Вратете ги избришаните датотеки лесно со Photorec од конзолата

Другите денови дојде пријател со сериозен проблем, тие го форматираа MicroSD на нејзиниот мобилен телефон и нејзините фотографии починаа !!

Истражувајќи, најдов одлична апликација за конзолата. Всушност, постојат две: Тест-тест y Фоторец.

Тест-тест Се користи за враќање на избришани датотеки, но особено изгубени партиции. Наместо тоа Фоторец специјализира во враќање на избришани датотеки (особено мултимедијални датотеки) и прави и други работи.

Како прво, важна точка: Ако знаеме дека сме избришале или форматиравме нешто по грешка, без никаква причина, да напишеме нешто на тоа. Ако станува збор за партиција на нашиот компјутер, најдобро е да ја одмонтирате. И, ако е во партицијата на нашиот систем, најдобро е веднаш да го исклучите нашиот компјутер и да ги направите чекорите од LiveCD.

И уште нешто, за да ја вратите избришаната датотека, треба да исполнувате одредени услови, а понекогаш и не е така лесно, и многу е малку веројатно (од технички причини) да се поврати сè.

Откако го кажавме ова, да започнеме:

Прво, прво, да го инсталирате:

sudo apt-get install testdisk (со овој пакет инсталирајте ги двете програми).

Иако обете програми имаат моќна и разновидна алатка, го оставам тоа за друг пост. Сега ќе се фокусираме на враќање на податоците со Фоторец.

Го отвораме терминалот

Ние го избираме директориумот (ако не го создаваме) за да ги зачуваме обновените датотеки.

mkdir ./recuperados
cd ./recuperados/

Потоа, програмата:

sudo photorec (потребни ни се привилегии на суперкорисници)

Знаејќи малку англиски јазик, сфаќаме дека тоа ни дава избор помеѓу дисковите што ги вметнавме. Бидејќи не можев да го најдам мојот pendrive, единственото нешто што го имам е мојот сакан хард диск.

> [Продолжи] За да го изберете (односно, притиснете [Внесете])

Како што ќе видите во овој случај, тоа ни дава да ја избереме партицијата.

Тогаш ние мора да избереме > [Пребарување] и ни дава да избереме тип на партиција. Не е многу тешко, имаме само две опции. Да биде полесно, ако е диск или партиција со Linux, тоа е прва, ако е со друг оперативен систем или е пендрив, мемориска картичка или нешто друго, тоа е второ (освен за многу чудни исклучоци).

Продолжуваме понатаму. Сега имаме две опции:

слободен: Враќа само датотеки избришани во слободен простор.

Цел: Враќа сè, без разлика дали се избришани или не.

Ние само бираме Бесплатно. Во следниот прозорец тој ни покажува список на пловни пловки каде што можеме да ги копираме датотеките што ги обновува (логично не може да биде на истиот уред) Можеме да ја избереме папката по наш вкус, но ако во првиот чекор создадеме директориум и го избереме со cd Themе ги врати таму, бидејќи по дифолт тоа го прави во папката каде што работевме со терминалот. Ако е точно, притискаме на тастатурата C и ќе започне да го штеди она што го наоѓа. Покрај тоа, за време на операцијата, тој ќе покаже список со бројот на најдени различни датотеки.

Откако ќе завршиме, го отвораме нашиот омилен истражувач на датотеки и одиме во папката каде што ги обновуваме датотеките за да видиме што наоѓаме.

Оваа програма беше многу корисна за мене, и се надевам дека ќе ви послужи исто како мене. И, ве потсетувам дека е невозможно да се поврати сè.

САМО МОМЕНТ!!! Ако избришам само датотека од 100 kb. Дали треба да ја копирам 500 GB слободен простор од мојата партиција во мојата папка за да ја најдам таа датотека ???

Многу добро прашање, и вистината е дека не сакаме да направиме албумот да работи со задоволство.

Ајде да видиме брзо (многу е слично на горенаведеното) како да повратиме една (или повеќе датотеки) со Тест-тест.

