[Мислење] Потребни ни се повеќе апликации и конзистентни интерфејси во GNU / Linux

Во последната недела ја користам Windows 8 практично со полно работно време, што ми помогна да потврдам две работи:

 1. Не можам да престанам да користам GNU / Linux колку и да сакам.
 2. A GNU / Linux алтернативи на многу програми сè уште недостасуваат.

Првата точка не е неопходна за решавање на тоа, затоа што да зборуваме за удобностите што ни ги нудат GNU / Linux и неговите работни околини во споредба со Windows, би било да паднам во истата тема како и секогаш, и да бидам фер, моите потреби не се исто како и оние на другите корисници.

Во случај на втора точка, се разбира, не зборувам за сите апликации, бидејќи е добро познато дека во GNU / Linux имаме неколку алтернативни апликации кои ја исполнуваат истата функција и некои од нив далеку ги надминуваат своите колеги во другите. системи.

Но, нешто едноставно како игра на Trivia не можеме лесно да го најдеме во складиштата. За Виндоус, па дури и Андроид, можеме преземете Trivia од многу страници на Интернет, но во ГНУ / Линукс оваа тема не ветува.

По обемното пребарување, моите резултати беа скоро ништовни, ако не и непостоечки. На пример, единствената алтернатива што ја најдов за Scrabble, покрај опцијата дека КЗКГ ^ Гаара веќе ни понуди es Шајкан, за кој има достапен инсталерот Debian, и tar.gz за остатокот од дистрибуциите, но тоа не е преку складишта.

шарлатан

Друга алтернатива што ветуваше беше Ауралквиз, што создава Trivia игра со песните што ги имаме во нашата колекција, но за жал во ArchLinux може да се инсталира само од AUR и барем за мене, ми дава грешка кога се обидувам да компајлирам.

Ауралквиз е во складиштата на Дебијан Визи, Џеси, Sid y Убунту Квантал натаму

Вистина е дека многу од овие апликации тешко дека некогаш ги користиме или не ни се потребни во многу случаи, но што ако сакаме да ги инсталираме?

Секако дека некој ќе ми каже: Ако сакате нешто што не е во Линукс, креирајте го. И да, од одредена точка може да изгледа лесно од моја страна да сакам да имам сè, подготвено за употреба, но кој не би сакал?

Како и да е, фактот дека нема низа апликации не значи дека не ми е пријатно со оние што ги имам. Тие немаат идеја со каква тортура се обидов да направам Windows 8 со што нормално работам ArchLinux y KDE.

Дали е тоа дури и апликациите Отворен извор што користев (Inkscape, GIMP, LibreOffice, Pidgin) тие се однесуваат исто, бидејќи во GNU / Linux тие работат многу подобро. Но, тоа не е проблемот.

Многумина велат дека GNU / Linux е далеку од постигнување добра позиција како десктоп оперативен систем и верувам дека она што недостасува се токму вистинските апликации.

Случајно, јас и еден пријател зборувавме пред неколку дена за тоа колку се хомогени апликациите на OS X, и што уште не Windows ni GNU / Linux Тие претставија упатство за дизајн за интерфејси. И, дали е тој GTK од една страна и QT од друга, нормално е ова да се случи.

Доколку се постигнеше стандард во однос на изгледот на интерфејсите, без оглед дали се напишани на Qt или Gtk, скоро ќе ја добиевме битката.

KDE SC сфати дека изгледот е важен и затоа создадоа Дизајн тим кој веќе ги прави своите први чекори.

Сумирајќи, мислам дека на GNU / Linux му требаат само две работи:

 1. Повеќе апликации.
 2. Стандарден за интерфејси.

Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

41 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   вавилон dijo

  Мислам дека е многу тешко да се креираат линии за дизајн затоа што тоа ќе ги доведе сите дизајнери на софтвер на истиот пат, и само она што (барем за мене) го прави GNU / Linux силен е опсегот на можности што тој ги отвора. Јас сум еден од оние кои веруваат дека дистрибуциите се добра работа, а не лоша работа како оние што предлагаат да има концентрација на напори.

  1.    marcos dijo

   HTMl5 може да биде алтернатива?

