Локално складиште со AUR пакети (Arch Linux)

Контекст во кој е објавена објавата

Многумина ќе знаат дека јас обично користам дистрибуции засновани на изворен код, прашање што додека сум на одмор последното ажурирање на мојата сакана Забавно, тоа предизвика пад на системот (можеби можев да го поправам, но не ми се допаѓаше да се борам со нив), па решив да дадам нова шанса на Арх Линукс, Го користев многу одамна.

И, кој беше мојот проблем со неа? Во суштина она што го користам МНОГУ софтвер AUR (за читатели за прв пат AUR, е како „репо“ во кое корисниците поставуваат програми што не се во официјалното репо, нешто како PPA на Ubuntu).

Кој е проблемот со ова? Тоа многу пати софтверот AUR не работи, или затоа што одржувачите ги занемаруваат своите пакети или затоа што тие едноставно немаат знаење за да го решат проблемот што се појави со новата верзија, ова, во основа и размислувајќи дека многу лесно се лутам, тоа ме ебе, бидејќи е борба со компилации и pkgbuilds што ми кршат, ќе одам Gentoo/Забавно.

Еве ја статистиката на страницата официјален дарежливо и да претпоставиме дека пакетите кои никогаш не биле ажурирани и пакетите без родители се исти, имаме скоро 1/4 од AUR не работи, па оттаму и мојот гнев. Што беше поразлично овој пат?

Почеток на објавата

Ја најдов апликацијата локално-репо, ова чудо што гледате дека некој вознемирен од AUR Како мене, тој одлучи да создаде, барем да му даде на корисникот контрола на овие „проблеми“, во основа она што оваа апликација ни овозможува е да направиме локално складиште, во кое ќе можеме да ги ставиме пакетите што ги составуваме со AUR, на овој начин, можеме да се погрижиме за правилно организирање и одржување на пакетите со AUR.

Инсталација

Можеме да го преземеме и составиме со makepkg:

wget https://aur.archlinux.org/packages/lo/local-repo/local-repo.tar.gz
tar -xf local-repo.tar.gz
cd hello
makepkg -sic

Или можеме да го инсталираме до Yaourt:

yaourt -S --noconfirm local-repo

Поставување:

Потоа, како што е наведено таму, ние мора да го конфигурираме локалното репо преку датотеката «~ / .config / local-repo»Првично е празно, она што ќе продолжиме да го правиме е да ги креираме папките каде што ќе бидеме домаќини на нашето репо, во мојот случај го ставам /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x

mkdir -p ~/.repo/x11tete11x/logs
mkdir -p ~/.repo/x11tete11x/pkgbuilds
mkdir -p ~/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64

сега го конфигурираме "~ / .config / local-repo":

nano ~/.config/local-repo

Забележете дека тие имаат примери за тоа како да го конфигурираат локалното репо тука: /usr/share/local-repo/config.example

Како и да е, бидејќи она за што сакам да го користам локалното репо е многу основно, ова е мојата конфигурација:

[x11tete11x] path = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64
sign = no
signdb = no
log = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/logs/local-repo-log
buildlog = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/logs/build-logs
pkgbuild = /home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgbuilds

Како што можете да видите, јас наведов од каде сакам да ја добиете секоја работа, тука имате опис за тоа што работи секоја работа, земен од објавата на која се базирам да го сторам ова:

 • пат -> Ја покажува локацијата на пакетите за складишта.
 • го потпише -> Потпишете ги пакетите со клуч PGP.
 • сигндб -> Потпишете ја базата на податоци со клуч PGP.
 • да се логирате -> Локација на датотека каде што ќе се зачува локалниот репо-дневник.
 • градење на блогови -> Папка каде што ќе бидат зачувани дневниците при градење на пакетите.
 • pkgbuild -> Папка каде да ги зачувате датотеките PKGBUILD.