1) Ја отвораме конзолата

2) мкдир ./рекурадос

3) cd. / обновено /

4) судо тестдиск

5) Ја избираме опцијата Креирај (ќе создаде список со датотеки)

6) Го избираме дискот, pendrive или единицата што е.

7) Вид на партиција (ако не знаете која секогаш тој е оној што ќе го изберете по дифолт.)

8) ВАORTНО: избираме Напредно, втората опција. Остатокот препорачувам да го оставите за напредни корисници.

9) Ја избираме (доколку е применливо) партицијата каде што беше датотеката. Забележете дека на дното на екранот имаме 5 опции: Type, Boot, Повторно, Креирање слика, откажете се. Она што нè интересира е Повторно. Со левата / десната стрелка на тастатурата го избираме и (откако ќе избереме партиција) и ја даваме Внесете.

10) Сега гледаме список со датотеки што може да се прегледаат. Датотеките со црвена боја се оние што се бришат и можат да се обноват. Ние ги бараме нашите и (според командите на крајот од прозорецот) притискаме C (важно е да се чува со мали букви) да работиме токму со таа датотека. Ако има неколку, ние ги избираме со : а потоа притискаме C (забележете ја разликата помеѓу големи и мали букви).

11) Сега го избираме директориумот каде го зачувуваме. Ако ги следиме чекорите како порано mkdir и cd, можеме да притиснеме директно C y ПОДГОТВЕНИ !!!

Ајде да видиме како е датотеката.

Уште нешто, бидејќи работиме со sudo, датотеката сега е root. Но, сигурно тие веќе ќе знаат што да прават во овој случај

Сега кажав сè. Уживајте во тоа и нека ви биде корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

62 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   sieg84 dijo

  TestDisk и Photorec, многу корисни, но мора да се однесувате со нив многу внимателно.

 2.   Лианглс dijo

  Одлични програми што можат да ве спасат од повеќе проблеми 🙂

 3.   кики dijo

  Добро е и што ја ставате официјалната врска на програмата:

  http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

  Патем, многу добра програма, ја искористив неколку пати за да го извадам братучедот од проблеми, кој го форматираше дискот и ги изгуби фотографиите, хехе!

 4.   неименуван dijo

  интересно, иако photorec служи само за враќање на мултимедијални датотеки

  за враќање на која било датотека од било кој тип избришана во партиција со екст, можеме да користиме додаток на додаток

  1.    Jordорди Фдез dijo

   не е точно: со фоторецент, иако неговото име може да биде погрешно, сите видови датотеки може да се обноват

   1.    неименуван dijo

    PhotoRec е софтвер за враќање на податоците за датотеки дизајниран за враќање на изгубени слики од меморијата на дигиталниот фотоапарат или дури и од тврдите дискови. Тој е продолжен за да бара и не-аудио / видео заглавија. Пребарува следниве датотеки и може да ги отстрани:

    * Аудио податоци сонце / NeXT (.au)
    * RIFF аудио / видео (.avi / .wav)
    * Бит-мапа на BMP (.bmp)
    * компресирани податоци bzip2 (.bz2)
    * Изворен код напишан во Ц (.в)
    * Сурова слика на Канон (.crw)
    * Каталог на Канон (.ctg)
    * Поддиректориум FAT
    * Документ на Microsoft Office (.doc)
    * Nikon dsc (.dsc)
    * HTML страница (.html)
    * JPEG слика (.jpg)
    * MOV видео (.mov)
    * MP3 аудио (MPEG ADTS, слој III, v1) (.mp3)
    * Видео од група експерти за подвижни слики (.mpg)
    * Минолта сурова слика (.mrw)
    * Слика на необработен формат Олимп (.orf)
    * Пренослив формат на документ (.pdf)
    * Perl скрипта (.pl)
    * Преносна мрежна графика (.png)
    * Сурова слика на Фуџифилм (.raf)
    * Контаксна слика (.црт)
    * Слика од ролеи (.rdc)
    * Формат на богат текст (.rtf)
    * Скрипта за школка (.sh)
    * Архива на катран (.тар)
    * Означете го форматот на датотеката со слика (.ff)
    * Мајкрософт ASF (.wma)
    * Сигма / Foveon X3 сурова слика (.x3f)
    * zip архива (. zip)

