Arарвис: Одличен личен асистент за Linux

Многу од нашите читатели ќе слушнат за 'Џарвис'тој виртуелен асистент развиен од Марк Цукерберг креаторот на Facebook, алатката предизвика доста возбуда благодарение на фактот што комбинира вештачка интелигенција со интернет на нештата за практично да го контролира целиот ваш дом. Ова не е прв пат да се создаде моќен личен асистент, но овој пат стана вирален благодарение на влијанието што го има Цукерберг врз индустријата.

Инспириран од целата оваа револуција на виртуелни асистенти, се роди Arарвис за Linux извонредна личен асистент за Linux која ги користи конзолата и питонот за автоматизација на многу задачи.

Што е arарвис за Linux?

Тој е личен асистент за Linux кој работи од терминалот, тој е тотално бесплатен и развиен е во Пајтон. Алатката е одговорна за извршување на разни задачи кога е означена со следење на синтакса која е претходно конфигурирана.

Arарвис за Linux ви овозможува да знаете информации за вашиот компјутер како што се (овен, температура, процеси), вашата географска локација, како и да лоцирате ресторани, услуги, стадиони, адреси во близина на вашата локација. На ист начин, алатката ни овозможува да преземаме музика, да читаме вести, да бараме слики, да пресметуваме рута меѓу другите функционалности. личен асистент за linux

Вреди да се напомене дека Џарвис Тоа овозможува додавање нови функционалности, а исто така се предлага интеграција со услуги од трети страни. Алатката е објавена пред само неколку дена, но прифаќањето беше многу добро, носејќи со себе голем број нови соработници кои работат на подобрување на истата.

Како работи arарвис

Користењето на Jarvis е прилично едноставно, само извршете ја главната класа на алатката и внесете ги командите што се веќе програмирани за ботот да ги извршува задачите што ги посочуваме.

На следното видео можеме детално да ги процениме придобивките од arарвис и неговата употреба:

Како да го инсталирате arарвис

Инсталирањето на Jarvis за Linux е прилично едноставна, ние само треба да го клонираме официјалното складиште и да ги инсталираме потребните зависности.

Инсталирањето на зависности во Linux Mint и дериватите може да се изврши со извршување на следниве команди како root:

$ apt-get install nodejs $ apt-get install npm $ pip install ims $ pip install gTTS $ pip install pyowm $ pip install instantmusic $ pip install SpeechRecognition

Следно продолжуваме со клонирање на складиштето и извршување на главната класа.

$ git клон https://github.com/sukeesh/Jarvis.git $ cd Jarvis $ python main.py

Со ова сега можеме да уживаме во оваа одлична алатка

Заклучоци за овој личен асистент за Linux

Arарвис за Linux е алатка што виде прилично успешна иднина, и покрај тоа што неодамна беше објавена, направи прилично голема група за поддршка, нејзините основни функционалности (и повеќето од нив се вклучени во други алатки) значително ја зголемуваат продуктивноста на корисниците. корисници кои се навикнати користејќи ја конзолата.

Корисниците на други оперативни системи веќе имаат прилично прифатливи виртуелни асистенти, добро е време Линукс да започне да ужива во различни алтернативи на овие алатки.

Оваа одлична алатка сè уште нема повеќејазична поддршка, плус прифаќа само специфични команди. Сигурно нешто што ќе се подобри во следните верзии.

Патот по кој оваа алатка мора да помине за да стане најдобар личен асистент за Linux е прилично долг, но со придонесот на заедницата, додавање на нови карактеристики и, пред сè, со моќта на питонот, мислам дека може да се консолидира.

Ми недостига дека апликацијата сè уште нема интегрирана вештачка интелигенција, нешто што во иднина треба да биде приоритет на развивачот ако сака неговата алатка да биде навистина посебна.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јанк Карлос dijo

  Многу добар придонес, но кога го инсталирам, се соочувам со ова:
  Следење (последен повик последен):
  Датотека "main.py", линија 5, во
  увоз на пиоум, барања
  ImportError: Нема модул со име „pyowm“

  Се обидов да го сменам неговиот изворен код, но ништо, тој не работи, и гледам дека сè е како што е, може ли да ми подадете рака?