Додадете пакети

Ако пакетот што треба да го додадете е во нашите папки како лабав пакет (на пример, ние преземаме еден и го имаме во папката за преземања или сами собираме пакет во папка во нашиот дом наменета за компилации), го додаваме со:

local-repo nombre-del-repositorio -a ruta-del-paquete

и ако е пакет од AUR ние користиме:

local-repo nombre-del-repositorio -A nombre-paquete

Појаснување: Ако пакетот што ќе се инсталира има друга зависност од AUR, не ги "решава автоматски" овие зависности

Тоа е, на пример, ако сакаме да го инсталираме пакетот апликација-gtk2 тоа зависи од libdbusmenu-gtk2 што е во AUR, Не можеме

локално-репо x11tete11x -Аплумен-gtk2

бидејќи ќе каже дека не може да го најде пакетот libdbusmenu-gtk2, треба да сториме:

local-repo nombrerepo -A libdbusmenu-gtk2 а потоа local-repo nombrerepo -A appmenu-gtk2

на овој начин кога барате зависности од libdbusmenu-gtk2, тој веќе ќе биде достапен во репо-от.

За да додадете пакет, можете да го копирате директно во папката за складиште (во мојот случај ~ / .repo / x11tete11x / pkgs-x86_64) и потоа да ја ажурирате базата на податоци рачно, но ова е многу незгодно

Отстранете ги пакетите

За да ги отстраните пакетите, имаме упатство:

local-repo nombre-del-repositorio -r nombre-paquete

Додадете го локалното складиште во списокот со складишта

Ние мора да го додадеме складиштето креирано во списокот на складишта што ги користиме во моментов, за ова мора да ја уредиме датотеката /etc/pacman.conf и да ги поставиме линиите што ги ставам подолу, на почетокот на местото каде што почнуваат складиштата, така што нашето репо добива приоритет во однос на остатокот, може да се додаде и на крајот како додадено репо:

sudo nano /etc/pacman.conf

и ставивме:

[x11tete11x] SigLevel = Optional TrustAll
Server = file:///home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64

Конечно, ги синхронизираме базите на податоци на Pacman и го имаме нашето складиште подготвено.

sudo pacman -Sy

Забелешка: Првиот пат кога сакав да го синхронизирам, ми даде грешка и ми рече дека не може да ја најде датотеката: "/home/x11tete11x/.repo/x11tete11x/pkgs-x86_64/x11tete11x.db", решете го со тоа : MARKDOWN_HASH1a42f7dd94ef93f234b52c01c73dc5f0MARKDOWN_HASH односно создаде празна датотека именувана така, а потоа само кога ја синхронизирав добро ја ажурирав и започна да работи правилно.

Ажурирајте го локалното складиште

Откако ќе работиме во складиштето, мора да се грижиме за ажурирање, за ова имаме:

local-repo -UV nombre-del-repositorio

Опцијата -U ажурирајте ги пакетите пронајдени во AUR и опцијата -V ажурирајте ги пакетите CVS од AUR (како git, svn или cv на пример).
И, конечно, неколку слики од екранот на репото:

слика 2

Јапа: „Забрзајте го процесот на составување пакет“

Бидејќи ќе составиме пакети, ќе го забрзаме напредокот малку со допирање на една од опциите што е стандардно оневозможена, во основа она што ќе го направиме е да му кажеме на makepkg да ги користи сите јадра за да состави за ова ние побарајте ја линијата: «MAKEFLAGS» Внатре /etc/makepkg.conf и ставаме «= -j »Тоа е, во мојот случај имам 7-јадрен Core I4 тоа за HT додава уште 4 логички јадра, тогаш моите MAKEFLAGS изгледаат вака:

MAKEFLAGS="-j9"

слика 3

Извор: Tuxylinux


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

55 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Одлично, ова ми одговара 😀

 2.   кик1н dijo

  И мислев дека никогаш нема да го напуштите Gentoo / Funtoo, најмногу поради тоа ми пречи, УПОТРЕБИ.
  Јас ти велам, отвориСУСЕ хехехе.

  Но, еднаш бев стрелец и има една поговорка. „Откако ќе се инсталира Arch, тој секогаш се враќа.

