и да сте спротивни) кои не се точни, остатокот од објавата не ја прочитав вистината. Тоа потполно погрешно „Да“ или „Да“ ме обесхрабрува, иако секогаш ми се допаѓаат твоите објави за нивниот технички талент и твоите примери за баш. Но, секогаш треба да ја носите вистината напред и да признаете кога не сте во право.

    Освен тоа, ние останатите веќе ги знаеме сите лоши страни на Виндоус, ако не ве уверувам дека нема да ве читаме, или @elav, или @usemoslinux или сите писатели што објавуваат тука.

    Поздрав и се чини дека сте многу навредени, иако тоа не беше моја намера, ако изнервирате, извинете, како што го дадовте вашето и моето мислење.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Извинете ако мојот претходен коментар изгледаше или беше премногу ... ненадеен, директен или дури и груб. Поентата е дека првото нешто што го рече, го сметав за навреда или навреда малку кон мене, но повеќе од што било кон страницата.

     Во врска со можноста или не да пишувате свои скрипти во баш, токму тука споделив прилично едноставна ... без толку многу циклуси или проверки или што било друго: https://blog.desdelinux.net/script-para-backups-automaticos-de-tu-servidor/

     Во врска со објавувањето нешто без знаење, во овој напис ... точно, да бидам искрен, немав идеја дека Виндоус Сервер 2010/2012 дозволува инсталирање без графичко опкружување, искрено не знаев. Кој, сега се сомневам, дали дозволува целосно управување со услугите како што се Active Directory или ISA Server преку тој CMD? Тоа е само прашање што се појави. Од друга страна, ви благодарам за она што го велите за моите написи.

     Вашето мислење не ме вознемируваше, навистина не ... Не ми пречи да признаам дека не бев свесен за CMD што ги носи новите верзии на W. Server, она што ми пречеше е првото нешто што го кажавте и Цитирав во другиот коментар, не знам ... се чувствував како напад на страницата.

     1.    f3niX dijo

      Добро, вистината никогаш не го кажа тоа што го цитираш, јас реков само за слепите очи, но никогаш за „Тој е уредник на FromLinux“.

      Поздрав и нема проблем ова е моја втора веб-страница по гугл дневно, јас никогаш не би се обидел да ве навредам, само што понекогаш мислам дека линуксеровите се толку затворени од нашите вкусови што не гледаме што му недостасува на ГНУ / Линукс за да стигне навистина до биди првиот, не на серверот за кој знаеме дека работиме многу добро, ако не и на работната површина, ми се чини дека треба да ја почитуваш конкуренцијата и да знаеш да ги разликуваш нивните јаки страни, да знаеш каде да напаѓаш, како што направи со нас.

      Со почит

  3.    елав dijo

   @eVeR:

   А-ресурси:
   Од Windows 2010, можете да ја инсталирате верзијата "ServerCore" која нема графички интерфејс. И знам дека е многу комплицирано да се користи. МНОГУ КОМПЛИКИРАНО. Но, тоа го покажува тоа многу моќно.

   Моќен? Во која смисла? Можете ли да ги извршите апликациите што ги споменав во другите коментари од таа конзола? И, ако е комплицирано, што е поентата да се користи Виндоус?

   Б-Безбедност на заштита:
   1-Нема потреба од пукнатини, итн.: За услуги, или во Windows. Тие се дел од ОС и се безбедно инсталирани токму од таа причина. Никој не смее да инсталира испукана програма на сервер (или каде било, ме разбираш ...). Пукнатините обично се користат за кориснички програми (канцеларија, фотошоп, итн.), А не услуги.

   Не ви е потребна пукнатина за веќе вклучените апликации, ниту ви треба за оперативниот систем кога е купена легално, но колкумина го прават тоа? Барем никој во Куба.

   3-Безбедносни ажурирања: Не знам дека Вин бавно ги прима. Она што е ужасно е потребата да го рестартирате компјутерот при нивно инсталирање

   Погледнете, во Виндоус дури и за да дишете треба да рестартирате ..

