Мега Чет и Телеграм, зошто ни требаат Hangouts или WhatsApp?

За среќа на многумина (и за жал на другите) живееме во време кога е сè поважно да ги заштитиме информациите што ги споделуваме. Ние сме во ерата на Викиликс и Сноуден, и додека некои од најкористените услуги како што се Фејсбук или оние што ги нуди Гугл, продолжуваат да ја нарушуваат приватноста на корисниците, други се појавија за да ги заштитат нашите податоци или нашата комуникација со пријателите и семејството .

Мега Чет како замена за Google Hangout

И покрај наводниот банкрот на Ким Дотком, Мега Сè уште е одлична услуга и се повеќе се користи, иако колку што разбрав, не е OpenSource, така што секогаш може да има одреден ризик. Но, ако порано можевме безбедно да ги поставуваме и преземаме нашите датотеки, сега можеме да разговараме со нашите пријатели, семејство или клиенти, без никаква грижа (очигледно).

Мега разговор Тоа е добра замена за Google Hangout, но засега, можете да остварувате само повици и видео повици, а за да го докажеме тоа, првото нешто што треба да направиме е да ја додадеме адресата за е-пошта на лицето со кое сакаме да разговараме.

Мега разговор

Откако ова е направено, можеме да воспоставиме комуникација со повикување на нашиот контакт.

Мега_Бета1

Добро е да се разјасни дека оваа услуга е во бета фаза и е во поинаква адреса од онаа што ја користевме досега. За да пристапите до вообичаената мега услуга, го правиме тоа https://mega.co.nz, за пристап до новата услуга е https://mega.nz.

Телеграма како замена за WhatsApp

WhatsApp Не му треба вовед, но од кул услуга премина во платена услуга, и како надополнување, не беше достапна на сите платформи.

Сега излезе дека Интернетот е револуционизиран затоа што WhatsApp ја стартува својата услуга преку Интернет, за да можеме да пристапуваме од нашиот компјутер со GNU / Linux, но да, следејќи го трендот на многу други услуги и веб-страници, само од Google Chrome, затоа: те ебам !!

Но, еј! Телеграмот не само што има повеќе опции од WhatsApp, туку е крос-платформски и исто така има веб-верзија пристап до прелистувачот.

Телеграма Веб

Клиентот за GNU / Linux се подобрува и не само тоа, очигледно Телеграм ќе му даде официјална поддршка на Ubuntu. Затоа, опциите се опслужени, наше е само да ги промовираме, така што ќе дознаат останатите луѓе кои веруваат само дека Facebook, Hangout, WhatsApp итн.

Соработка: Награда


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

56 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дерп dijo

  Тука е и Здраво од Firefox

  1.    дијазепан dijo

   talky.io и со webrtc

   1.    елиотим3000 dijo

    Бев мрзлив да се пријавам за друга услуга со WebRTC и затоа се одлучив за Firefox Hello.

  2.    елав dijo

   Никогаш не ми успеало!

   1.    елиотим3000 dijo

    Во мојот случај, Firefox Hello направи чуда со Iceweasel. Проблемот е во тоа што сигурно протоколот за разговор за комуникација со видео разговор е исто така ограничен од интернет провајдерот што го имате.

 2.   Јомес dijo

  Телеграмот, за мене, има сериозен недостаток: нема клиент за Symbian S60v3, кога има еден за WhatsApp, Line и Skype, на пример.

  Со цел да се предложи отворена, компатибилна, безбедна, стабилна, децентрализирана и лесно проширлива услуга за пораки, зошто да не Jabber / XMPP?

  1.    Гискард dijo

   Но, како што го разбирам, можете да креирате клиенти без проблеми затоа што тој дел од кодот е отворен. Треба само да барате некои развивачи на Symbian за да го сторат тоа. Ако не го пуштија, тоа е затоа што нема побарувачка во таа област, ми се чини.