  1.    x11tete11x dijo

   агггххх не, ве молам, Сузе Мразам! Во моето Г + ги објаснив причините, најлошото од сè е што тоа што го кажав за Јаст во gtk верзијата на Јаст е добро направено ¬ ¬ тоа ми даде уште повеќе за ниското ниво, а заштитениот allид на Сузе го мразеше тоа, решив да го заменам Lubuntu од мојот стар од Opensuse + LXDE, не можев да се справам со заштитен allид за да можам да го инсталирам мрежниот печатач, Lubuntu го препозна како ништо и како по ѓаволите? Како може медијатомб да има неисполнети зависности во „официјалните“ репоации? Од овие причини и двојноста на апликациите да го сторат истото дефинитивно Сусе не благодарам xD

   1.    кик1н dijo

    Хахахахаха Мора да инсталирате openSUSE + KDE.

    Па, има вкусови за сè. Но, правила за отворена употреба

  2.    елав dijo

   За мене тоа е вистина. Погледни ме хахаха

   1.    кик1н dijo

    Дали и вие ја мразите елавата openSUSE или бевте и Археро? хехе

    1.    елав dijo

     Никогаш не сум сакал openSUSE. Од сите дистрибуции што ги пробав, таа секогаш била една од најтешките.

     1.    кик1н dijo

      Тссс, препорачувам да го погледнете повторно, многу е добро

      1.    елав dijo

       Јас всушност го испробав со KDE 4.10 и точно е дека се подобри, но не знам, секогаш има нешто што не ми се допаѓа. Исто така, среќен сум помеѓу Debian и Arch Linux.


     2.    кик1н dijo

      Хахахаха, истото се случува и со Дебијан.
      Инсталирајте 6, многу стари.
      Инсталирајте бета 7 годинава, ажурирајте се на изданието, ако ми се допаднаа неколку работи, како што се многу стабилни пакети, но сепак го гледам стар, недостаток на пакети, не го гледам многу флуиден, итн.

      Се држам со openSUSE Tumbleweed KDE и Slackware KDE. Долго време сакав да се вратам во Арх.

 3.   патрик72 dijo

  во меѓувреме, јас сум задоволен со мојот Windows 8. Јас не ја разбивам главата во глупости и сум попродуктивен.
  За мене е лесно да ја преземете програмата од официјалната веб-страница или од продавницата за прозорци со едноставен клик и тоа е тоа.
  Не трошам часови во конфигурирање на чудни работи и цело време што ми преостанува го искористувам тоа за да се забавувам и да излегувам со моето семејство, додека вие момците седите на тој стол со вашиот квадрат задник и се мешате со вашиот систем за кој никој не се грижи.

  Уредник за објавување од модераторот: Очигледно Windows на patricio72 нема проверка на правопис.

  1.    елав dijo

   Исто така. Бидете среќни, уживајте со вашето семејство дека додека задникот ми станува квадрат, мојот мозок продолжува да се разгранува и затоа, добивам повеќе знаење. 😉

  2.    x11tete11x dijo

   Јас се заебавам со моите пријатели, семејство и девојка веќе 3 недели, еден ден, го изгубив поставувајќи Epson XP-201 во прозорците, Windows XP беше испорака, еден од двата прозорци 2 што ми се во куќа, зедов без проблеми другиот даде битка ... сиот Лубунтус дома ги зеде без проблеми, татко ми инсталира програми со клик од продавницата на Убунту ...
   од друга страна што правиш користејќи го системот што никој не го интересира? Потсетувам дека објавуваш од андроид, прочитај таму на што се базира андроидот и точните разлики помеѓу јадрото на Линукс и андроидното јадро ако разбереш за што зборуваат, ќе сфатиш дека со твојот патетичен аргумент си противречиш себе си, од друга страна што правиш користејќи интернет? Мислам, монтиран е на серверите на Линукс ... уште една глупост, што правиш коментирајќи овде? Велам, нели требаше да бидеш со твоето семејство? ... друга работа, брат ми има windows 7 за да си игра дома, инсталирав гаџет за да ги набудувам дисковите, морав да барам алтернативна страница затоа што продавницата за прозорци беше добра благодарение, бев заразен со малициозен софтвер, тогаш имав и хром и Firefox заразен со чудни реклами ... Морав да направам „чудни работи“ за да го добијам сето тоа глупости ... антивирусот (ХА! Јас веќе го заборавив тоа) AVG целосно ажуриран рече: „добро благодарам“ не трескаше .. исто така, мој проблем е да го користам системот што ми се допаѓа, а не ваш. И, ако ме забавува да го конфигурирам мојот систем и да го извлечам максимумот од тоа, ШТО? Ова ПОГРЕШНО?, Ааааа точно во прозорците не можете да промените ништо. ааааа вистина, Стартната верзија на Виндоус не носи поддршка за нешто глупаво како протоколот IPP, така да не можам да го поврзам со CUPS сервер под Linux ... аааа точно им требаа 6 години да имплементираат систем за шифрирање на кориснички лозинки ... Потсетувам дека прозорците 95 до XP беше доволно да одите во папката system32 копирајте ја датотеката User.pwl (мислам дека тоа беше продолжението) и тоа е тоа дома, смирете се, со брутална сила или маси со виножито, би можеле да ја скршите лозинката на корисникот за да направите што сакате подоцна, аааа вистина, во Windows XP ако напишете: „Буш ги крие ехоата“ или „Буш ги сокри фаците“ во txt, а потоа ќе го отвориш, ќе го цензурира. вистински прозорци ... секогаш толку кул ...