    1.    Лав dijo

     Точно. Дури ги обновува датотеките со „чудни“ екстензии.
     Најголемата разлика (јас ја направив бруто-работата) е што Фоторец ги обновува „сите“ датотеки и во Testdisk можете да ги изберете.

     Ви благодарам на сите што коментиравте, ме тера да видам дека мојата работа не беше залудна

 5.   @Jlcmux dijo

  Имам зачуван диск некаде што го чува кога случајно избришам многу информации и навистина не знаев како да ги вратам.

  Можеби ако се обидам да ја искористам програмата за време подоцна, тоа ќе ми помогне?

  На здравје.!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во теорија да 🙂
   Без оглед колку долго поминало откако сте ги избришале информациите, сè додека не копирате ништо ново на HDD, треба да можете да ги вратите податоците.

 6.   невидлив15 dijo

  Јас го користев на HDD од 500 GB од којшто грешката е избришана партицијата ext4… Среќна сум што извлеков скоро сè (минаа часови)…

 7.   кондол dijo

  Екселанте !!!

  1.    Лав dijo

   Ви благодарам!!! 🙂

 8.   Хуанатлатлан dijo

  Здраво Јас сум во нешто комплицирана ситуација, од ултрабук, случајно избришав неколку фотографии кои не беа ни мои. Кога сакам да го преземам тест-дискот од ubuntu usb, ми кажува дека не може да го најде бараниот пакет, веќе прашав пријател дали има друг начин да го инсталирам, но тој ми рече дека живиот cd и usb ги носат само потребните пакети. да тестира ubuntu.
  Моите прашања се: Може ли да го инсталирам тест-дискот од тврдиот диск каде што ги избришав датотеките? Ако е така, дали сум во состојба да ги вратам тие фотографии (тие се околу 30) сто проценти? Треба да се напомене дека бидејќи е ултрабук, тој нема cd-уред и не можам да го отворам за да го отстранам тврдиот диск.

  Се надевам на брз одговор, тоа ќе ме извлече од неволја.

  1.    елав dijo

   Всушност, ако извршите LiveCD од Flash меморија, ако можете да ги инсталирате пакетите што ги сакате ... дури и да го направите упорен, односно да се рестартирате и повторно да влезете со USB меморијата и да не изгубите ништо ...

   1.    Лав dijo

    Тоа е вистина. Ако користите Unetbooting за да креирате бутабилен USB, тоа ви дава можност да резервирате простор во него за да го направите трајно.
    Чудно е што не можам да го најдам пакетот Дали ги ажуриравте складиштата пред да се обидете да го преземете? Дали ги имате сите репоа. активиран?
    Ако не, има неколку „спасувачки“ дистрибуции кои веќе носат ваков вид алатки за употреба во режим во живо.

 9.   c4експлозивни dijo

  Многу корисно. Направив неколку досиеја. Ви благодарам.

 10.   Лав dijo

  За оние кои треба да го имаат при рака во дистрибуција во живо, на следниов линк до Вики се дистрибуциите што ги носат стандардно.

  http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd

 11.   габо dijo

  Обновив многу датотеки што беа оставени во папката, но тие се чудни датотеки, ниту една не ги содржи информациите што ги барате, тие се чисти кодови и ретки слики .. ayudaaaaaa

 12.   јоипокме dijo

  Одличен пост, многу ми помогна, не мислев дека е толку лесно 🙂 и го користам под платформата win2 во мојата работа, поздрав.

