Мај 2021 година: Доброто, лошото и интересното на Слободниот софтвер

Мај 2021 година: Доброто, лошото и интересното на Слободниот софтвер

Мај 2021 година: Доброто, лошото и интересното на Слободниот софтвер

На овој претпоследен ден од Мај 2021, како и обично на крајот на секој месец, ви го донесуваме ова малку резиме, од некои од повеќето опремен публикации од тој период.

За да можат да прегледаат (видат, прочитаат и споделат) некои од најдобрите и најрелевантните информации, вести, упатства, прирачници, водичи и изданија, и наши сопствени и од други сигурни извори, како што е Фондација за слободен софтвер (ФСС), Иницијатива со отворен извор (OSI) и мрежата DistroWatch.

Воведување на месецот

Со ова Месечно резиме, се надеваме како и обично, да придонесеме за корисно мало зрно песок за сите наши читатели, така што тие можат да бидат во тек со нашите публикации поврзани со Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux, и други области поврзани со технолошки вести.

Пораки на месецот

Резиме на Мај 2021

Внатре од FromLinux

Добро

Поврзана статија:
OutWiker, одлична апликација за чување белешки
Поврзана статија:
Hubzilla 5.6 пристигнува со подобрувања во регистрацијата на корисниците и многу повеќе
Поврзана статија:
MyGNUHealth PHR: Апликација за историја на лично здравје на ГНУ / ЗДРАВЈЕ

Лошо

Поврзана статија:
Тие идентификуваа нов вид напад што влијае на процесорите Intel и AMD

Поврзана статија:
FragAttacks, серија ранливости на Wi-Fi стандардот што влијае на милиони уреди
Поврзана статија:
Откриле ранливост што овозможува следење на корисникот, дури и ако користите Tor

Интересно

Поврзана статија:
Чуда од ГНУ / Линукс: Достапно ново респинирање! Одговори или дистрибуции?
Поврзана статија:
ЦРКОВСКИ ГНОМ: Проект за апликации и библиотеки за ГНОМЕ
Поврзана статија:
Shopify е новиот член на мрежата на отворени пронајдоци

Други препорачани објави од Мај 2021

 • Софтвер и драјвер на Linux: Малку од сè во врска со овие 2 концепти. (Вер)
 • Ревизијата е завршена за сите закрпи поднесени од Универзитетот во Минесота. (Вер)
 • Google стандардно ќе овозможи двофакторна проверка за секого. (Вер)
 • Предлог-законот во Newујорк има за цел привремено да го прекине рударството на биткоин. (Вер)
 • Пазари и Cointop: 2 апликации за GUI и CLI за следење на криптовалутите. (Вер)
 • BINANCE: Како да ја инсталирате апликацијата Binance Desktop на Linux?. (Вер)
 • Десктоп за Cryptowatch: Апликација за следење на глобалниот пазар на крипто. (Вер)
 • 1Password, управувач со лозинки што размислува во Linux. (Вер)
 • Sterвездичка: најдобри алтернативи на овој проект со отворен извор. (Вер)

Надвор од Линукс

Мај 2021 година, излегува GNU / Linux за дистрибуција според DistroWatch

 • VzLinux 8.3:-2021 05 27-
 • Oracle Linux 8.4:-2021 05 27-
 • АлмаЛинукс ОС 8.4:-2021 05 26-
 • Корпоративен сервер Univention 5.0-0:-2021 05 26-
 • OSGeoLive 14.0:-2021 05 26-
 • OpenMandriva 4.3 RC:-2021 05 24-
 • AV Linux 2021.05.22:-2021 05 23-
 • AntiX 19.4:-2021 05 22-
 • Лака 3.0:-2021 05 22-
 • Red Hat Enterprise Linux 8.4:-2021 05 21-
 • Elive 3.8.20 (Бета):-2021 05 19-
 • GeckoLinux 999.210517.0 годинаXNUMX:-2021 05 17-
 • NetBSD 9.2:-2021 05 17-
 • NomadBSD 130R-20210508:-2021 05 13-
 • УБпортс 16.04 ОТА-17:-2021 05 12-
 • Разделиле Магија 2021_05_12:-2021 05 12-
 • Боди Линукс 6.0.0:-2021 05 12-
 • Систем Guix 1.3.0:-2021 05 12-
 • DragonFly BSD 6.0.0:-2021 05 10-
 • GParted во живо 1.3.0-1:-2021 05 05-
 • OpenIndiana 2021.04:-2021 05 01-
 • Основен оперативен систем 6.0 Бета:-2021 05 01-
 • Роки Линукс 8.3 RC1:-2021 05 01-
 • OpenBSD 6.9:-2021 05 01-

За да дознаете повеќе за секое од овие изданија и повеќе, кликнете на следново линк.

Најнови вести од Фондацијата за слободен софтвер (ФСС)

 • 27-05-2021 - 11 нови верзии на ГНУ пакети за месец мај: Кој опфаќа шах-6.2.8, фрипипми-1.6.8, гцц-8.5.0, гуил-3.0.7, guix-1.3.0, помалку-581.2, libidn-1.37, libtasn1-4.17.0, osip2 -5.2.1 .20210522, паралелно-2.6.2 и зиле-XNUMX. (Вер)
 • 27-05-2021 - Заклучување на мојата пракса на ФСС и продолжување на БТЦПеј: Членот на ФСС по име Кофи Огенерукевве (Руки) го заврши стажирањето во истиот, и за тоа време успеа да изгради, тестира и објави продолжување на ЦивиЦРМ што ќе му помогне на ФСС да прима плаќања на Биткоин и Литекоин на својата платформа преку интеграција со само-хостиран сервер BTCPay. (Вер)
 • 05-05-2021 - Гледајте и споделете ги разговорите LibrePlanet 2021: Овластете ги корисниците: Се извинуваме за доцнењето во објавувањето видеа на LibrePlanet 2021 бидејќи наидовме на некои неочекувани проблеми веднаш по настанот. Но, тие се веќе тука. Ние сме неверојатно горди на дводневната конференција, на која се прикажани напорите на заедницата за слободен софтвер, со разговори кои се движат од технички до лични размислувања за активизмот. (Вер)

За да дознаете повеќе за секоја од овие новости и повеќе, кликнете на следново линк.

Најнови вести од иницијативата со отворен извор (ОСИ)

 • Немаше официјални вести за тој период од мај 2021 година.

За да дознаете повеќе за новостите од претходните датуми, кликнете на следново линк.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Како и обично, се надеваме оваа "корисно мало резиме" со нагласи внатре и надвор од блогот «DesdeLinux» за месецот на «mayo» од 2021 година, да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на и за «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.