  2.    лососот dijo

   XMPP не е многу функционален затоа што не се базира на телефонскиот именик, што е нешто што секој го има. И веб-интерфејсот на Телеграма не сум го тестирал од прелистувачот Symbian, но во теорија треба да работи. Како и да е, не би потрошил десетина време на оперативниот систем кој во 2016 година веќе нема да има официјална поддршка од каков било вид.

   1.    Гил dijo

    Зошто никој што знае да програмира не го прави ова? 1.- Сервер со список на мобилни телефони поврзани со сметка xmpp во недостапна база на податоци, 2.- клиент xmpp кој го прашува корисникот дали има сметка xmpp и ако нема, креирајте го во неколку чекори на jabber сервер (список со неколку) што корисникот го избира без да праша повеќе (создава број на сметка tlf @ server) (досега што прави секој jabber клиент) и испратете го на централизираниот сервер (1) парот MOBILE-accountXMPP 3.- Клиентот испраќа список на мобилни телефони што треба да ги бара на серверот (1) и на неговиот сопствен мобилен телефон. 4.- Серверот одговара со СМС на мобилниот телефон кој прашува со случајна лозинка 5.- Програмата за клиент ја чита лозинката од СМС и ја испраќа лозинката до Серверот. 6.- Откако серверот ќе ја добие лозинката, таа му овозможува на програмата на клиентот пристап до СМЕТКИТЕ поврзани со списокот на мобилни телефони.

   2.    Гил dijo

    Ако нешто, додадете трето поле на серверот за претпочитање на сопственикот на мобилниот, така што другите луѓе можат да го додаваат автоматски или не. Така, на приватноста би им била дадена опција, оставајќи му на тој корисник да ги додаде своите контакти еден по еден (оние што ги сакаат) давајќи им соодветна сметка XMPP. Дајте му можност на клиентот да додаде контакт преку сметката XMPP едноставно, зад серверот (1). Затоа, серверот (1) е едноставно линк за олеснување на проширувањето на услугата автоматски од агендата на корисниците.

 3.   Gerardo dijo

  Сосема се согласувам, јас сум на истиот канал и долго време им препорачувам телеграма на моите познаници. И со вашиот напис повеќе опции

 4.   вавилон dijo

  Заборавивте да кажете дека Телеграма може да се користи од пигден на Линукс! За мене тоа е предност што ја победува секоја друга услуга.

 5.   гавран291286 dijo

  Во мојот случај дека Телеграмот работи за компјутер е повеќе од доволно, па затоа не го трошете со мобилниот нагоре и надолу xD

 6.   Гискард dijo

  Телеграмот има безбедни разговори (навистина) и исто така можете да испратите каква било датотека (не само слики -долна резолуција- или видеа-полоша резолуција-)

  1.    Габриеликс dijo

   Тие исто така се самоуништуваат во одредено време и добро избрани од корисникот. Што е совршено за невозможни мисии.

  2.    Гонзало dijo

   Точно, но енкрипцијата од крај до крај не е активна по дифолт. Со сегашната шифрирање на WhatsApp, онаа развиена од Open Whisper Systems, да. Покрај тоа, Телеграм сè уште не го објавува кодот на софтверот што го користат неговите сервери, па затоа не е толку јасно што прават со нашите разговори. WhatsApp исто така користи затворен софтвер, но шифрирањето на Open Whisper Systems е локално, тоа е декри, на уредот и кога ќе стигне до серверите на WhatsApp, нашите пораки се веќе криптирани со клуч што се наоѓа само на нашиот уред, никој друг освен примателот на пораката може да ги дешифрира.
   Значи, колку и да не мачи, вистината е дека денес, WhatsApp користи побезбедна и посигурна криптирање од Telegram, затоа што ги шифрира сите разговори локално, не само оние што постојано ги активираме опција да започнеме „безбеден разговор“, Како во Телеграм. Сето ова под претпоставка дека апликацијата WhatsApp навистина го прави она што го вели и не ги копира нашите разговори пред да биде криптирана и ја испраќа таа некриптирана копија до нивните сервери или знаете, тоа е голема опасност од софтвер со затворен извор, дека никој освен производителот знај што прави
   Тотално, дека WhatsApp е тотално затворен, Telegram е полузатворен, не можеме навистина да веруваме во ниту еден од нив.