   1.    елав dijo

    Игнорирај го. Исто така, имам многу време за моето семејство, мојата девојка, моите работи и го користам ГНУ / Линукс толку среќно.

  3.    мачка dijo

   Liveивеете среќно во вашата кутија за отпадоци, не фрлајте песок кон другите.

  4.    пандев92 dijo

   Трол и многу очигледен xD

  5.    Снок dijo

   Оо и дали ќе веруваш во тоа и на сè? Каде ставија сега со прозорецот 8, клучот f8?

 4.   патрик72 dijo

  типичен коментар на линуксеро кој се брани со истата стара приказна „поголемиот дел од интернетот работи на линукс, тој андроид е линукс и бла бла бла“

  Знам дека андроид користи Linux кернел, но не е gnu / linux. и лесен е за употреба бидејќи има лесен за употреба графички интерфејс создаден од компанија и дизајниран за нејзините потрошувачи.
  и старата приказна дека целиот интернет работи на Linux е вистинита, но тие се само задачи за обработка на позадина извршени од веб-сервери, на пример Apache, PHP, MySQL, накратко, тие се само веб-услуги.
  Но, ајде да дојдеме до поентата, да разговараме за DESKTOP, да бидеме искрени, linux има уште долг пат, му недостасуваат пристојни двигатели за нашиот хардвер, му недостасува пристоен професионален софтвер како Adobe пакет, Office, Autocad и не доаѓа за мене дека постојат бесплатни алтернативи затоа што се многу инфериорни. и, конечно, на корисникот му треба EASE, како и прозорци, кои исто така имаат конзола, но скоро никој не ја користи или не му треба, освен ако не сте сисадмин или програмер. Сè е направено на графичко ниво, за разлика од Linux кој од време на време треба да се прибегнете кон конзолата за да направите команда или да уредувате конфигурациска датотека, а вистината е дека тоа остава многу лош вкус во устата на обичните корисници кои тие сакаат сè да работи за него.

  1.    патрик72 dijo

   овој коментар оди на @ x11tete11x како одговор

   1.    елав dijo

    Да човеку, познато е дека за x11tete11x. Но, сериозно, бескорисно е да се паѓа во дебата исто толку стерилна како онаа што почнува да се формира.

  2.    елав dijo

   Читам вакви коментари и ме тера да ме чеша. Дефинирајте „лесна употреба“ затоа што со KDE лесно можам да го сторам истото како и со Виндоус 7, па дури и уште многу работи олеснувам. Но, не сакам да влегувам во вообичаената дебата. Дали користите Windows? Добро за вас. Дозволете ни да користиме GNU / Linux во мир. Дозволете ни да ја поминеме работата. Дозволете ни да бидеме без вируси. Дозволете ни да учиме повеќе секој ден. Ве молам, не доаѓајте да создавате пламен со луѓе што не се мешале со вас или со вашиот Windows.