  1.    прирачник dijo

   обидете се со барањата за инсталација на sudo pip и потоа обидете се повторно

   1.    noxonsoftwares dijo

    Не е модулот за барање, таму точно пишува кој модул е ​​потребен
    ImportError: Нема модул со име „pyowm“

    пип инсталирај пиоум

 2.   Кристијан Абарзуа dijo

  Еј.

  Треба да го преземете модулот pyown од:

  https://pypi.python.org/pypi/pyowm/2.6.1#downloads

  Изберете ја датотеката pyowm-2.6.1.tar.gz (md5), отпакувајте ја и внатре во папката извршете:

  инсталирај python.py

  Белешка: Тестирано на: Debian 8.7

 3.   Кристијан Абарзуа dijo

  Еј.
  1) Инсталирајте го модулот пиум од: https://pypi.python.org/pypi/pyowm/2.6.1#downloads
  2) Преземете ја датотеката: pyowm-2.6.1.tar.gz
  3) Отпакувајте го и внатре во папката што се појавува извршете:}
  инсталирај python.py

  Со почит

 4.   федерико dijo

  Очигледно, пиоум е библиотека за клиенти на Пајтон за проектот OpenWeatherMap -http: //openweathermap.org/- и можете да ја преземете од https://github.com/csparpa/pyowm.
  За запис, направив само веб-пребарување. Јас не го преземав или инсталирав arарвис

 5.   еден што се случи dijo

  Што е arарвис за Linux?
  Некој што ја нарушува вашата приватност и дозволува приватна компанија да го контролира вашиот живот и да ви ја ограничи слободата

  Како работи arарвис
  Пасивно примање дозволи од корисникот за управување и масирање на нивните информации

  Како да го инсталирате arарвис
  Немаат здрав разум и ја ценат дигиталната слобода на корисникот

  Од корисник до корисник, не го негирајте правото на дигитална слобода.
  Кажи не на облакот, тој не постои ... тоа е некој друг компјутер.
  Кажете им не на приватните социјални мрежи, бидејќи тие овозможуваат следење и контрола на граѓаните
  Кажете не за да ве користат, мора да бидете третирани како корисник. Не дозволувајте компаниите да ве претворат во напис ...
  Користете gnusocial ако сакате твитер, користете дијаспора ако сакате facebook, користете синхронизација ако сакате dropbox, користете етерпад ако сакате evernote, користете thunderbird ако сакате менаџер за пошта ...

  бранете се од оние кои се однесуваат со вас како производ!

  1.    Томислав dijo

   Не е јасно во статијата: дали е тоа обвивка за услуга на Фејсбук или услуга што работи локално, на компјутер, без Интернет врска?

   1.    гуштер dijo

    Тоа е алатка која работи локално и ви овозможува да автоматизирате разни задачи, нема никаква врска со Фејсбук, само што се инспирирани од алатката развиена од креаторот на Фејсбук

    1.    еден што се случи dijo

     Разбрав дека arарвис го разви Марк Закерберг, нели?
     Во секој случај, би сакал да го знам видот на лиценцата што ја има кодот. Јас сум прилично убеден дека нема да биде GPL или деривати ... нели?

     1.    гуштер dijo

      Arарвис за Linux, тој е направен од некој друг .. И лиценцата е бесплатна, дури и неговото складиште на github е јавно ... Во статијата е складиштето и можете да навлезете подлабоко во него.

      1.    еден што се случи dijo

       во ред, веќе го видов кодот на github, тоа само ве прави поудобно користејќи некои команди на GNU / Linux. Работи со многу, ако е друго условно.
       Не е лошо


  2.    каин dijo

   Слободата е утопија што зависи од перцепцијата.
   Без оглед на која страна и да сте, секогаш има некој што напредува со вашиот труд.

  3.    Yo dijo

   Еј, смири се. Не е како да ги инсталирате, вашите лични информации ќе се појавуваат во New YorkTimes (ниту пак се од Фејсбук, тоа е само вилушка на други). И да видиме ...

