Мени со виски: прилагодете го својот изглед на нашата тема GTK во Xfce

Долго време користам Месо за месо како моето мени во панел Xfce Без оглед на промените во дистрибуцијата, во последно време морав да поминувам многу часови пред мониторот навечер и претпочитам боите на работите што многу ги користам да бидат потемни.

Отпрвин мислев дека Вискер не ја следи / не ја користи мојата тема Гтк, но тогаш дознав со зборови на нејзиниот творец што се третира како обичен или нормален прозорец (не може да биде менито Gtk поради додатоците што ги користи предизвикува проблеми) и затоа ако ги следи боите на темата, но оние на прозорците, не оние што одговараат на менијата:

Менито со виски е обичен прозорец и затоа одговара на темата GTK на обичните прозорци. Не може да биде GtkMenu заради додатоците што ги користи (верувајте ми, се обидов), така што не одговара на темата на менијата

Но, токму таму, Грем детализира како ова може лесно да се менува преку поставките во датотеката .gtkrc-2.0.

Запомнете дека тоа е скриена датотека (Ctrl + h o Alt+. за да ги прикаже) и можеби нема да биде присутен во почетниот директориум на секој корисник, ако е така, само создадете го

Во мојот случај, јас отидов од ова:

Стандардно мени со мустаќи

Стандардно мени со мустаќи

Вискар-после

Изменето мени за виски

На ова:

И го сторив тоа според она што го спомна тој на гореспоменатата страница, следниот код го модифицира десниот панел или категориите и менито. bg се однесува на позадината, и fg напред, во овие случаи кон текстовите. Трите држави НОРМАЛНО, АКТИВНИ y ПРЕСВЕТНОСТ тие се однесуваат на неизбраната, избраната и избраната состојба соодветно, но не со курсорот над неа.

Имињата на стиловите можат да бидат што сакате, сè додека името на Виџетот е точно, во мојот случај, како што можете да видите, користам имиња кои ми помагаат да знам за кој дел од менито станува збор.

Поставете ги боите за менито Вискар

style "WhiskerNegro"
{
bg[NORMAL] = "#404040"
bg[ACTIVE] = "#606060"
bg[PRELIGHT] = "#808080"
fg[NORMAL] = "#ccc"
fg[ACTIVE] = "#fff"
fg[PRELIGHT] = "#fff"
}
widget "whiskermenu-window*" style "WhiskerNegro"

Додека ова го модифицира левиот панел или погледот на елементите:

style "ArbolNegroNumix"
{
base[NORMAL] = "#2D2D2D"
base[ACTIVE] = "#D64937"
text[NORMAL] = "#ccc"
text[ACTIVE] = "#fff"
}
widget "whiskermenu-window*TreeView*" style "ArbolNegroNumix"

И, конечно, ова го менува изгледот на полето за внесување / пребарување:


style "Busqueda"
{
base[NORMAL] = "#2D2D2D"
base[ACTIVE] = "#D64937"
text[NORMAL] = "#ccc"
text[ACTIVE] = "#fff"
}
widget "whiskermenu-window*GtkEntry*" style "Busqueda"

Боите секако се „според вкусот на потрошувачот“, затоа прилагодете ги според вашите потреби. За да стапат на сила промените, потребно е да ја затворите сесијата и да се најавите повторно, но доколку сакате да избегнете кавга или да имате важни работи отворени, можете да го рестартирате Xfce панелот со xfce4-panel -r


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

24 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Orgоргицио dijo

  Здраво, барање:

  Кој фонт го користевте кога ги правевте тие слики од екранот?

  Се цени

  1.    Рајонант dijo

   Фонтот што го користам на мојот систем е Кандара.

   1.    елав dijo

    Кандара? Уфф, многу се подобри ..

  2.    елав dijo

   Се чини дека е Алер ​​.. Мислам, се чини.

   1.    КобиНајтер dijo

    Ако тој не рече дека е Кандара, сепак ќе помислев дека е Алер ​​Хахаха

 2.   Владимир dijo

  убава !!! Сакам како беше менито со мустаќи на мојот Xubuntu,… многу благодарно !!! .. Се надевам и ќе продолжам да ни давам повеќе работи за XFCE

 3.   Beуби dijo

  Се обидов да го сторам тоа и не сменив ништо 🙁 Не знам што правам погрешно, датотеката не се појави на почетокот, но сега кога ја рестартирав машината се појави, сега имам две .gtkrc -2-0 може некој да ми каже како да го направам тоа правилно?
  Ја прикачувам сликата од менито: http://imgur.com/EZLEtm9

  1.    Рајонант dijo

   Името на датотеката е погрешно, треба да биде .gtkrc-2.0, преименувајте го и одјавете се или рестартирајте го панелот како што спомнав во статијата и кажете ми.

   1.    Beуби dijo

    Ви благодарам многу! Подготвено е, го ценам појаснувањето

   2.    xxmlud dijo

    Во мојот дом немаше .gtkrc-2.0, она што го направив беше да го создадам и да работи.
    Ви благодариме, добар совет

 4.   елиотим3000 dijo

  Добар совет на менито Вискар. Немав идеја дека овој додаток е навистина досаден со теми.

 5.   Ангел dijo

  Ми се допаѓа изгледот на вашиот мустаќи, каква тема на иконите користите?

  Ви благодарам!!!

  1.    Рајонант dijo

   Темата Икони е Нумикс круг.

 6.   АуросЗх dijo

  Ова само долго ми пречеше. Ви благодариме за споделувањето

 7.   Јазол dijo

  Ви благодарам!!!

  Сега мојот Xubuntu изгледа многу подобро.

  🙂

 8.   алунадо dijo

  но кандара ја нема во бесплатните репоа !!
  Ричард не го одобрува овој фонт !! Ова не е слобода, тоа е разврат !!

 9.   cris dijo

  здраво, помогне pls сè работи за мене, освен ова:
  стил «Црно дрвоNumix»
  {
  основа [НОРМАЛНО] = "# 2D2D2D"
  base [ACTIVE] = "# D64937"
  текст [НОРМАЛНО] = "#ccc"
  текст [АКТИВНО] = "#fff"
  }
  графичка контрола «прозорец со размахвани * TreeView *» стил «Црно дрвоNumix»

  тоа е, тоа менува сè, освен белото на позадината:

  http://i.imgur.com/nPebCqi.png

  1.    Рајонант dijo

   Дали веќе сте се одјавиле или го рестартирале панелот? . Исто така, проверете дали понудите што ги користите се директни понуди и не се типографски.

   1.    cris dijo

    не, веќе го решив, проблемот е во темата gtk, треба да изберам дека темата gtk и темата windows се исти, и да не ги мешам, благодарам

 10.   Фернандо dijo

  Ви благодарам многу Рајонант! Значи, Вискарот е многу подобар
  Со почит

 11.   Ангел dijo

  Ако имате визуелни проблеми користете Redshift.

  http://geekland.hol.es/proteger-nuestros-ojos-ordenador/

  Црвената смена прави чуда

  Со почит

 12.   Зејот dijo

  Тој изглед е неверојатен. И јас мислев дека сум ја измачкал мојата хахаха.

 13.   сигурно dijo

  Јас и сам го постигнав тоа преку обиди и грешки, но вистината не е убава како тебе (да ја кажам вистината, таа е повторно грда).
  Би сакал да го оставам како што беше првично, но не се ни сеќавам кои беа стандардните вредности ...
  подај ми рака во оваа ситуација те молам ...

 14.   Даниел Санчо dijo

  СПЕКТАКУЛАРНО. Ви благодариме за придонесот.