 2.   пандев92 dijo

  Па, бидејќи kde продолжува да користи кислород, апликациите нема да бидат премногу елегантни. Сега, враќајќи се на главната тема, проблемот со кохерентноста на апликациите е донекаде проблематичен, но нешто што уште повеќе ме мачи е тоа што тие не се прилагодуваат целосно дури и на двете големи средини, јасен пример е користење на ритбокс под kde , Јас не би го сторил тоа. Треба да барате стандард од таму, но, колку и да сакаме да му дадеме, gnome оди по својот пат и чека трети страни развивачи да го применат својот стил, kde оди за друг, а единството за други, затоа, јас не ' многу се надевам на ова прашање.

 3.   Sayozo dijo

  Пред некое време ќе кажам возачи воопшто, но тоа сè помалку. И видео-драјверите, но скоро не во овој момент. Мислам дека недостасуваат некои специфични апликации.

 4.   Дејвид Вила dijo

  Linux е наменет за сервери и критични апликации, како што се бази на податоци или работи од поголемо значење, да се користат како едноставен десктоп оперативен систем.

  Во мојот случај ние го користиме CentOS како веб-сервер; со апаши & bбос; Не се жалам.
  Во моето ubuntu користам вино и сакам како функционираат зборовите на Microsoft и Excel.

  Зачувано.

 5.   калтвулкс dijo

  Мислам дека она што навистина ни недостасува се луѓе кои знаат за маркетинг во областа на технологијата. Луѓето кои можат да го „подигнат“ името на GNU / Linux, дека тоа раѓа стандардизирана дистрибуција или дистрибуција. Проблемот е во тоа што во светот со отворен код секој може да го направи своето и да понуди премногу опции. Мислам дека за да се реши ова, треба да има стандард за програмерите да се придржуваат и од таму да создаваат квалитетен софтвер. Не само во проектите, туку и во технологиите што се користат како коментари (GTK и QT).

  За апликации како оние што ги барате, треба да привлечеме програмери кои не се толку фокусирани на системите, туку на работната површина. И тоа е дека во GNU / Linux има многу развивач на системски апликации и тоа е одлично, но ние зафаќаме повеќе за другите области (приближете се! XD).

  Што ако ни недостасува одличен тим на дизајнери кои ја нудат својата имагинација и талент да создадат попривлечни системи и апликации. И не само тоа, но ние зафаќаме стандард во GUI. Не само што е заднината важна (што тука во ГНУ / Линукс „сме“ многу добри), туку и предната страна.
  Поздрав.

 6.   Несоница dijo

  Навистина се согласувам со она што го пишува статијата во врска со стандардите за изглед, сепак од искуство во двата оперативни системи можам да кажам дека „јас“ се чувствувам поудобно во Виндоус 8 отколку во Гном, што е моменталното опкружување што го инсталирав во мојот втор компјутер . Зошто? Можеби е заради часовите работа што ги минувам во Виндоус 8 и тоа ме тера навиката да бидам поудобна, иако во Гном имам многу леснотија да се справам со тоа секогаш имам чувство дека нешто недостасува и можеби тоа е таа интеграција што во моментов има w8. Во однос на KDE, времињата кога ова што го ставате се чини дека мониторот оживува автоматски, за разлика од Gnome што го исклучува целосно, го пали, сепак ми се чини дека заостанува точно во корисничките интерфејси.
  За жал, дури и ако ја ставам целата желба на светот, ми се чини дека на опкружувањата на Линукс им недостасува пресврт, Гном и Единство верувам дека се на тој пат, но недостасуваат за да имаат масовно прифаќање (ако е тоа е наменет). На ниво на употреба за работа, се разбира тие претставуваат помалку одвлекување на вниманието.
  Но, тоа е само мое мислење.

 7.   Габа dijo

  Па, не знам што повеќе апликации се потребни. За гејмерите на пример (тоа не е мој случај) веќе има сè пообемен каталог за пареа, апликации за дизајн, видео и фотографии, имаме Inkscape, gimp, trimage, libreoffice, scribus, krita, calligra, pitivi, lightworks итн и без зборување од кои трчав со вино на 100% (Photofiltre Studio X, Photoscape). Има многу плеери, и само со VLC е повеќе од доволно за мултитаскинг аудио и гледање. … И продолжуваме понатаму.

