Фасекс: Синтетизатор модул за GNU / Linux

Музичката продукција обично не се прави на Linux поради вообичаената тема, дека бесплатните програми обично не ги надминуваат нивните приватни еквиваленти.

Но, сепак можеме да најдеме неколку синтисајзери за Linux како овој, Фасекс:

Phasex е мајчин софтвер за синтетизација на Linux, кој работи со ALSA MIDI и JACK серверот.

Меѓу неговите функции наоѓаме:

 • Динамичко гласовно мапирање (за полифонија)
 • Контрола на параметарот преку MIDI
 • Оскалатори
 • ЛФО
 • Генератор на опкружувачки звук
 • Хорови
 • Ефекти на одложување (доцнење)
 • Способност за обработка на аудио влез од JACK уреди

Интерфејсот е поделен на две:

 • Главна табела
 • Табела за осцилатор

Главна табела:

Тоа е оној што го ставив претходно, во него можеме да ги контролираме LFO, ефектите како што е рефренот и разни филтри како што е пликот.

Во областа на LFO, гледаме дека има тенџере Pitch Bend, што ќе може да растегнува белешка (или белешки) од компјутерот

Табела за осцилатор:

Па, ништо повеќе не можам да кажам за оваа табела, тука се справуваме со осцилаторите и нивните параметри.

Преференции:

Тука се справуваме како сакаме да биде поврзан JACK, режими на земање примероци, форма за зачувување, подесување (440.000 = A).

Синтеза:

Фасекс го користи методот на синтеза фазна офсет модулација.

Секој осцилатор во лепенка го модулира своето поместување помеѓу левиот и десниот излезен канал.

Неколку функции можат да дејствуваат како модулатор, една од нив може да биде LFO, друга осцилатори и друга може да биде влезна аудио секвенца.

Печ може да користи до 4 осцилатори.

Секој осцилатор вклучува:

 • Избор на цикличен бран
 • Униполарен или биполарен излез
 • Извор на избор на фреквенција
 • Поддршка за стандардна или AM модулација на мешавина
 • Транспонирајте го и пред-осцилаторот за свиткување на висината
 • Извори на извори на модулација
 • Како извори на модулација може да се користат осцилатори и LFO

Phasex може да произведе кратки звуци и богати, детални текстури. Звукот на секоја лепенка може да се смени со промена на изворот на модулација.

Сите параметри се контролираат преку MIDI и можете да ја дефинирате стандардната мапа.

Сите контролори се доделуваат веднаш од дијалогот „Контрола за ажурирање MIDI“.

И, ако ги комбинираме MIDI параметрите со влез за аудио модулација, може да се создадат нови звуци.

Fuente: Линукс весник


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Трејс dijo

  Не знам дали сте користеле LMMS, што не е синтисајзер како таков, туку секвенционер, но дозволува да се користат некои синтисајзери како екстензии.

  Во случај да сте го користеле, кои предности или квалитети ќе ги најдете во овој Фасекс во однос на синтисајзерите што може да се користат од lmms?

  Поздрав.

  1.    Храброст dijo

   Не сум го користел, но морам да го погледнам со Роузгардн.

   На сликите со LMMS се чини полесно да се користи, иако се вели дека не е многу професионално

   1.    Трејс dijo

    Ако сте користеле студио FL (порано наречено Fruity Loops), може да добиете идеја за LMMS. Тој е многу сличен и, навистина, тој е многу интуитивен и лесен за употреба.

    1.    Храброст dijo

     Јас навистина не сум користел ниту една од овие програми ...