   Освен ова, вистината е дека Телеграмот е многу подобар: праќате што сакате и без квалитетот на фотографиите што ве ебат, затворате и најавувате кога и каде сакате, дозволувате кој сакате да го гледа вашиот статус, контактирајте преку контакт… Срамота е што се чини дека никогаш не може да има совршена примена: она што некој го има, друг го нема и обратно. Телеграмот има најдобри функции, но најдобра безбедност, повторувам, под претпоставка дека WhatsApp навистина работи како што велат, WhatsApp ги има.

   Најдобрата програма во оваа смисла, за мобилниот телефон, бидејќи во моментот мислам дека нема клиент за компјутери (претпоставувам дека поради слабиот број на корисници, бидејќи е тотално слободен софтвер, нема да има никакви пречки) е без се сомневате во самата апликација од Open Whisper Systems: TextSecure ( https://whispersystems.org/blog/the-new-textsecure/ ) но ако малку луѓе веќе користат Телеграм, колкумина користат TextSecure? Се разбира, немам ниту еден од моите контакти што го користи. : - /

   Поздрав.

   1.    елиотим3000 dijo

    Одлично. Сега тој објавува објава поврзана со TextSecure (јас веќе ќе објавам објава поврзана со вистински случај во кој недостатоците на WhatsApp се изложени на штета на сопственикот на мобилниот телефон).

   2.    дијазепан dijo

    Јас користам textecure, но навистина е да испраќам sms, кои доаѓаат некриптирани, освен кога другиот исто така користи textecure. Со други зборови, безбедноста и удобноста одат рака под рака еднаш.

 7.   Рене Лопез dijo

  Да живее телеграмот!

  1.    Гонзало dijo

   Во F-Droid и Prism Break тие не се толку согласни:
   https://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=telegram&fdid=org.telegram.messenger
   https://github.com/nylira/prism-break/pull/717

   Претпоставувам дека е помалку лошо од WhatsApp бидејќи апликацијата е барем бесплатна, но таа продолжува да ги зачувува нашите телефонски броеви и оние од нашите контакти, а нејзините сервери користат затворен софтвер, така што не можеме да веруваме. : - /
   Единствената прифатливо сигурна опција е TextSecure (whispersystems.org/blog/the-new-textsecure/) и Chatsecure (guardianproject.info/apps/chatsecure), но дали познавате некој што користи TextSecure? Јас не. И ChatSecure, бидејќи со која било сметка за пораки базирана на XMPP (Autistici, Openmailbox, Google, Facebook, GMX, Jabber, итн.) Би функционирала, ерго исто така од кој било уред, не само од мобилен, туку и од колку луѓе, во споредба со оној што користи WhatsApp, дали користите разговор на некој од овие други даватели? Бидејќи кога велам дека скоро сите даватели на е-пошта пријатни за приватност како Autistici.org, Openmailbox.org и други реклами како GMX.es, Gmail и други вклучуваат услуга за разговор XMPP едноставно со нивните сметки за е-пошта, тие ме гледаат како да зборуваат кинески така тие дури и не знаат дека можат да разговараат користејќи ја нивната сметка на Gmail без потреба од Hangouts.

   Срамота е, навистина. : - /

   ПС: Срамота ... оваа платформа за најавување вели дека пишувам спам. Од кога референците и изворите се спам? Каков прекинувач, навистина!

   1.    Пчела dijo

    Спроведувањето што го користи gmail за XMPP е ужасно, пораките до вас стигнуваат само ако сте поврзани со клиентот jabber, но никогаш не дознаете дека ви испратиле порака ... додека не направите дружења

   2.    Гилермо dijo

    Но, дали навистина има XMPP клиенти кои ја исполнуваат задачата? Мислам, тоа го олеснува испраќањето и проследувањето фотографии и видеа, како и текст, и го олеснува наоѓањето контакти од вашиот именик. Јас веќе дадов во друга порака централизиран начин да го сторам тоа, но со функција за пребарување по број на мобилен телефон, може да се направат дистрибуирани сервери (дека централизираната листа не е мобилна, туку сервери за пребарување).