 13.   Иктинеу dijo

  Многу добра статија, а исто така и коментари што ја комплетираат. Ги користев и двата пати, но секогаш се враќам на оваа страница за да ја буткам меморијата. Extundelete-0.2.4-1 не знаеше за тоа, но тој е веќе инсталиран за да го тестира, ако има 44,0 KiB, тој е способен да го направи она што вели дека ќе ја тргнам капата.
  Дури и во случај на губење на датотека, ако ова е цената за да се биде шеф во системот, јас лично плаќам за тоа со задоволство, многу подобро од коренот на дежурната компанија, иако понекогаш прстите одат побрзо од мозокот .
  Благодарам Лав и колегите членови.

  1.    Лав dijo

   Ви благодариме за коментарот. Вистината е дека овие програми секогаш мора да се држат при рака, бидејќи никогаш не се знае кога може да се случи непредвиден настан.

 14.   Мигел Ферес dijo

  Добро попладне браќа, ми требаат информации од вас за да видам што можам да направам во мојот случај пред да се обидам да ги инсталирам оние програми што ги препорачувате за обновување на податоците ... Имам компјутерска троја (64-битна UTECH) и инсталирав ubuntu 12.04 до Можев да го симнам ОС росафреш 2013 (страдам од она што тие го велат »верзија и дистрибуција»), иако не знам ништо за компјутерски науки, но со упатствата што се наоѓаат на мрежата, тоа е лесно easy го симнав „Ос“, тоа е тоа !!! но кога ќе го побарам во »преземања» сфаќам дека е во папка со датотеки на која пишува »TEMP», ја отворам, има и некои текстуални датотеки и папка на која пишува »rosafresh.iso..cd суров ... Го копирам за да го ставам во »преземања» и ги копирам само текстовите, а не ЦД-то, се враќам во »TEMP» и изненадувањето ??? Не го најдов никаде, сега прашањето од милион долари: тие мислат дека може да се опоравиш, или изгубив 1,5 ГБ преземање на оперативен систем ??? чекајќи ги твоите предлози, се збогувам ,,,,,

 15.   neox32000 dijo

  Нешто само што ми се случи и не знам како да го земам
  -изврши jdfrag на мојата партиција ntfs -Имам 3 партиции кои не сметаат swap: ext4 -linux mint-, ntfs-прозорци xp -, ntfs -заштита-

  chkdisk беше извршен на резервната копија - каде се дефрагментираше - и зезнав сè од таму: Имам чиста партиција од 560 gb; Ја одмонтирав мојата ntfs партиција од Linux и се обидувам да ја клонирам командата DD на 1TB хард диск на USB: моите сомнежи се:
  1) дд може да клонира бајт по бајт? -Ова е со параметрите на блоковите со помалку од 1 мега-да речеме 254k- за да можам да ја клонирам мојата партиција до USB-возачот и од таму да направам резервна копија?
  2) Треба да ги вратам информациите со директориумите - корисно е да ги вратам mp3-те, но имам многу работи дистрибуирани во папки од разни причини

  1.    Лав dijo

   Дали сте се обиделе да стартувате фоторече директно на партицијата што сте ја зафркнале? (очигледно без да го монтирам). Мислам дека не е потребно да се клонира партицијата на надворешен диск, но овој диск ќе биде многу корисен за испраќање на сè што програмата ќе закрепне (ви посакувам среќа да бидете многу), особено ќе имате корист со брзина. Запомнете дека е невозможно да се повратат 100% од датотеките, особено во партициите ntfs кои обично се многу фрагментирани.

   1.    Освил dijo

    Здраво Лео, извини за непријатностите, но како супер-новости во овој Linux секогаш пречам на многумина ... Подолу оставив коментар за мојата загриженост, ако можете да ми помогнете, би бил благодарен брат ...

 16.   Хорхе Флорес dijo

  бидејќи photorec обнови датотеки со различно име, оригинално и името беше многу важно, ја однесе рацијата во специјализирана компанија, но тие не можеа да повратат податоци, тврдат дека дискот е празен, како може да се случи тоа? претпоставувам дека photorec ги избриша записите откако ќе се опорави.

  дали некој се случи исто?