 8.   Лав dijo

  Meе ме убијат за овој коментар, но ако Андроид апликациите можат да бидат поддржани природно во Линукс (тие се виртуелен сандак или емулатор) тоа ќе биде одличен прилив на прилично добри апликации и игри со кик. но тој не сметаше дека е толку лесно, инаку такво нешто веќе ќе постоеше.

  1.    Лав dijo

   Напишав било што. Не сакав да кажам ништо за VirtualBox или емулатори.

  2.    Нсс dijo

   Би било интересно, но во секој случај подобро барам и инсталирам andriod

 9.   ПИКОРО Ленц Меккај dijo

  Каков банален предмет .. прозорците се користат од две причини и тука само една се однесува на слободното време ..

  другата е деловна активност, во мала МСП, windo се користи затоа што тука веќе има платен список (платен список), CRM (со продажно место и деловни активности) додавајќи го плусот што може да се „испукне“ без да се изгуби поддршката од производителот (мамење и пиратерија)

  Бидејќи веќе се користи во компанијата, работникот го користи дома, а неговиот син го користи и го следи ланецот, и затоа играта излегува за системот што ПАТИЧОТ (татко или мајка) веќе го користи.

  1.    елав dijo

   Па, ако тоа е мојот пријател, мораме да кажеме дека Виндоус допира до МСП затоа што производителите ја продаваат својата опрема со овој веќе инсталиран ОС. Со други зборови, работата доаѓа од малку повисоко.

   1.    Карлос dijo

    Здраво добар пост елав, но во МСП она што го забележав во мојата секојдневна работа е дека нема апликации, многу клиенти би сакале да го користат својот mac или gnu \ linux (повеќе mac), но нема решенија за МСП на овие платформи како зрели како на прозорците

 10.   Галукс dijo

  Најважно: дојдете претходно инсталирани.

  1.    елиотим3000 dijo

   Или понудете инсталација на GNU / Linux на барање кога купувате нов компјутер (има повеќе пари отколку претходно да го инсталирате).

 11.   Флавио dijo

  Се согласувам со ова што го пишуваш, не најдов пристоен клиент за tumblr.
  Ако зборуваме чисто за графичкиот интерфејс на апликациите, ми се чини дека понекогаш се обидува да имитира постоечка апликација. Што јас го разбирам од една страна и од друга мислам дека понекогаш треба да се обиде да создаде или да придонесе нешто поразлично.
  Друга работа со која не се согласувам е со „Ако сакаш нешто и не постои, создади го“ затоа што има многу луѓе кои не се во можност да го сторат тоа и, исто така, сметам дека тоа е спротивно на парадигмата дека Linux е за секој корисник. Бидете внимателни, не можете да барате да има одредена апликација, бидејќи логично Linux е бесплатен.
  Како и да е, мислам дека растот на Linux беше благодарение на великодушноста на заедницата, така што најдоброто нешто е да се придонесе за тоа што може, колку и да е минимално.

 12.   вреќи dijo

  Здраво елав
  Постојат навистина водичи за дизајн за скоро секоја околина:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Human_interface_guidelines#Examples_of_HIG
  Што се случува ако развиете апликација за GNOME, треба да бидете водени од тие водичи и очигледно KDE има свои, што резултира во мешавина на интерфејси што ги имаме сега.
  Ми се допаѓа GNOME заради едноставност и повеќе сакам да инсталирам GNOME апликации од 2 причини: Не вчитување на библиотеки KDE и GNOME.
  Апликација KDE во GNOME не се вклопува наназад (внимавајте, обратното е исто).
  Тешко ми е да се обединат затоа што развивачот на KDE секогаш ќе повлече KDE и развивачот на GNOME за GNOME (зборувам за 2-те најчесто користени).
  Поздрав и честитка за статијата.

 13.   АГР dijo

  Се согласувам дека недостасуваат апликации, иако најдов апликации во Linux што не сум ги видел претходно во други или не сум ги видел со иста леснотија, мислам дека сè уште постои огромна диспропорција на софтвер помеѓу Windows и Linux, на пример . Зборувам за моето секојдневно искуство, особено за набудувањето на сопругата, која се префрли на Linux за да тестира и се чувствува пријатно, но ... понекогаш и недостасува нешто што полесно се наоѓа во другите ОС.
  Што се однесува до дизајнот, тој навистина нема малку кохерентност, но во „прозорците“ се случува и луѓето не се жалат толку многу (или ако се жалат, не му даваат толку големо значење). Јас едвај сум видел подесени прозорци, во најголем дел од времето она што сум го видел е стандардната позадина и стандардната тема

  1.    Вики dijo

   Тоа е нешто што малку ми пречи, никој не се жали дека во прозорците апликациите користат различни пакет алатки или дека има повеќе од двајца играчи на муска, но во Linux тие создаваат скандал ...