   4-Систем за дозволи за датотеки: во толкаво несогласување. Во моментов Виндоус е многу подобар и овозможува широка контрола.

   WTF? Силно се сомневам дека во Виндоус имате систем за дозвола за датотеки што го надминува chmod. Се сомневам, и ве молам, ако не сум во право, докажете го тоа.

   Постојат апликации кои прават добра работа за малку напор. И преку Active Directory конфигурациите се реплицираат помеѓу серверите без напор.

   Нема апликации од трети страни? Зарем не изгледа чудно, непријатно и неправедно што самиот Microsoft не ви нуди апликации за правење пристојна резервна копија од сопствените услуги?

   1.    Хесус Балестерос dijo

    Hombe, јас сум повеќе анти-прозорци од кој било, но нешто што мора да се препознае е дека Виндоус многу се подобри, особено во однос на безбедноста. Дури и ако зборуваме за работна површина, системот за дозволи за Windows 8 не се споредува со ѓубрето за Windows XP, обидете се да замените DLL во папката System32 и ќе видите;).

    Сега бидејќи проблемот е со серверите, можам да ви кажам дека системот за дозволи е многу, многу различен.

    Добро управуваниот Виндоус Сервер е стабилен и безбеден, она што го мразам е рестартирање за ажурирања, иако во Линукс единствениот пат кога морав да се рестартирам е кога ќе заврши ажурирањето на јадрото.

 8.   Гонзало dijo

  Многу точно она што го кажувате во објавата, вистината е дека во Linux сè се прави со команди и нема потреба да се инсталира графичка околина

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за вашата посета и коментар.

 9.   Виндоузико dijo

  Написот треба да се коригира. Виндоус сервер дозволува инсталација без графичко опкружување (како што веќе беше истакнато) и може да се управува со командите cmd.

  1.    елиотим3000 dijo

   Режимот Sever Core навистина го отвора графичкиот интерфејс (explorer.exe). Единственото нешто што ви се отвора е интерфејсот на конзолата со Виндоус (или командна линија), а како што напојувањето доаѓа по дифолт, вие само напишете „ps“ за да можете да го користите Windows Server во режим на конзола како што треба (конзолата за Windows како таква и без Пауерсхел е губење време).

   1.    Виндоузико dijo

    Она што сакав да го кажам е дека може да се инсталира без нормално опкружување на работната површина. Се појавува минимална графичка околина слична на Виндоус 3.1. Ако ја погледнете статијата, тој зборува за „графичко опкружување“ како да е работна околина (графичко забрзување?).

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Од која верзија на Windows Server дозволува инсталација без графичко опкружување?

   1.    Виндоузико dijo

    Мислам дека постои Server Core од Windows Server 2008.

  3.    елав dijo

   Имав можност да направам инсталација „без графика“ на Виндоус Сервер во неговите најнови верзии, а кој мисли дека е луд, можете да го сторите истото како и со терминал на Линукс.

   Моето прашање е, како почетник за Виндоус: Дали ISA-серверот, Active Directory, IIS и сите услуги на Windows можат да бидат употребливи преку CMD?

   1.    f3niX dijo

    Тоа е потполно точно, конзолата за Linux е многу помоќна, но сите тоа веќе го знаевме.

    1.    елав dijo

     Затоа, се прашувам, каква е користа од инсталирање на Windows Server без графичко опкружување, ако на крајот не можеме да користиме IIS, ISA Server, Active Directory и останатите што многумина веќе ги знаат? Што е поентата?

     Повторувам, тоа е само сомнеж

     1.    f3niX dijo

      Дали со Active Directory може да се управува од PowerShell http://technet.microsoft.com/es-es/library/dd378937(v=ws.10).aspx.

 10.   Кармен dijo

  Или тука: https://www.digitalocean.com/pricing

  Која е страницата што Валтер ја коментира без упати меѓу нив.