  KR

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Photorec не брише ништо, вашата компанија ве излажа. За да ги вратам датотеките со оригинално име, има TestDisk, иако времето кога го користев не ми беше од корист. Можете исто така да користите програма Виндоус наречена Recuva, тоа е оној со најдобри резултати што ги видов, но не е ниту непогрешлив

   1.    елав dijo

    Многу се сомневам дека ќе одговорат на овој коментар. Мислам дека е бот или нешто друго, или адресата за е-пошта што ја ставивте не постои. Дури и Акисмет го избришал / заклучил.

    1.    Мануел де ла Фуенте dijo

     Хахаха, така помислив кога видов дека пишува на англиски јазик, но се вика Хорхе Флорес и има IP од Мексико. 😀

     Иако пред да одговорам го барав вашиот коментар на Google и немаше резултати; кога се ботови, истиот коментар се појавува на многу страници. И не вклучуваше никакви врски, па ако е бот, тоа е многу редок. : С.

   2.    Лав dijo

    Така и двете. Јас дури и верував во тоа. Вистината е дека ме изненадува што тој зборува за тоа толку кохерентно и покрај тоа што е робот.

  2.    Лав dijo

   Обид да се одговори на англиски:
   Не знам многу англиски јазик, но не мислам така. Имав кога требаше да ги вратам датотеките со фотографии и тоа го направив двапати и двата пати повратив иста количина датотеки. Ако хард дискот беше оштетен, можеби целосно се скрши за да се обидат да го прочитаат целиот диск прибирање на сите податоци.
   Поздрав!

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Тој е од Мексико, можете да разговарате со него на шпански јазик. 😛

 17.   морски dijo

  Здраво :

  За да ги вратите избришаните фотографии, што е најдобро?

  благодарение

 18.   Освил dijo

  Сакав да го инсталирам Photorec користејќи Synaptic на Debian Wheezy и добив 2 датотеки од TeskDisck, ги инсталирав, надевајќи се дека е апликацијата со графички интерфејс, но, не ја гледам никаде, дури ни по рестартирање на lap-top … Кој би бил начинот да се постапи во овој случај?
  Фала многу на секој што може да ме води ...

  1.    Лав dijo

   Здраво! За жал, повеќе не користам Debian (се префрлив на OpenSuse), затоа не можам многу да ви помогнам, знам дека има неколку графички апликации, но тие се ограничени, но никогаш не инсталирав и не ги барав. Ако ви треба нешто ефективно, препорачувам да го направите со конзола. Сè уште можете да пребарувате нешто на Интернет.

 19.   Маријано dijo

  Ви благодарам многу, многу корисно, директно за печатење и папка со мачети.
  Поздрав.

 20.   калимба dijo

  Знаете дека го инсталирав Кали на мојот компјутер и случајно изгубив некои датотеки, како можам да ги вратам?

 21.   калимба dijo

  око Јас сум нов човек во овој компус, ако некој може да ми помогне

 22.   адолфо dijo

  еј прашање, дали е нормално кога ќе завршите со закрепнување со оваа програма, а резултатот е некои датотеки што не можам да ги копирам или да ги преместам на друго место ?, тие остануваат само во папката за обновување и иконите на датотеките тие имаат заклучување. Како можам да го поправам тоа? помогни ми, те молам и ти благодарам, твојата објава е многу добра,

  1.    Лав dijo

   Да, тоа е нормално затоа што ја извршувавте програмата како root, и како нормален корисник нема да можете да менувате или да правите ништо.
   Решение: стартувајте го управувачот со датотеки како root од терминалот, на пр .:
   судо делфин
   Одете во папката и променете ги дозволите за да можат сите корисници да ги менуваат датотеките.
   Лесно е. Со почит

   1.    Јован dijo

    Барање не ми ја покажува партицијата за Linux, јас сум на Ubuntu 10.4.
    Благодарам однапред.-

 23.   Анонимност dijo

  Ви благодариме за овој пост. Користам Linux Mint за прв пат и се обидував да направам кратенка, мислев дека го сторив тоа и ја избришав папката, и излезе дека не сум направил кратенка, туку ја преместив, па го избришав оригиналот папка! Забележав скоро веднаш и скоро ми дава нешто, брзо се гуглав и пристигнав тука.