   1.    мачка dijo

    Отсекогаш имав сметка дека Аеро е трајно xD на KDE

  3.    x11tete11x dijo

   типичен одговор од „windowsero“ ова ќе биде мојот последен коментар во врска со овој примерок, дали ги игнориравте сите пропусти во прозорците што ви ги именував, sethc.exe, дали звучи како вас?. Кажи ми, како да направам нешто глупаво како создавање мрежен профил за одредена мрежа? Мојот старец во училиштето каде што предава тие користат прокси и секој пат кога тој е на прозорците треба рачно да ја конфигурира IP-адресата, во секоја мрежа има свој профил lin. Дека нештата недостасуваат или ќе те одречам, но дека не ти служи да работиш, навистина? Ми се чини дека ќе ги најдам твоите магични раце за да инсталирам прозорци затоа што во мојата куќа некои прозорци секогаш се заебаваат од некоја чудна причина ...
   „Обичните корисници кои сакаат сè да работи“ во моментов, летаат кон мојот град и објасни му го тоа на татко ми кој има топки полни со прозорци за да се заебава (50-годишно момче, наставник по физика во средно училиште) објасни зошто сега тој треба да користи „метро“, го ставив Лубунту и среќното момче, стариот интерфејс на Виндоус XP за цел живот, кратенки до софтверскиот центар, нема вируси, и дечкото е среќен, инсистирам да дојде во мојата куќа и објасни зошто сега треба да користиш МЕТРО ...

   1.    патрик72 dijo

    Секако, и со колку командни линии и конфигурациски датотеки направивте за да работи за вас?
    прозорците се едноставни како користење на волшебници или асистенти и не мора да копирам и да додавам команди што ги наоѓате на форумите.
    убав обид, но сега за сега прозорците е крал

    1.    елав dijo

     Ако мислите на неколку мрежни врски, едноставно како графички отворање на уредникот за врски и додавање на колку што сакате профили 😉

    2.    Мор0докс dijo

     Трол на повидок.

    3.    елтигреазино dijo

     Дали некогаш сте инсталирале дистрибуција на GNU / Linux? Ако не сте, не зборувајте без да знаете

     ПС: Дистрибуциите на ГНУ / Линукс се направени од кориснички заедници, а не од гигантски корпорации како „Мајкрософт“

  4.    нано dijo

   Willе зборувам за идиотски работи, нема да тврдам дека е полесно или потешко, едноставно заклучувам дека си прилично невешт… и всушност, таа несоодветност нема никаква врска со користење на прозорци, има луѓе што го прават тоа и нема никаква врска со тебе.

   Да зависеше од мене, твоите коментари немаше да поминат, ти си едноставно трол, навистина твоите аргументи за неупотреба на GNU / Linux се идиотски, не велам дека треба да го користиш, едноставно, никому не му е гајле зошто не користи го.

   Мојата најискрена препорака? Избегнувајте смеење и немојте да мислите дека се чувствувате како одлично момче кое ги побива аргументите, само ограничете се да коментирате, но нема да кажете ништо конструктивно ...

   За Елав: не дозволувај повеќе да коментира или ќе продолжи со дискусијата, од моја страна, овде веќе не зборува, колку и да звучи авторитативно, понекогаш мора да биде така.

   1.    елав dijo

    џуџе Патрик72 можеби е сè што ќе кажете, но не е добро да го навредувате. Ние веќе стекнавме слава за мрежата што корисниците на DesdeLinux ги навредуваат корисниците на Windows. Да не потстануваме од тоа.

    Од овој момент ќе преземам нешто со сите оние корисници кои ги навредуваат другите. Никој нема право. Ако тие доаѓаат однадвор и нè навредуваат, ние го игнорираме, го уредуваме коментарот, го модифицираме и тоа е тоа.

    ????

    1.    x11tete11x dijo

     извини ако го прескокнав ланецот, но само она што го кажуваш, неодамна прочитав: Не можев да фрлам цвеќе прецизно

    2.    нано dijo

     Несоодветноста за мене е состојба на личност која не знае како да се однесува и мисли дека знае за нешто, и се чувствува со моќ да зборува за тоа, иако тој навистина не знае за што зборува. Всушност, сметам дека многу се воздржувам за да не паднам во непотребни борби.

