MAME официјално го отвора изворот

Па, јас не сум стар човек, но ако добијам носталгија и ми се допаѓаат аркадни игри, не ме осудувај! Па, тука веќе има записи за MaMe, но денес ве известувам дека тоа е официјално отворен извор.

Снимка на екранот на 2016-03-08 10:37:22

ПО 19 ГОДИНИ, МАМЕ СЕГА СЕ ДОСТАПУВА ПО ОДОБРЕНА ЛИЦЕНЦА ЗА ОСИ-УСОГЛАСИ И ОДОБРЕНА ОД ФСФ! МНОГУ БЛАГОДАРНОСТ НА СИТЕ ДОГОВОРНИЦИ КОИ ИМ ПОМОГНАВА НА ОВА, ДА ОДАТ ПОМАЛКО ПОМОНО!

MaMe секогаш беше со отворен код, но под своја лиценца, што, како што знаете, за многу програмери подразбираше ограничувања, како што е правење ваша сопствена верзија за комерцијален проект, како последица на тоа, тој исто така се ограничи да донесе новини и да истражува во светот на видео игри. Овој емулатор е достапен за Linux и Windows.

Има многу ромови, јас особено пробав неколку што ми се допаднаа за оние аркадни машини што ги играв како дете и минував часови губејќи ги парите, но добро се забавував (хахаха). Само одете на Google и ставете го тоа име на играта што ја сакате најмногу со зборовите „соба маме“ и тоа е тоа. На нивната официјална веб-страница можете да добиете и неколку соби ТУКА.

Не е расположен за ваква врева, исто така е подобро ако ги преземете оние Мега Пакети таму. Некои од нив тежат и до 20 GB во чисти игри, дали можете да замислите? Играта не тежи повеќе од 1 MB, тие мора да бидат како 9341209480129350912859150 игри хехехе.

На кратко, се пресели со GPLv2 лиценцата и некои од нејзините компоненти  3 Клаузула лиценца БСД, плус други лиценци, бидејќи зависи од многу додатоци на трети страни.

En GitHub Ова е неговиот изворен код, за оние кои не сакаат да потрошат уште една секунда и да започнат со развој или инсталирање на оваа апликација.

Го инсталирав во линукс нане за 30 секунди вака:

aptitude install mame mame-tools mame-extra

Ние ја уредуваме конфигурациската датотека:

vi /etc/mame/mame.ini

Тука ставаме «1» ако имате повеќејадрен процесор

# Поставете мулти-нишка на '1' ако имате повеќе од едно јадро
мулти-нишка 1

И тука додаваме каде ќе бидат нашите соби, по дифолт ги донесува овие додатоци каде што нормално ги преземате своите соби.

rompath $ HOME / mame / roms; / usr / local / share / games / mame / roms / usr / share / games / mame / roms

И ние го стартуваме емулаторот со:

/usr/games/mame

Снимка на екранот на 2016-03-08 10:32:48


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   руису кордова dijo

  одлична вест за класичните играчи: 3

  1.    БродиДале dijo

   Да, да се игра! Ви благодариме за вашиот коментар

 2.   битл0рд dijo

  одличен, ова како qmc2 интерфејс и ретроарт мулти-емулатор.

  1.    БродиДале dijo

   да qmc2 е одличен фронт за оваа апликација. Ви благодариме за вашиот коментар