  Ги копирав сите тие команди во конзолата (прв пат кога ја користев конзолата) и сега се опоравува! Вели дека веќе има 3000 txt, 1900 pdf, 1200 doc, 1300 jpg, итн.
  Значи, работи одлично. Ви благодарам многу повторно, и ви благодарам што објавивте со објаснувања, слики и команди и што не направивте видео-упатства што се кавга за гледање.

  1.    Лав dijo

   Многу ми е драго што ти служи. Гледам дека сте нови во Linux, ви посакувам многу среќа.
   На здравје !!!!

 24.   Јербас dijo

  Па, откако го прочитав упатството и сите коментари, во случај да имаше одговор што го барав, го поставувам прашањето, бидејќи не го најдов одговорот.
  Дали случајно избришав некои видеа (игри) од мојот компјутер, некои од видеата заземаат 15 GB, вкупно беа 150 GB, снимав со програма наречена actión и од истата програма ги бришев видеата што не ги направив потреба, што беше мое изненадување дека кога сакав да избришам видео, сите што ги исчезнав, претпоставувам дека наместо да кликнам на копчето за да ја избришам избраната датотека, му дадов да ги избрише сите датотеки,
  Ја користев оваа програма и сфаќам дека видеата што ги обновува не зафаќаат повеќе од 1,86 gb (неколку видеа со иста големина) и 954 Mb, исто така, неколку видеа, чудно е затоа што видеата немаа иста тежина, секое од нив имале различна големина.
  Програмата за враќање на сите видеа штотуку заврши и излезе дека големината на видеото не е важна, сите обновени видеа се гледаат само во првите 2 минути, некое решение или која било друга програма за враќање на големи видеа?
  Имам YouTube канал наречен El yerbas

  1.    Марија Фернанда dijo

   Здраво, истото ми се случи.
   Можете ли да го решите проблемот? Итно е да го решам.
   Ве молам, помогнете!

 25.   Марија Фернанда Риос dijo

  Здраво, кога го преземав материјалот од мојот SD, компјутерот создаде грешка и кога погледнав немаше ништо на картичката, очигледно не беше завршено со поминување на материјалот и беше избришан. Материјалот е фотографии и видеа.
  Поминав низ Photorec и ми ги обновува фотографиите и видеата, датотеките ми излегуваат, но кога одам да ги пуштам, не ја гледам сликата или звукот.
  Можете ли да ми помогнете?
  Треба да го зачувам материјалот, те молам !!
  (I.e.

 26.   Принцезата41 dijo

  Ако ги обнови информациите, но мислам дека се чисти датотеки што немаат ништо, што ме интересира да знам дали некој може да ми помогне да ги вратам .sql датотеките од базата на податоци што се генерираат автоматски со crontab, ве молам

 27.   Мика dijo

  Одличен придонес, но кога ќе ги вратам моите датотеки, тие немаат продолжение и имаат општо име, има ли начин да се идентификува продолжувањето на секоја од нив?

  1.    Лав dijo

   Се сомневам. Запомнете дека секој софтвер за враќање на датотеки дава се од себе да ги прочита без да има „индекс“, поради што во повеќето случаи имињата и екстензиите се губат и многу се оштетени. Многу управувачи со датотеки ги идентификуваат без потреба од продолжување и дури можат да ви покажат прегледи на видеа или фотографии. Дали сте се обиделе да ги истражите обновените датотеки со Делфин? Тоа ми помогна.

   1.    Марио аланис dijo

    здраво услуга ќе ја имате програмата за делфини, ви благодарам !!!

