Малина Пи Пико: новиот тенок и ефтин SBC

Малина Пи Пико

Фондацијата Малина Пи лансираше нов производ. Станува збор за Малина Пи Пико, нова ефтина SBC која се приклучува на постојните. Со тоа, се зајакнува моменталната понуда, заедно со Raspberry Pi 4 и Pi Zero, или Pi 400. Сега, новиот формат е со намалена големина, и со навистина изненадувачка цена: околу 4 долари.

Во овој случај тоа е а MCU или микроконтролер, едноставно и намалено решение за да се имплементира се што е потребно за да се вклучи вграден систем и да се примени на проекти каде големината и потрошувачката се важни, како што се медицински проекти, автомобилска индустрија, индустрија, роботика, метеоролошки станици итн.

Можеби мислите дека ова не е одлична вест и точно е дека слични намалени плочи веќе постојат. Но, одличната вест е друга. На Фондацијата Малина Пи спаси изненадување. И, се случи да биде дизајнер на басни за свои чипови, како што е SoC што го вклучува во Raspberry Pi Pico.

СоЦ дизајниран од нив самите и именуван по RP2040. Јадрата за обработка не беа дизајнирани од нула, наместо тоа, ние се определивме за лиценцирани јадра на Arm. Поточно, имплементирани се две јадра на ARM Cortex M0 + со моќност од 133Mhz. Заедно со нив, имплементирани се 264 KB KB и 2MB меморија за флеш, како и единица PIO (програмабилен влез / излез) за да се емулираат интерфејси како што се оние на SD-картичките, VGA и др.

Внимавај! Бидејќи тие не станаа МДИ преку ноќ, како што се чини дека укажуваат другите прилично престижни медиуми. Повторувам дека тоа е базен, тие едноставно се ограничуваат на дизајнирање, а не на производство. Всушност, чипот Raspberry Pi Pico е произведен во Леарница TSMC, со јазол од 40nm. И, ќе треба да видиме дали ова е тренд за идните SoC, или е само нешто специфично и тие ќе продолжат да го користат Broadcom ...

Патем, технологија на доста датирана литографијаДа, но не бара повеќе ниту со оглед на едноставните карактеристики на овој чип. За она што е дизајнирано, тоа повеќе од исполнува.

Што се однесува до оперативниот систем, вистината е дека нема да можете да инсталирате Linux или други, како и во другите СБЦ. Не, тука можете едноставно да вметнете програми за да може да работи. Односно, во таа смисла е повеќе слична на таблата Arduino.

Beе можете да напишете скици на програмски јазици како C или MicroPython во компјутер и вчитајте ги преку microUSB во меморијата на вашиот Raspberry Pi Pico. Така, микроконтролерот ќе може да ги извршува и да извршува операции на пиновите на GPIO.

Очигледно, не очекувајте големи придобивки. Е ограничена плоча бидејќи е ориентирана кон специфичен вид апликации. Покрај тоа што не можете да инсталирате ОС, ќе наидете и на недостатоци во однос на безжичната конекција поради неговата мала големина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)