Подобрување (малку) на изгледот на смелоста

Смелост, митски уредник на звук, скапоцен камен и предводник на проекти со отворен код, од кои не можеме да разговараме за неговата изведба и квалитет, но кои попуштаат во една точка. неговиот изглед, затоа што да го прифатиме, тоа е грдо.

Не дека тоа влијае на неговата способност и моќ, но како и многу работи во Слободниот софтвер, тој има предност функционалност над естетиката.

Во овој момент, програмерите имаат добри уши, но лош вид. Секако дека не се виновни програмерите, вината е во ерата во која живееме, во која изгледот на апликациите е во основа она што ги привлекува корисниците.

смелост 01

Сл. 1 - Грдото пајче за кое станува збор.

За среќа, смелоста поддржува „теми“ за да го подобри вашиот изглед. и направете ја неговата употреба малку попријатна.

Корисник создаде 3 теми (Виста, КДЕ и Гном), кои можеме да ги примениме на следниов начин:

1.- Се наоѓаме во папката со поставки за смелоста и создаваме директориум наречен «Тема» на следниов начин:

Linux:

mkdir -p ~/.audacity-data/Theme

Windows: Документи и поставувања \ \ Податоци за апликација \ смелост \ Тема
Mac: ~ / Библиотека / Поддршка за апликации / смелост / Тема

2.- Ние ја зачувуваме темата како ImageCache.png во папката Тема.

3.- Ги додаваме овие редови во датотеката дрскост.cfg:

[Тема] LoadAtStart = 1

Промена на позицијата на алатките и резултатот е како што следува:

смелост 2

Тема „Гном“, промена во распоредот на копчињата и та да! изгледа малку подобро ... нели?

И веќе го сменивме изгледот на смелоста! 😀 (макар и малку ... ..)

Секако дека има и некои други теми (особено во форумите за смелоста) и создавањето не е толку тешко, само би требало трпеливост во ГИМП

Се надевам дека ви е корисно.

Благословени извори:

jcsu.jesus.cam.ac.uk
wikipedia.org


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пандев92 dijo

  Сè уште е ужасно, но она што xd ќе направи, ја прави својата xd функција

  1.    helena_ryuu dijo

   хахаха, добро ... тоа е работата

   1.    елиотим3000 dijo

    Ми се допаѓа смелоста за неговата едноставност, но Ардор едноставно ја зема круната за задоволување на естетската и функционалната страна на апликацијата.

  2.    маријаногаудикс dijo

   Програмерите создадоа неколку домашни графички контроли со wxWidgets и тие не се грижеа за естетиката.
   Стандардните графички контроли на wxWidgets изгледаат добро на сите оперативни системи.
   wxWidgets има поддршка за GTK 3.0. http://www.wxwidgets.org/
   Програмирам со wxWidgets и има многу врски за други библиотеки и програмски јазици.
   http://k40.kn3.net/taringa/4/5/9/0/2/8/1/marianxs/CF6.jpg?3244

 2.   Луисгац dijo

  „... изгледот на апликациите е во основа она што ги привлекува корисниците“. Но, какви корисници? Ардор или Роузгарден, на пример, не се многу „каваи“, но ја постигнуваат својата работа како апликации на професионално ниво. Меѓутоа, во случај на смелост, бидејќи упатува на едноставен аудио уредник без многу професионални претензии, може да се случи ако може да се побара да го подобри својот „изглед и чувство“. Сега ако е на штета на нејзината изведба претпочитам да продолжи вака.

  1.    пандев92 dijo

   Не гледам зошто да има подобар GUI треба да ги влоши перформансите, тие се две работи што немаат никаква врска едни со други.

 3.   елав dijo

  Во KDE, со инсталираните соодветни пакети со кислород-ГТК, интеграцијата не е воопшто лоша

  1.    маријаногаудикс dijo

   Тоа е проблем за развивачите, а не за библиотеките wxWidgets.
   Може да кажете дека програмерите создадоа неколку домашни графички контроли со wxWidgets и дека не се грижат за естетиката. Стандардните графички контроли на WxWidgets изгледаат добро на сите
   оперативни системи .
   wxWidgets има поддршка за GTK 3.0 и Google Drive користи wxPython врзување на wxWidgets. http://www.wxwidgets.org/ .
   wxWidgets е на ниво на QT и е подобар од Qt во смисла дека има многу обврзувачки, аларми се: wxPYTHON, wxLUA, wxJavaScript, wxRuby, wxWidgets Gtk, итн.
   Програмирам со wxWidgets.

   http://www.taringa.net/posts/linux/17309248/VCL-LibreOffice-vs-Qt-4-9-vs-WxWidgets.html

 4.   yoyo dijo

  Да бидеме искрени…

  Тоа е одлична алатка, но неговиот GUI е ужасно ужасен, грд и не е роден.

  Одамна се префрлив на Окенаудио од таа причина.

 5.   ОтакуЛоган dijo

  Одлично, оној Гном не изгледа лошо, дефинитивно ќе го користам.

 6.   Шупакабра dijo

  Не сум загрижен за аспектот, она што ме полудува е тоа што повеќе не работи со jackек, секогаш морам да го застанам серверот за да започнам дрскост, најтажно изгледа дека никој не ја гледа таа тема

 7.   елиотим3000 dijo

  Дрскост ... какви сеќавања.

  Среќа што Ардор е на ниво на Cool Edit Pro (или Adobe Audition) и естетиката е порафинирана.

 8.   Ернесто Флорес dijo

  Здраво на сите:

  Храброста до неодамна (до верзијата 2.0.3) прифаќаше природни додатоци на Linux, како што се LADSPA, LV2 итн., Но од верзијата 2.0.5, гледам барем во мојот случај (бидејќи користам Ubuntu), веќе не ги вклучува како во претходните верзии. Не знам какво мислење можат да ни дадат за да го решиме овој очигледен недостаток.
  Однапред ви благодарам што присуствувавте на овој коментар.

  Со почит: Ернесто Флорес Годинес

 9.   Раул dijo

  За да ја прилагодите смелоста во Windows 8:

  - Преземете ја сликата .png од веб-страницата на авторот (http://jcsu.jesus.cam.ac.uk/~hdc21/design/audacity/Gnome_ImageCache.png)
  - Затвори ја смелоста ако ја имаш отворена
  - Одете на адресата: C: \ Users \\ AppData \ Roaming \ Audacity
  - Отворете ја датотеката "audacity.cfg" со Бележник
  - Додадете ја следнава линија:
  [Тема]
  LoadAtStart = 1
  - Затворете ја датотеката со зачувување на промените и креирајте нова папка во иста насока наречена «Тема»
  - Преместете ја преземената слика во новосоздадената папка и преименувајте ја во „ImageCache“ без да го изгубите форматот .png
  - Отвори смелост и оди.

 10.   Jonонатанкр dijo

  ве молам црна кожа портокалова пантер. и дека буквите немаат бела позадина, само во сиво-бела боја за да не го оштетат погледот.