   1.    елиотим3000 dijo

    Тоа е како мем од okerокер:

    Во Windows излегува нова програма што прави повеќе исто, и никој ништо не кажува; Го прават истото на ГНУ / Линукс и секој го губи умот

    Како и да е, доволно удари за меѓуножје за денес.

 14.   Каталина Маја dijo

  Говорејќи за дизајнот, не го видовте ли системот за наплата во софтверскиот центар ubuntu? Khitomer е направен во Qt + QML, погледнете ги фотографиите во софтверскиот центар, тој е многу интересен интерфејс.

  Поздрав од Колумбија.

 15.   елиотим3000 dijo

  Она што навистина е потребно во GNU / Linux е следново:

  -Фокусирајте се на корисничкото искуство, бидејќи графичките интерфејси што ги имаат апликациите GNU / Linux, во најголем дел, се просечни (исклучоците може да се сметаат со ваши раце).

  -Престанете да ја скокате топката кога станува збор за избор на идеално дистрибуција, бидејќи многумина избираат дистрибуција GNU / Linux што не одговара на потребите на секоја личност (најстабилните дистрибуции имаат тенденција да се прилагодуваат побрзо на потребите на секој тип на корисник отколку оние кои се специјално дизајнирани за тие цели).

  Со „стандардизирање“ што ќе предизвика е повеќе „фрагментација“ отколку што веќе има (многу споменатата фрагментација не е толку сериозна како што се случува во Андроид), туку за да се направи вистински редослед, така што ќе се направи добар избор на одреден апликативен софтвер може да се направи / GNU / Linux дистрибуција.

 16.   роло dijo

  Би сакал работната површина да биде во одделни складишта, гледам дека во gnome и kde во последно време циклусите за развој се премногу кратки, на пример: во debian ако одеш од отежнато дишење во еси одиш од gnome 3.4 до gnome 3.8-3.10 е велат скокот е многу голем поради краткиот циклус на развој и со многу промени, што е горилник за кокос при правење на промената. Ако циклусите беа 4 или 5 години, ќе имаше многу помалку проблеми. И, ако работните работни места би биле во одделни репоа, може да се тестира и одржува стара стабилна работна површина. Велам xp е работна површина што трае 10 години и може да се изврши било која програма што треба да се направи во кој било Linux без да полудувате да се обидете да ги решите зависностите

 17.   кен торелеба dijo

  Со почит,
  Не само стандард за интерфејси, туку стандард за инсталери или пакети за дистрибуција на програмите. Во linux има „.deb“, „.rpm“ итн.

  Ова значи дека просторот на серверот треба да се удвои, имајќи иста програма повеќе од еднаш за различни дистрибуции и нивните пакети, освен изворниот код (некои).

  Или понекогаш, не можете да го најдете вашиот пакет според вашиот Linux и мора да го составите, тоа е исто така проблем, но потекнува затоа што креаторот на програмата нема време или знаење или простор за да ја спакува својата програма за сите постојни пакети.

  Погледнете го примерот со Java, само еден вид пакување; погледнете го случајот со Android, единствен вид на пакување. Тоа е идејата

  1.    Самурај од Меган dijo

   Без експерт за оваа тема, ми се чини дека секој вид пакет има свои предности и недостатоци, па затоа воспоставувањето на стандард би било искрено невозможно. Покрај тоа, очигледно дистрибуциите што не го користат тој формат не би се согласиле да го сменат управувачот со пакети, повторно да го постават целото нивно складиште во формат за кој е одлучено да биде стандард, да ја изменат нивната документација, итн ...
   Само запомнете го скандалот што го видовме неодамна кога дебијан реши да го замени сисвинит, водена битка помеѓу оние кои го поддржуваа системот и оние кои го поддржуваа почетокот. И тоа во единствена дистрибуција, замислете го сценариото кога е избран стандард за пакет за сите дистрибуции (и за евиденција, реков замислете, бидејќи повторувам дека ова е невозможно).