   3.    елиотим3000 dijo

    Prism Break му предлагаат на ChatSecure како пријателски клиент за оние кои сакаат XMPP / Jabber сервери.

   4.    Иливив dijo

    Гиilleермо, претпоставувам дека мислиш на мобилни апликации, бидејќи за работната површина имаш KTP или Pidgin, меѓу другите. Јас веќе не користам XMPP од едноставна причина што НИКОЈ, и не претерувам, никој од моите контакти не го користи, но некое време ја убедив мојата девојка да го користи меѓу себе, а за мобилни користевме Chatsecure:
    https://guardianproject.info/apps/chatsecure/

    Датотеките беа споделени и испраќани исто како и на WhatsApp и ко. Погледнете, ако ве интересира.

   5.    Иливив dijo

    елиотим3000. Да, го користев некое време и работи без проблеми. Проблемот е во тоа што ретко кој користи XMPP. Јас го деинсталирав Chatsecure затоа што го користев само за да разговарам со мојата девојка сè додека WhatsApp не донесе шифрирање Openwhispersystems, што според нив е едно од најбезбедните, ако не и најмногу, денес таму, а потоа се вративме во WhatsApp од практични причини . Срамота, но да имате програма за разговор со една личност и да морате да преминете на „guasap“ кога сакате да разговарате со друга личност, или да учествувате во група или да испраќате датотеки до неколку луѓе, тоа беше губење време; и времето е живот, така што со сета болка во светот морав да се збогувам со XMPP. Ако XMPP беше промовиран од самиот почеток како замена за СМС и не како аспирантен ривал на WhatsApp кога веќе почнуваше да доминира, можеби работите ќе беа поинаку, но во овие работи, кој ќе пристигне прв ќе стане крал. : - /

 8.   Hoоед овен dijo

  Додека додавам некого, сакам да видам како работи 🙂

  1.    Пчела dijo

   Ако имате некој на дневен ред што го користи, тој се појавува автоматски, како и guasap, но или треба да ви го дадат телефонскиот број или прекарот

  2.    Дерп dijo

   Ако мислите на мега, мислам дека ја окупирате неговата пошта в:

 9.   мора dijo

  Па телеграма во ред, но мегаЧат не го објави својот код, тој е уште една алтернатива, но сè уште не е сигурен за мене.

 10.   Xavier dijo

  Телеграмот е одличен, го сакам! Но, јас немам контакти (само четири), затоа не го користам. Секој што го познавам користи WhatsApp и не планираат да се менуваат, бидејќи им одговара, штета.

  1.    Пчела dijo

   Направив едноставно кога fb го купи guasap-от го деинсталирав, од тој момент оној што сакаше да ме контактира мораше да го стори тоа преку смс, пошта или телеграм, на крајот скоро сите контакти со кои често зборувам завршија со инсталирање на Telegram

   1.    пандев92 dijo

    Па, мои контакти, ако не користам апликација што е, тие користат Фејсбук и ако не користам Фејсбук, ќе ми испратат е-пошта и ако не користат е-пошта, до максимум xD ми праќаат СМС дека во повеќето мобилни компании, тие се веќе бесплатни

   2.    Патрик dijo

    Јас ти се допаѓам: Воринап? Без шега. Кој навистина сака да ме контактира, а не да кажувам глупости на секои 5 минути, тоа го прави преку LINE, Hangouts, Telegram или SMS. Сите добри алтернативи со многу повеќе функционалности. Но, во Шпанија преовладува технолошкото незнаење и овчарство, па колку корисници на Warrinap можете да именувате други клиенти за размена на пораки? … Обидете се и видете (ЛИНИЈАТА не смета, хахаха).