     Мора да признаете дека тие коментари, како и првиот што тој го даде, не мораа ни да се случуваат ... не затоа што зборуваше за прозорци, туку затоа што тоа е трол коментар, стерилен, без никаков придонес и само тоа го поттикнува пламенот, тоа само ми пречи што луѓето земаат слобода да зборуваат за нешто (што и да е) без навистина да знаат ништо ... Јас? Не користев прозорци директно најмалку 4 години, не можам да кажам денес како ми е непријатно затоа што не го користам и никој не ме гледа да зборувам за тоа во други заедници или во написи и кога велам дека тоа го правам не го користам, објаснувам дека не го користам затоа што за мене, моето дистрибуција, ми дава сè што ми треба ...

     Како и да е, повеќе не зборуваме за случајот, доволно е, и вие и јас имаме моќ да му ставиме крај на овој проблем

 5.   x11tete11x dijo

  Луѓе, извинете што го извалкав објавата со оваа дискусија дека немате што добро да правите тука, @elav @nano ако некој од вас сака да ја избрише целата дискусија, вклучувајќи ги и моите коментари, јас не се противам, објавата би била погласна: Д, благодарам на сите: v

  1.    дијазепан dijo

   Сето добро, некој сака да го тестира нашето трпеливост

   1.    мачка dijo

    тролање со кориснички агент xDDDD

   2.    x11tete11x dijo

    хахаха, шупак xD

    1.    дијазепан dijo

     Аман па и ти. Не смеам да бидам толку лош

  2.    Аток dijo

   Мучач @ „Не го храни тролот“
   Бтв, тете, знаев дека ќе се вратиш на Арх. XD

   1.    x11tete11x dijo

    хахаха ајде да видиме колку ми трае xD

 6.   xpt dijo

  Добар пост
  многу корисно

 7.   MSX dijo

  TL; ДР
  … Но, она малку што го прочитав за @ patricio72 е глупост: ајде да се илустрираме, немаш идеја за заебанција што зборува.

  @x11
  Зошто толку многу проблеми со креирање на локално огледало ако ќе го користиме софтверот само на нашата машина (или две или три, за тоа прашање)?
  Со проверка на секој толку често, ако возводно го ажурира софтверот и ги рефлектира промените во машипкг, ми се чини ...

  1.    x11tete11x dijo

   Во основа заради следново, кога велам дека користам многу AUR-софтвер, тоа не е шега, во овој момент имам инсталирано приближно 30 пакети од AUR, веќе таму станува малку похаотично да се справиме со секој PKGBUILD, на овој начин успеав да ги имам сите централизирани за да можам рачно да пристапувам до нив до поорганизирани и поправилни PKGBUILD, ако е така, тоа е повеќе прашање на удобност

   1.    MSX dijo

    Сè уште не можам да го најдам начинот наоколу: /
    Ги чувам овие пакети: http://chakra-project.org/ccr/packages.php?SeB=m&L=2&K=msx (Јас лично имам инсталирано околу 60 фунти) и локалните копии се распоредени во нивните директориуми.
    Кога имам некое време, ќе го пробам, тоа е корисно за мене

    1.    x11tete11x dijo

     Тие се одржувани од вас, а кога инсталирате AUR пакети кои не ги одржувате? Таму ми е комплицирано, бидејќи како што вели постот многу пати, одржувачите ги оставаат своите PKGBUILD застарени и треба да се интервенира ... и не можете да поставувате ажурирана верзија затоа што го бришат пакетот затоа што тој веќе е во AUR / CCR .. ми се случи кога ја поставив ажурираната верзија на симон, како што беше веќе .. Морав да го контактирам одржувачот и да му кажам да го стави батерии и ажурирање .. што се чини е киднапирано од некаков вид вонземско присуство xD хахаха