 18.   роло dijo

  ах ми го избришаа одговорот ??? од ?? ¬¬

  1.    роло dijo

   Гледам дека тие не избришаа ништо 😀 само што некогаш беа објавени некои коментари, но по некое време тие исчезнуваат и по некое време повторно се појавуваат Оо xddd

 19.   Марио Гилермо Завала Силва dijo

  Јас целосно се согласувам; Иако проблемот е што GNU / Linux ве тера да размислувате на друг начин, односно да не продолжувате да размислувате како кога работите во Виндоус ,,, Ми се случи пред околу 10 месеци кога го напуштив Win 7 за LinuxMint Maya.
  Ви благодарам многу за информациите… .. ПОЗДРАВИ !!!

 20.   пикси dijo

  Под кохерентна интерфејс, дали мислите на нешто како што направи Гугл на Андроид 4+ со својот „холо“ интерфејс?
  Тие имаат страница каде ги ставаат основите на интерфејсот (фонтови, бои, стилови и сл.) За да можат програмерите да имаат база

 21.   ајде да користиме linux dijo

  Интересно. Мислам дека GNOME и KDE одат во таа насока: обединување на графичкиот интерфејс на нивните апликации, нели?
  На здравје! Павле.

 22.   Тесла dijo

  Мислам дека не е проблем со недостаток на апликации. Објаснувам:

  Во GNU / Linux има многу апликации. Постојат многу работни околини, медиа плеери, уредници на текст, канцелариски пакети, итн. Просечен корисник има на располагање многу опции. Проблемот доаѓа, можеби, со специфични апликации. Иако, иако е вистина дека секогаш постои (или освен во неколку случаи) алтернатива, многупати ова не го заменува еквивалентот што го користи ежниот еснаф. На пример, типична дискусија за Photoshop, Autocad, итн.

  Зачувување на тие апликации, главно комерцијални. Мислам дека GNU / Linux е еден од системите каде што има повеќе апликации. Друга работа е што просечниот корисник им се допаѓа затоа што имаат грд интерфејс или дури и без интерфејс.

  Што не носи до следната точка: интерфејси.

  Јас не гледам како суштинско значење да се има постојан интерфејс помеѓу апликациите. Секоја личност избира да програмира на еден јазик и интерфејс на друг „јазик“. Тој избор, често случајно, го мотивира програмерот или дизајнерот да создаде нешто добро. Принудувањето на употреба на водичи за стил се чини дека ја убива индивидуалната креативност на секоја личност.

  Некој ќе рече: „За да користам апликација KDE, мора да вчитам медиуми KDE“. На што би одговорил: „А?“ Ако таа апликација е корисна за вас, како друго изгледа? Јасно е дека мора да исполните одредени граници и да не трошите компјутерски ресурси како луди. Покрај тоа, тоа сигурно може да се направи за да не се вчитаат KDE, Gnome или која било друга околина. Она што мислам е дека понекогаш забораваме дека апликациите не мора да бидат убави или да изгледаат добро на нашата работна површина. Неговата корисност мора повеќе да се потенцира.

  Сум видел инсталации на Ubuntu каде што користат Kile (Qt), Mono апликации, GTK и сето тоа изгледа како чудна мешавина на програми. Наместо тоа, тој компјутер ви овозможи да го направите она што ви треба, веднаш да се направи. И кога навистина работите, барем во мојот случај, вие сте рамнодушни дека сè е убаво или е терминал. Она што сакате е да бидете практични. И, мислам дека е важна работа.

  Поздрав и одлична статија!

 23.   Маурициус dijo

  Вистинскиот проблем со GNU / Linux е што многу од неговите корисници се хипстер во најдобар случај, зошто го велам тоа? Едноставно, доаѓа од Gnome Shell и Unity, тоа предизвика половина свет да создаде врева и не знам како ќе се создадат многу вилушки и нови опкружувања, само за да не се стандардизираат.

  За жал, сè додека не ја сменат таа филозофија, нема да биде можно да се подобри името на Linux на работната површина, затоа што секогаш ќе има некој што ќе рече: „Не ми се допаѓа тоа, ќе направам своја верзија“ и иако тоа не е лошо, во светот на Linux што оди секој втор ден.