  2.    Габриеликс dijo

   Па, тоа веќе бара социјален инженеринг, а не програмирање

 11.   Мартин dijo

  има и џици што е со отворен код и потекнува од gnu / linux

  1.    Пчела dijo

   пакетите за андроид се мртви, најновата верзија е стара скоро една година и не е стабилна

  2.    елав dijo

   Не е мајчин, ајде да кажеме дека благодарение на JAVA може да се работи на Linux. 😀

 12.   x-човек dijo

  Тестирано на openSUSE 13.1 + Samsung Galaxy Note 4 + Samsung Galaxy S5 + Samsung Galaxy S3 (root CyanogenMod)… досега сè работи како што е опишано.

  1.    Sergio dijo

   Пријателе, ти останаа пари Дали имаш белешка 4 и S5? Богородица xd

 13.   thanatoz666 dijo

  Две одлични алтернативи за две одлични супер познати, во Шпанија користат повеќе телеграма и им честитам за тоа покрај тоа што се подостапни за испраќање датотеки, во случај на мега разговор, не сум aубител на дружење за тоа, подобро користете skype XD.

 14.   Лукас dijo

  Скокот од затворен силос (WhatsApp и Hangouts) во друг затворен силос (Telegram и MegaChat) не е смешно. Во тој случај, се претпочита да скокаме на отворени мрежи како што се Jabber и SIP.

 15.   Гијокс dijo

  Ми недостасува firefox здраво, го тестирав и е одлично! Јас дури и остварив повик до таблет со инсталиран firefox и тој работеше многу добро

  Мислам дека е оној со најмногу иднина, особено затоа што не треба регистрација. само поминете врска и voila ...

 16.   Јон јами dijo

  Токс господа, Токс: https://tox.im/es

  1.    Пчела dijo

   Во моментот Tox за Android е прекинат

 17.   ЕА! dijo

  ДА ИВЕЕ РУСИЈА !!!!!!

 18.   alex dijo

  Малку чудно што на други објави се фалат себеси и полудуваат за гула, а во други знам бесплатни алтернативи, но го фалам предлогот и се надевам дека ќе видам повеќе бесплатни алтернативи за гугл и помалку пофалби за оваа компанија што е еднаква или полоша од

 19.   Малку хартија dijo

  Проблемот со Telegram е што не го користат толку многу луѓе како WhatsApp. Во мојот круг на пријатели и познаници, секој користи WhatsApp, па ако сакав да одам на Телеграм, тоа би било непријатност бидејќи никој од нив не го користи.

 20.   Sergio dijo

  Сепак, не можам да убедам никого да оди на телеграма затоа што никој не го користи тоа!

 21.   Гонзало dijo

  Луѓето во KTP развиваат приклучок за Telegram, а да не зборуваме за официјалниот клиент што постои веќе некое време за Linux. Како и да е, фактот што нивните сервери продолжуваат да работат со затворен код ме враќа назад, особено кога WhatsApp има секого и неодамна тие конечно спроведоа безбедна шифрирање, всушност најбезбедната што постои, велат тие, и тотално отворена. Извор: https://whispersystems.org/blog/whatsapp/
  Проблемот е што протоколот за криптирање може да биде отворен колку што сакаме, но ако протоколот за комуникации не е, ние сè уште нема да можеме да ја имаме „шегата“ на работната површина сè додека Facebook не го посака тоа.

  Срамота е што луѓето не откриле дека XMPP со OTR криптирање може да се користи на мобилни телефони бидејќи пред да постојат WhatsApp, Telegram, Line, Spotbros итн. Да беше така денес, немаше да зависиме од овие компании и со кој било десктоп клиент би можеле да имаме разговори со мобилни телефони.

  Патем, компанијата што го развива протоколот што сега ја користи шегата за криптирање, има и апликации за пораки и говорни разговори, но овие не ги користи Бог. Срамота е: https://whispersystems.org/#privacy

  1.    Јомес dijo

   Она што го велев со години: сите треба да користиме XMPP, со клиентот што најмногу му се допаѓа на секој, но сите компатибилни и со ист протокол.
   Но, не: прво, MSN Messenger, и сега сите WA. ó_ò

   1.    елиотим3000 dijo

    Пред 6 години се регистрирав на Фејсбук, така што тоа беше ново за мене, и со текот на годините моите познаници ме додаваа во ова време, и ако не беше затоа што навремено ги поврзав своите контакти од МСН со Фејсбук, тоа веќе беше непозната.