     1.    MSX dijo

      Кога некоја апликација што сакам да ја инсталирам има застарена скрипта за инсталација и на одговорното лице му треба време да одговори на прашањето подолу, ја ажурирам и инсталирам локално. После две недели од првото известување за застарениот пакет, ако сè уште немам одговор, го замолувам ТУ да ја преземе скриптата од сегашниот одржувач со цел да го усвои и да ја постави ажурираната верзија.
      Во зависност од моменталниот подигнувач / одржувач, понекогаш ве замолуваат да почекате уште малку, ако станува збор за некој непознат или кој има единствен пакет, а оној што бара откажување е познат во заедницата, тогаш тие го прават тоа веднаш.
      Јас лично, секогаш ги советувам оригиналните одржувачи дека ако сакаат повторно да го преземат пакетот, немам проблем да го вратам во сопственост.

      Со тоа, сè уште не можам да имам смисла да користам локално репо за пакетите АУР: P: P: P
      Beе биде прашање на инсталирање и проверка дали дополнителен слој на администрација се поедноставува наместо да се комплицира

      Како и да е, благодарам за објавувањето на оваа тема!

    2.    x11tete11x dijo

     точно! одговарајќи на твојот последен коментар, таму удри во ноктот во главата, само за да не го направиш сето тоа, ова е нај ... себичното решение? Можеби со едноставно одржување на сопственото репо во кое менувате / ставате / отстранувате што сакате xD / тоа исто така ги олеснува повторно инсталираните од X причини, бидејќи веќе ги имам подготвено бинарните xD

 8.   диегогабриел dijo

  Изгледа си лепроза

  1.    x11tete11x dijo

   ? Не разбрав, јас сум Тет xD хахаха

 9.   хорхегг dijo

  Па, сметам дека е корисно да создадам локално складиште ако ви се случи како Тет. Ми се чини дека тој тоа го објасни доста добро во постот што го напиша.

  Во мојот случај, тоа не е потребно, а исто така немам знаење за да соберам пакет и работи ... Сè уште не сум стигнал до тоа.

  Ви благодариме за објавата, многу добро е објаснето.

 10.   нијанса dijo

  Многу добро, 3 месеци и нема проблем, многу ретко се случува нешто да не успее во Archlinux

  1.    MSX dijo

   Уфф, погрижи се Педро Дебијан Флинстоунс и Пабло Слакевер Мармол да влезат во главата.
   (Иако да бидам искрен, тие никогаш нема да препознаат дека дистрибуцијата не само што може да биде иста или постабилна од нивната, туку има и модерни пакети што ги почитуваат возводно, наместо мувлосаните бајтски измислици>: D

 11.   Пабло Кардозо dijo

  Многу глупаво прашање: откако го направив целиот процес на додавање пакет што сакав да го инсталирам (загради), каков налог треба да му дадам за да го инсталирам? Ако направам загради за -ourt -S од она што го гледам, повторно презема сè како да не е во моето локално складиште, и ако направам загради sudo pacman -S, тоа ми кажува дека пакетот не постои, што е очигледно.

  Нешто што ми недостигаше? Ви благодарам многу и многу добар пост.

  1.    Пабло Кардозо dijo

   После утрото, крвта течеше во мојот мозок и сфатив дека морам да ја инсталирам со опцијата pacman -U и патот до датотеката што ја преземав.

   Ти благодарам во секој случај.

   1.    x11tete11x dijo

    Ако го направите целиот водич, кога правите pacman -Sy, ќе го имате вашето ново репо со локални пакети

    ако претпоставиме дека вашето репо се вика Пабло, би било вака:
    држачи за локално-репо пабло -А

    ова ќе го додаде на репото, а потоа

    sudo pacman -Sy загради

    ова ќе ги освежи репосите, вклучително и локалното, и ќе ја пронајде и инсталира програмата од локалното репо

    1.    Пабло Кардозо dijo

     Ахххх, но јас направив:
     Загради на локално-репо AUR -A
     sudo pacman -Си
     загради sudo pacman -S

     И не ми одговараше, но ќе имам други програми да инсталирам и да видам дали ми одговара како што спомнуваш.

     Ви благодарам многу за одговорот.

     1.    x11tete11x dijo

      Ако сè уште имате проблеми, можете да ја разгледате форумот, ИВЗ или да ме контактирате преку G +