  Во однос на дизајнот на апликацијата, јас сум студент по програмирање и lубител на дизајнот на кориснички интерфејс и секогаш се грижам дека работите изгледаат најдобро, но дека може само многумина да се убедат дека им е важно само да работи (дури и да изгледа ужасно) е многу тешко ; Јасен пример за ова е Libreoffice, чиј интерфејс, и покрај тоа што е функционален, е од 90-тите години, нешто што сега веќе не е прифатливо (го боли кој боли)

 24.   Тирсо dijo

  Мислам дека на многумина им се допаѓа идејата да можат да го изберат својот омилен интерфејс. На здравје!

 25.   карлгест dijo

  Еј.

  Кога станува збор за интерфејси, вие без сомнение се повикувате на ентузијазмот што го предизвикува интерфејсот на Виндоус 8. Претпоставувам дека со хомогени апликации мислите на интерфејсот на, на пример, MS Office 2007 и неговата loveубовна врска со сопствените корисници.

  На кратко, побарајте причини каде сè требаше да биде јасно.

 26.   адеплус dijo

  Прости ми за овој долг влез.

  Мислам дека не сме во право. Униформноста ми изгледа како лош напор. Зошто сè треба да ги почитува истите причини и да го стори истото? За тоа веќе ги имаме Microsoft и Apple. Дали се тие модели?

  GNU / Linux не е достапен за секого. Лесно е, удобно е, но зависи од корисникот. Забележав дека многумина од нас доаѓаат на ова ТАКА „бегање“ од наметнатото. Но, ние не сме толку многу што успеале да останеме. Сè уште читате лелекања од типот „goе се вратам“. Дали е виновен ОС?

  Борбата на работните маси е лажна. Тој не поддржува со ништо. Користев компјутери со основна работна површина (KDE, Gnome2, Gnome3, Xfce) со програми што влечеа половина странска работна површина. Ако сметам дека Окулар е најдобриот читател на мешани датотеки (текст-графика), што ќе има во gtk. Забораваме дека треба да ја разгледаме работната површина како дел од ОС. Секој од нив ги решава потребите на корисникот на свој начин, но корисникот е суверен. Претпочитам здрава конкуренција, близок соживот, пред униформноста на стадото. Ги прочитав најдобрите критики за работната површина не за тоа дали некој особено добива шест наносекунди при стартување на другиот, туку за тоа како го прави животот полесен за користење на оваа или на друга. На него, на корисникот.

  Големите компании бараат свој профит. Тоа е легитимно. Што барате во Linux: цврстина, стабилност, капацитет. Каде ги насочуваат своите напори?: Максимално ширење (Intel), големи сервери (IBM), ставете го нивниот хардвер (Nvidia). Потребите на корисникот на GNU / Linux се ирелевантни. Ние сме резидуален производ, ерго ако не се бориме за корисникот многу, сè ќе остане како што е. Прашањето за сè што е бесплатно (тоа е релативно, и секој мисли на пари) е меч со две острици. Од една страна, ги прави програмите и ОС достапни за секого; од друга страна, тоа го прави да изгледа од втор ред. Слушнал наоколу: „ако не можат дури и да го продадат“. Сликата може да се подобри. Зборуваме за алтернативи во одреден степен на извонредност; Надвор, слушате алтернатива како степен на „ако не можете да користите нешто друго, обидете се да видите“. Треба ли да продолжиме да инсистираме на алтернативите и тоа бесплатно?

  Информатика во училиштата. GNU / Linux треба да исчезне од училиштата како што е сега. Глупава и не-педагошка мода е нашите деца да бидат ставени во „компјутерски лаборатории“ за да ги научат да користат програми за решавање суми или ставање глаголи во реченици или за сликање и боја. Не знам никаков колеџ (училиште) каде што дури ги учат да инсталираат ОС или да проверат какви компоненти имаат компјутерите што ги користат или на кои можат да ги посветат ресурсите што ги имаат за да ги поврзат, на пример. За да губат време, напаѓачите на МСП одат многу добро. Сум видел деца како прават неверојатни работи со андроид, па ако зависи од корисникот, да не наметнуваме несоодветни решенија за непостоечките проблеми.