 11.   елиотим3000 dijo

  Самиот многу добар напис, да бидам искрен. Но, да ја кажам вистината, Виндоус Сервер 2008 горе има режим на јадрото на серверот, кој ви покажува само прозорец во кој ви овозможува само да користите PowerShell (што е прилично ограничен во споредба со Баш) и вистината е дека не многу пати Виндоус сервер ви дозволува да направите резервна копија како Божјите мандати (ако го сторите тоа, ќе мора да користите Дух, што само по себе ве чини вистинско сребро за таа цел).

  На страната на ГНУ / Линукс, БСД и другото семејство POSIX, по дифолт, Базо конзолата ви доаѓа во повеќето случаи, бидејќи барем, за да добиете помош е прилично едноставна и само по себе, ви овозможува да преземате комплетен директориум со изворен код и / или датотеки од витално значење.

  Во случај на игри, многу јужнокорејски F2P сервери за игри како што се Softnyx, Webzen и оние на услуги како што се Netmarble од CJ Интернет и Hangame од NHN Corp. поголемиот дел од времето користат Windows Server со SQL Server, за да можат пристојно да работат Покрај тоа , ова не се чувствува при прелистување на нивните соодветни веб-страници благодарение на фактот дека тие имаат пропусен опсег во нивна корист. Меѓутоа, при одржување на наведените бази на податоци, тие избираат да ги деактивираат услугите во друго време освен во сообраќаен метеж, со цел да се спречи какво било оштетување на наведената база на податоци поради измами и / или исто така за еден или друг важен фактор (со други зборови, тие не може да ја заврши таквата работа "жешка", бидејќи тоа многу влијае на перформансите на серверите).

  Досега, единствените верзии на Виндоус кои навистина можат да се сметаат за разноврсни се „вградените“ верзии, бидејќи тие ни овозможуваат да ги избереме опциите што навистина сакаме да ги користиме, и досега, овие верзии се најкористените на ниво на Компјутери за игри. Модерни аркадни игри направени од јапонски компании како Конами и Сега (Андамиро користи Linux на своите танцови машини како што објавил во претходната статија).

  На крајот на краиштата, не сум изненаден од бројот на корисници кои навистина сакаат да пробаат GNU / Linux заради нивната разноврсност, покрај фактот што услугите F2P што ги нудат некои компании во овие делови како што се Aeria Games и Valve's Steam работат под GNU / Linux и BSD и имаат подобри перформанси во однос на F2P конекцијата, соодветно.

 12.   Родриго dijo

  Читам само лоши работи за прозорците ??
  полека!!!

  СИТЕ знаат дека Виндоус не е најефикасниот оперативен систем, но затоа не е лошо!

 13.   Карлос dijo

  Па, ништо помотивирачки од вашиот пост. Сите поминавме таму, го ставам Линукс малку по малку и ви ја давам целата причина во светот, сервери со само 4 години, тие одат како желки, се чини како да имаат програмиран тезга за да им предложат на администратор: Јас сум стар, смени ме веќе за нов.
  http://www.rtve.es/alacarta/videos/el-documental/documental-comprar-tirar-comprar/1382261/
  (Добар документарец)

  Јас само би додал дека „стапицата“ што се крие во облак-серверите со прозорци е дека тие ви прават план што одговара на цената, но прозорците се дизајнирани да трошат ресурси, тогаш ќе мора да го проширите вашиот план во облакот: овен, диск, јадра, ... и она што почнувате да го плаќате за нешто што може да се управува, завршува значително да се зголеми.

 14.   Edwin dijo

  Здраво, дали може да ми помогнете, сакам да купам vps, но јас сум нов човек и немам идеја како е, во Linux сум новајлија за една недела го имам инсталирано, затоа што мигрирам од Xp.

 15.   Сарутоби dijo

  Па, јас би ти препорачал ако сакаш да купиш vps in http://www.truxgoservers.com/

  Има повеќе од 350 форми на плаќање и повеќе од 15 локации на сервери

  http://sales.truxgoservers.com/vps/index.php Во VPS економија тоа веќе зависи од локалитетот, цената е ефтина за САД и Европа

 16.   Аксарнет dijo

  Многу интересна информација. Ова се сомневања што мора да се разјаснат за да може корисникот да го избере оној кој најмногу му одговара, поздрав.