   Не знам дали сте го забележале, но бидејќи ви даваат лична карта (или што и да е во вашата земја) некој веќе ги има сите ваши информации. И на крај, што не е во тоа, дури и на социјалните мрежи или на други? Секој победува: добивате бесплатни персонализирани услуги и тие ги подобруваат своите производи и објавуваат соопштенија.

   Дека има крајности, да, и затоа не користам Фејсбук (ниту ми треба), но тоа е тоа, не е апокалипсата ...

 6.   Jaime dijo

  оди оди оди прашање и помеѓу jarbis и mycroft кој треба да останам?

  1.    еден што се случи dijo

   Dependе зависи од проценката што ќе ја направите ... приватност vs. удобност

 7.   Франк Давила Арелано dijo

  Кои други дистрибуции го поддржуваат?

  1.    Анонимен dijo

   се додека питонот ги има сите дистрибуции што ги пресметувам

 8.   Ескилери dijo

  Sadалосно, тоа е крајно болно, тие не се ништо повеќе од ако и системски команди, ништо ново што не може да стори човек што учи питон веќе 5 дена

 9.   гостин dijo

  „Корисниците на други оперативни системи веќе имаат прилично прифатливи виртуелни асистенти“

  Претпоставуваме дека arарвис е супериорен, хахахахаха

 10.   Есмил Санчез Бандера dijo

  Разбрав дека arарвис е во сопственост на Старк во „Ironелезниот човек“ и затоа е фиктивен

  Здраво на сите

 11.   Исус dijo

  Ги следев сите упатства и кога ќе ја стартувам командата python main.py, тоа ми го кажува ова:
  python: не може да ја отвори датотеката 'main.py': [Errno 2] Нема таква датотека или директориум
  и нема повеќе упатства во врска со ова, дали може да ми помогнете да продолжам, ви благодарам.

  1.    Енрике Гонзалес dijo

   Јас го решив тоа на најглупав начин, но конечно успеав да ги дешифрирам моите грешки. Прво не беше како SU, затоа не заборавајте да ставите „Sudo su“, а потоа и уште поважно, ја отворив конзолата каде што беше папката и не ми даде, па подобро да влезам во папката, да извршувам таму прво како Super user, а потоа python . пиј и веќе ми даде ... Само што сега не знам што да правам со тоа: / Мислев дека е нешто повеќе како Кортана (Интегрирано до плазма), но навистина ми здосади; Не знам колку можам да сторам со истото и сè уште не го искористив како таков.

 12.   Енрике Гонзалес dijo

  Го имам истиот проблем, на крајот «python main.py ми го кажува ова:
  python: не може да ја отвори датотеката 'main.py': [Ерно 2] Нема таква датотека или директориум »и јас сум во директориумот со административни дозволи, ги инсталирав сите модули, но едноставно не ми дозволува.

 13.   Серхио Авила dijo

  Добра статија. Willе го инсталирам навечер дома. На оние кои ја кинат облеката затоа што им ја нарушува приватноста со тоа што се Цукерберг ... САМО ЧУВАЈТЕ го ИМЕТО!
  Поздрав.

 14.   Стјуарт dijo

  Здраво, се обидував да го инсталирам ова, успеав да ги инсталирам пакетите и сè оди добро, но кога ќе стигнам до делот за клонирање на складиштето, сè работи, тогаш го удрив ЦД arарвис и сè е во ред, но кога ќе му дадам на python main.py, тоа ми дава следнава грешка «python: не можам да ја отворам датотеката 'main.py': [Ерно 2] Нема таква датотека или директориум», некој знае, затоа што пребарував и не се надевам дека ништо.

 15.   Анонимен dijo

  Нема папка main.py во папката Jarvis. Вашата статија не е во ред. провери те молам.

 16.   Иван О.Верон dijo

  Како би можел да помогнам да се подобри, бидејќи учам питом и би сакал да ставам зрно песок и тоа ќе ми послужи како вежба за развој

 17.   Волкот во сенка dijo

  python main.py не постои, губење време. провери го.