    Ако Дијаспора * го олесни тој процес на неговиот систем за сите мешунки, тогаш тој навистина би бил оној што навистина ќе го оддалечи Фејсбук (да го победи Ело е повеќе од доволно).

  2.    Гискард dijo

   Оние од Телеграма ветија дека ќе го ослободат кодот од делот Сервер откако ќе го стабилизираат. Барем тоа излегува како официјален податок на страницата на програмата.
   Телеграм нуди и награда од 200 илјади долари на секој кој ќе успее да дешифрира безбеден разговор. Би сакал да видам дали оние кои се на whatsapp ризикуваат ваков тест.

   1.    елиотим3000 dijo

    На оние од WhatsApp не им е потребен, бидејќи е релативно едноставен (веќе е блогот на „Компјутерски научник на страната на злото“) покажа колку е ранливо користејќи на крајот на програмите што прават експлоатации).

    И како да не е доволно, до сега сè уште чекам дали ќе се посветат на да ја закрпат огромната бубачка дека истиот блогер го зел сокот.

   2.    Гискард dijo

    Точно! Тие имаат претпоставена предност и повеќе е исто. whatsapp е најлошото. Stickе останам до Телеграм, кој, сигурен сум, на крајот ќе го ослободи кодот за делот за серверот.

 22.   Иливив dijo

  „Не е OpenSource, така што секогаш може да има одреден ризик“

  На пример, не знаеме што прават тие со нашите разговори или со нашите контакти. Разговорите, ако тие навистина излезат шифрирани од нашиот уред, не би било многу загрижувачко, но дека секој пат кога ќе додадеме контакт, нивните податоци одат на некој тип на датотека „големи податоци“, затоа што не е толку кул. И, се разбира, проблемот е во тоа што бидејќи не е со отворен извор, ние навистина не знаеме што прави целата работа. Всушност, може да биде дека тие дури не ја користат енкрипцијата што тој тврди дека ја користи и дека на пример, користи невешт, што е лесно да се разбие од агенциите за дигитален маркетинг, шпионажата или од самата Мега.
  Како и да е, разликата е во тоа што треба да и веруваме на Мега затоа што немаме човечки начин да знаеме дали неговиот софтвер навистина го прави она што го вели; од алтернативи со отворен извор, ние само треба да потврдиме дека е точно дека нивниот код го прави она што го велат затоа што кодот е таму за секој да го види (или им верувате на луѓето што го проверуваат, ако не знаеме програмирање, се разбира, бидејќи многу повеќе луѓе од различни делови на светот, бидејќи е тешко сите да бидат „купени“ за да ја измамат пошироката јавност).

  Како и да е, мора да се каже дека бидејќи „Гугл“, „Дропбокс“, „Бокс“ и целата таа банда ме шпионираат, но јас сакам да направам скок на вера и да верувам повеќе на „Мега“ и на нејзините неодоливи 50 GB бесплатни. Генерално, нема ништо важно да се постави на облакот, па затоа да поставувате песни, озборувачки фотографии од „шегата“, видеа, филм и слично, воопшто не ми е гајле дали тие се во согласност со нивните изјави за важноста на приватноста. Друга тема би биле разговорите, но бидејќи WhatsApp се префрли на шифрирање Openwhispersystems и дека наскоро ќе понуди шифрирани говорни разговори, бидејќи на крајот ќе излезе дека WhatsApp ќе биде најбезбедна апликација за комуникација. Кој ќе го кажеше тоа.

 23.   Апликации за разговор dijo

  Лично, сè уште го користам Google Hangouts поради фактот што ми овозможува да воспоставувам групни видео повици, нешто што многу малку алатки го нудат.
  На здравје !.