Минимизирајте ја која било апликација KDE во системската лента

За KDE

Кога и да зборувате за KDE оној што тврди дека има премногу опции не недостасува. Сè уште е точно дека сè до стабилната верзија што ја имаме денес, некои од опциите се малку тешки за разбирање или се премногу фрагментирани, нешто што се обидуваме да го поправиме со следната верзија.

Сепак, јас, кој пред неколку години, ова го гледав како досадна слабост, денес морам да признаам дека штом ќе го познаете KDE темелно, силна е можноста да ги прилагодите сите детали. И во овој случај ви донесувам едноставен трик што повеќе од еден може да го смета за интересен.

Минимизирајте ги апликациите во системската лента

За мене е многу пријатно да имам некои апликации во системската лента, на овој начин, кога ќе ги минимизирам, тие не заземаат место во списокот на прозорци и со KDE, за да добијам скоро секоја апликација да биде хостирана на неа . послужавник, тоа е нешто што може да се постигне многу лесно со KSysTrayCmd. Ајде да ги видиме чекорите за да го сториме тоа.

1. Десен клик на почетното мени на KDE »Уреди апликации. Editorе се отвори Уредувачот на менито KDE. За овој пример ќе го земеме Google Chrome, па ајде да одиме таму каде што се наоѓа фрлачот и ако ја погледнете следната слика, ќе видите дека под опциите за фрлач една од опциите (иако ја имам на англиски јазик) е Место во системската лента.

KDE_Tray1

Отсега натаму, кога го стартувам Google Chrome, неговата икона се појавува во системската лента.

Системска лента

И тоа е тоа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Г-дин линукс dijo

  Ви благодариме за многу практичниот совет и за да ги зачувате промените, кликнете на табулаторот Зачувај (ако го користите англискиот јазик по дифолт.)

  1.    елав dijo

   Да да секако .. Промашив да го ставам, но претпоставувам дека е очигледен. Треба да ги зачувате промените.

 2.   наметка dijo

  Мириса како да сум го видел некаде, не знам каде!

  1.    елав dijo

   Па, ќе ми кажеш

 3.   Хаиро dijo

  uffff ми требаше од вчера! Во вистинско време! благодарам

  1.    елав dijo

   Вие сте добредојдени

   1.    Jairo dijo

    Ја имам пробано Кантата но не ми оди. Ме остава иконата минимизирана во списокот со прозорци и ништо во системот
    Па не е толку лошо

 4.   кавра dijo

  Со смут задача не ја добивате истата ... икона?

  1.    елав dijo

   Нема идеја .. не сум се обидел.

  2.    јлбаена dijo

   Јас сум еден од оние кои сметаат дека kde има премногу опции за да го стори истото, што го прави незгоден:
   @roberth
   Во управувачот со задачи, кликнете со левото копче и изберете „Покажи фрлач кога не работи“, а тоа е она што го имате кога апликацијата не работи, икона во управувачот со задачи, скоро иста како и во прозорците 7

   @kavra
   Плазмоидната „задача на смут“ е менаџер на икони за задачи, го заменува традиционалниот управувач, односно го добивате истото како минимизирање до системската лента и исто така карактеристиките на управувачот со задачи.

   И оној што се дискутира во статијата.

   За она што го имаме, три начини да го сториме истото (првиот не сосема, но скоро).

   Меѓутоа, кога апликациите ги имате минимизирано во системската лента и направите „Alt + Tab“ за да поминете низ нив и да ја отворите саканата, тие не се појавуваат, што ја намалува продуктивноста. Можете исто така да доделите кратенка за тастатура на одреден плазмоиден, на пример, „Победи + м“ за систеријата, во поставките пишува: „Кратенка на тастатура“, но ова е полувистина, бидејќи единственото нешто што Ви го покажува системската лента, не можете да отидете на предметната икона што ја минимизиравте затоа што не го става фокусот на него, мора да биде со сила со глувчето, се прашувам зошто сакам кратенка за тастатура ако на крајот морам го фати глувчето?

   Поздрав.

 5.   Даниел dijo

  Која дистрибуција е тој елав? Ви благодарам.

 6.   Jamesејмс_ Че dijo

  Одлично, имам прашање, има ли некој начин на списокот со прозорци, оној со текст, да има икони од апликациите што се инсталирани, тие секогаш излегуваа со стандардните, затоа го ставам менаџерот икони што ако се остават да ги конфигурираат.

 7.   Брутико dijo

  Прашање кој пакет со икони го користите?

  1.    закуска dijo

   Па, работи на половина пат. Ако стартувам хром од прелистувачот, да ... но ако го стартувам од лентата маргаритка, не :( Дали знаете на кој било начин? Зошто обично одам со директен пристап (клучеви) или директно со ALT + F2 пред да одам на менито.

 8.   Табрис dijo

  Јас го користам за атракција

 9.   Денис Мигел dijo

  Како можам да инсталирам ksystraycmd во ArchLinux очигледно пакетот не е инсталиран во мојата инсталација со плазма следно и не можам да го најдам во репосите