Бирди: минималистички клиент за Твитер

Бројот на клиенти за Твитер е доста обемен, но ако има нешто што преферирам пред сè, тоа е дека го има она што е праведно и потребно, троши малку и биди минималистички.

Бирди е нов клиент кој е во согласност со горенаведеното, дозволува неколку сметки (иако не го пробав бидејќи управувам само со една) и можеме да видиме, со притискање на копчињата погоре, спомнувањата, нашите директни пораки (испратени и примени), нашиот профил, пребарување и пристап до некои опции.
Единственото нешто што недостасува, споредено со Поли, другиот слаб клиент што го користам и тој кој веќе зборуваше е да може да се види сè во неколку јазичиња, дури и можноста да се овозможи проверка на правописот за да избегнете мешање со пишување.
Ако сакате минимализам, лесни програми и користите Твитер, Бирди е вашиот идеален клиент.

Фаќања:

Birdie е достапен за инсталација во Арклинукс од AUR преку пакети птица y птичји-гит. Корисници на Ubuntu, Fedora, Elemtary и OpenSUSE Како да го инсталирате, можете да најдете на нивната веб-страница, на страницата за преземање.

Официјална веб страна: http://birdieapp.github.io/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   yoyo dijo

  Зошто, по ѓаволите, јас, @ yoyo308, не се појавувам во заробите и ако се појават Персеј и Геспада? ¬_¬

  1.    Ноктуидо dijo

   Му испраќате пликови # MarcaEspaña и ќе видите како се појавувате во апсењето. Овие антисистеми ... 😛

   И Бирди и Поли гледам дека ги има во пакети со вртежи во минута, што мислам дека е фантастично, лошото е што го напуштив Твитер пред скоро една година, не најдов време за толку времеплов. 😀

  2.    Грегорио Еспадас dijo

   Хахахаха, тој имењак сака да ги монополизира сликите од екранот, како што тој секогаш се појавува во нив ... дозволете ми да уживам во тоа што конечно излегов унааа! Хахахаха XD

 2.   Фега dijo

  Јас не се одлучив помеѓу Turpial или Birdie, на крајот останав со Birdie затоа што тој подобро се интегрира во eOS

 3.   Хозе dijo

  Откако го напуштив Гвибер во Федора затоа што никогаш не можев да управувам со сметките на Фејсбук и неодамна со Твитер, прашувам, дали некој знае дали се интегрира во Гном 3.10?

 4.   еруфеникс dijo

  Толку е минималистичко што не можам да го најдам менито со опции

 5.   pablo dijo

  Изгледа одлично и пред сè елегантно

 6.   видагну dijo

  Одличен напис, исто така овој т кој работи во терминалот, така што е многу полесен.

  http://vidagnu.blogspot.com/2014/03/accesando-twitter-desde-la-linea-de.html

 7.   Развивач на вики dijo

  Одлично, го користев Turpial, но сега ќе пробам да видам како ќе помине.

  Поздрав: Д!