 28.   alice123 dijo

  Здраво ,,, исто така сега можете да ги вратите избришаните датотеки, како што се фотографии, видеа или музички датотеки, итн. Овој софтвер за обновување лесно може да закрепне избришана поднесена од кој било вид меморија во неколку чекори. Следете ја врската подолу за да го користите овој софтвер:
  http://es.carddata-recovery.com

 29.   ssor_e dijo

  Здраво, пред да имам инсталирано прозорци, сега се префрлив на ubuntu и благодарение на photorec успеав да спасам многу работи, но дали некој знае дали може да се спасат лозинките што ги зачував во google chorme?

 30.   Лав dijo

  Ја користите истата сметка што ја имавте? Мислам дека е единствената опција

 31.   АНИМЕТАЛЕРО dijo

  ХЕЈ ПРИЈАТЕЛ! Е РАБОТИ ЗА АНДРОИД ТЕЛЕФОНИТЕ? ВО ТЕОРИЈА МОLDЕ ДА РАБОТИ, ТАКА WЕ ГИ ИСПИТУВАМ И ДА ГИ КАELLАМ РЕЗУЛТАТА

  ALЕ ИСПИТУВАМ НЕКОИ АПЛИКАЦИИ НА ШАНГОСИТЕ НА „ЛАС ВЕНТАНАС“ НА КВАТСКАТА „Били Путерта“ СО ВИНО И / ИЛИ ПЛАЈОНЛИУКС И WЕ ТИ КАELLАМ РЕЗУЛТАТИТЕ ...

  ИРОНИЧНО Е „АНДРОИД“ И „ПЕНГУИН“ ГНУ / ОД УНИКС-БАЗИ ОД КОЗИН, ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ НА МАЈСТОРИ РИК СТАЛМАН И ЛИНУС ТОВОРЛДИ, НЕКОГАШ НЕМА ПОВЕЕ КОМПАТИВНОСТ ...

  СУМ СО УБУНТУ 12 ДЕЛ ПАНГОЛИН И 14 ДЕЛ КАРНЕРО ...

 32.   Xavier dijo

  ГРЕШКА СЕ СПАСИЛ .ДОЦИЈА ВО ТМП И НЕ МОАМ ДА ГО ДОБИВАМ

 33.   Луис dijo

  Ви благодарам многу, оваа програма обнови речиси 20 GB во фотографии и видеа за кои мислев дека се изгубени

 34.   Роналдо Родригез dijo

  Откажување не излезе. Имам Ubuntu 14.04

 35.   Нико dijo

  Здраво, јас сум Нико, прашање што пронајдов голем број видеа и други датотеки, но имав голем интерес да вратам важна сума што ја имав од датотеките Мидис и Карс или караоке, но името го заменив со низа броеви со која е многу тешко да се користи бидејќи никогаш не знаете за која песна станува збор, дали постои можност да ги вратите овие датотеки со нивното оригинално име? благодарам

 36.   Фернандо dijo

  Добро утро, имам едно прашање, бидејќи фотографиите не се обновени во нивната оригинална големина, туку во мала големина и кога ќе се зголемат изгледаат матно, ве молам, некој ми помогне во врска со тоа прашање. Ви благодарам

 37.   Марио аланис dijo

  Кога користев фоторес, му дадов да го бара целиот диск за 320 gb, а во опциите му дадов само некои од оние што ми требаат, сепак процесот трае до 200 часа, дали е нормално? каква било препорака, благодарам !!!

 38.   марио кабрера dijo

  Ако вратам датотеки, но тие ми предизвикуваат премногу тежина, како можам да ги избришам?

 39.   Стомакот на Омар dijo

  Веќе ја прочитав статијата, не знам многу за терминалот, но разбрав нешто. Се надевам дека некој ќе ми објасни со јаболка. Претходно ви благодарам многу. По грешка го избришав тврдиот диск (А) Сакам да ги вратам датотеките на тврдиот диск (Б) затоа што мојот лаптоп нема многу капацитет за да може да ги врати избришаните датотеки. Како можам да го натерам да ги копира на хард дискот (Б). Благодарам