  Законското наметнување ми се чини уште една грешка. Веста дека француската жандармерија, според законот, го всади Убунту и се сметаше за доаѓање на Човекот на Месечината, не ми изгледаше добра вест. Дека градскиот совет во Минхен ја даде законската причина дека „поевтино е“ ме погоди како ужас. Основната идеја е дека тие не можат да си дозволат ништо подобро или дека тоа е потфат на дежурниот политичар. Особено ако се земе предвид дека најверојатно шефот ќе има Macbook Air (со народни пари), а службеникот нема.

  Се согласувам дека ако им се обратиме на компаниите, на професионалците, ширењето кон домот ќе биде побрзо и поефикасно. Ми недостигаат написи посветени на професии. Сите зборуваме за тоа колку е добар GNU / Linux, но сепак треба да го дефинираме „за кого“. Адвокатот треба да знае какви програми да користи, на што да ги примени и како ГНУ / Линукс е ПОДОБРИ отколку што тие користат. И велам адвокат, и би можел да кажам економист, лекар, канцелариски работник, зеленчук, дрводелец ... што и да ми текне. Малкумина знаат дека можат да сторат многу подобро со решенија за складишта отколку со разбиени преземачи. Понатаму, од себичност, треба да инсистираме за сè да работи, сите мора да придонесеме за да се одржат добрите решенија што ги користат. Сите наплаќаме за нашата работа, но основите на нашето знаење имаат повеќе или помалку бесплатен пристап (по цена, нема да го одречам тоа). Барем тоа е она што го пропагираме на четирите ветрови. Придонесот треба да биде нешто природно и да не заклучува во „или бесплатно или ништо“. И не зборувам само за пари, иако тој придонес е скоро секогаш добредојден.

  Можеби се раширив малку „надвор од темата“. Но, мислам дека понекогаш нашите желби се спротивставуваат на нашите постапки. И за евиденција, сметам дека ова е една од најдобрите страници за да научите како да го примените GNU / Linux светот во животот на корисникот.

 27.   хрнан dijo

  Во заклучок. Сите овие мислења што ги изложувате се сумираат во еден збор, ФРАГМЕНТАЦИЈА.
  Фрагментацијата е дефинитивно голем проблем зошто Linux не успева на работната површина и тоа никогаш нема да успее.
  Проблемот е што многумина не сакаат да го препознаат.

  1.    Морфеј dijo

   Да, проклетата „фрагментација“ големиот проблем што Форд, Шевролет, VW, Пежо, итн, итн, итн, итн. и секој од неговите стотици (или илјадници) модели за различни сегменти не успева ниту еден на пазарот на автомобили ...
   Ве молам, најважното нешто што го има GNU / Linux е слободата, што ни овозможува таа фрагментација.
   Единствениот вистински проблем е монополот што се наметнува врз основа на претходната инсталација на другиот ОС.
   Останатите се чисти непотребни шпекулации.

 28.   Сарон dijo

  Па, ubuntu има шема за оние кои сакаат да ја следат, и вистината е дека изгледа многу добро. Друга работа е што луѓето сакаат да го користат.

 29.   Чиви dijo

  Попрво страдам многу кога користам Mac или Windows и не знам како да правам работи или сè станува покомплицирано, особено што повеќе влегов во командната линија во GNU / Linux.

  И тоа е дека во комерцијалните системи честопати е главоболка да се добие програма или „пукнатина“ за да се инсталира, додека во мојот Crunchbang Linux можам да инсталирам скоро се што ми треба со инсталирај apt-get ...

 30.   Густаво Носеда dijo

  Неодамна започнав да користам GNU / linux, најпрво го пробав Утуто на живо cd, сега користам Mint Maya и вистината е, единственото нешто што ми недостасува да користам uindous се игрите; инаку сметам дека е многу поудобно, нане отколку W8 или XP или кој било друг. Мислам дека користењето на APT-GET на конзола е подобро отколку засекогаш поминување низ страници за инсталирање програма од 200mb. Разновидноста на дистрибуциите, опкружувањата и другите, е најголемата сила што ја имаме во слободниот софтвер. Влегувањето во стандардизирање на работите е ограничување на креативноста и завршување на спротивното што се бара со слободниот софтвер.