Моето искуство со Мате во тестирање на Дебијан

Многу ми се допадна Gnome 2x многу, имаше сè што ми требаше за мојата секојдневна работа, што не е ниту многу, но ми требаше сè што ми беше при рака или барем скоро. Кога тимот на Гном одлучи да се сврти во развојот на животната средина (Гном 3 и нејзината обвивка), се чувствував малку збунето за тоа што ќе стане моето омилено опкружување; сепак, решив да му дадам шанса на ова „модерно“ опкружување, резултирајќи во моето тотално и громогласно неодобрување. Повторно велам, бев збунет за иднината на моето опкружување.

Се појавува Мате, кој е вилушка на Гном 2, кој наводно дошол да ја спаси ситуацијата. Јас го инсталирав во неговата верзија 1.2 во Debian Testing и иако ми се допадна резултатот (главно ја оценуваше стабилноста), сè уште беше „зелено“. Потоа се појави верзијата 1.4 и ја ажурирав, да, со голем страв од нестабилност.

Мате

Резултатот од Mate 1.4 во Debian Testing од моја гледна точка е дека околината е многу робусна, скоро исто како и истиот Гном 2 и тоа е важно; интеграција на теми што доста ме болат главата во верзијата 1.2, се чини дека е решено, со кој практично на ниво на изглед го имав мојот Дебијан од целиот живот; Друг фактор што би можел да го има е потрошувачката, околината не е тешка, што дури ја трансформира во опција во машини со не толку моќност.

Мате 1.4

Немам намера да создадам дебата за корисноста на Мате, она што сакам да го кажам јасно е дека проектот може да даде добра поддршка на она што го нарекувавме Гном 2 веќе некое време, барем така што „постарата“ средина на Гном може исправи се, и барем во Debian Testing се однесува навистина добро како што споменав во претходниот пасус. Најдобро би било да направите целосно чиста инсталација со Debian и Mate од нула, за да обезбедите уште подобри перформанси.

 

Можам само да кажам дека можете да се охрабрите да го инсталирате следејќи го оваа врска


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

37 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адониз (@ NinjaUrbano1) dijo

  Мате е една од моите работни површини, секако прво Кде, а потоа Мате, а потоа следат Lxde и XFCE.

  Мате е добра опција за оние од нас кои имаат основно 2 дуо со 1 или 2 GB.

  1.    саито dijo

   Не мора, мислам дека можеме да го користиме во помоќни машини, мојот пријател го користеше со 64-битен ubuntu на Tosiba со 4 GB RAM и 4-јадрен AMD процесор, само што идиотот не сака да истражува одредени работи, и вчера ја инсталиравме Fedora + KDE хахахахаха

 2.   рама dijo

  другата алтернатива е да се користи apt-pinning за да се добие гном 2.3 од стискање, а остатокот од системот да отежнато дишење.
  Се разбира, кога стискањето ќе стане старо стабилно, веќе нема да има безбедносни ажурирања, па во тоа време, проектот партнер ќе биде најсигурна опција.

  1.    сатанаГА dijo

   Тоа е она што мислев. Сега ми се чини дека најдоброто е Mate во ажурирани средини, бидејќи Gnome 2x сè уште постои, но во нешто застарено дистрибуција.
   Поздрав.

 3.   Израилем dijo

  Јас користам LMDE со MATE и вистината е дека тоа е средина што многу ми се допаѓа. Прво се обидов со МАТЕ на Убунту 12.04, а потоа решив да скокнам во тркалезно реле со LMDE, придржувајќи се на оваа средина.

  Така да, тоа е многу добра алтернатива. Иако сакате Gnome 2.x SolusOS е одличен кандидат, бидејќи го користи Gnome 2.3 ако не се лажам.

  Како што велите, се надевам дека Гном ќе го исправи патот, затоа што многумина одат на МАТЕ, цимет, па дури и на Единство, а Гном Шел не му се допаѓа.

  Честитка.

  1.    сатанаГА dijo

   Иако ЛМДЕ се раздели со она што ми се допаѓаше, братучед сепак тврди дека е многу добар, и јас му верувам. Мате се однесува досега доста добро, во Ubuntu не можев да ти кажам, но во Debian Testing, одлично.

  2.    дијазепан dijo

   Всушност, верзијата 2 на Solusos користи Гном 3.4, но е прилагодена да изгледа како Гном 2

   1.    Израилем dijo

    Извинете, но официјалната веб-страница на SolusOS го вели следново: ГНОМ 2.30.

    Освен ако не погрешиле во самиот оглас, од тука произлегла мојата грешка

 4.   хаклопер775 dijo

  Мате е многу добра работна површина, но мислам дека му требаат многу барања, го тестирав на нетбук во cinnarch и одеднаш екранот се пикселира како хардверот да не успее и мониторот да се исклучи, истото ми се случи со школка за гном, Не знам дали тоа е мојот нетбук или цинарх

  Затоа што е многу добра околина, но не можам да ја користам 100%

  Goingе го тестирам на Debian за да видам како оди

  Со почит

  1.    саито dijo

   Мора да биде cinnarch "имајте во предвид дека ова дистрибуција е во бета фаза" затоа што ја тестирав верзијата 1.2 во ArchLinux и работеше прекрасно, освен мала грешка при интеграција на апликации во qt, што е многу лесно да се поправи, и читајќи малку Јас ве охрабрувам да пробате 1.4, само што во Arch одржувачите ставаат многу бескорисна зависност од тоа хахахаха

 5.   Едуардо dijo

  Јас ги извршувам тестирањата на Debian и Mate на мојот десктоп и лаптоп компјутер и сум повеќе од задоволен со нивните перформанси и стабилност.
  Некое време го користев Xfce, но не можев да се убедам дури и ако додадам некои работи за Gnome, како наутилус или гедит. Со Мате се вратив на првата loveубов

  1.    Оскар dijo

   Простете ја „Оф-темата“, кои складишта ги користите за инсталирање на IceWeasel 14.0.1, јас го инсталирав Firefox затоа што верзијата на IceWeasel 10.0.6 станува многу бавна или замрзнува на некои веб-страници.

    1.    Оскар dijo

     Фала пријателе

     1.    рама dijo

      со тоа репо инсталирав аурора (леденка 16) во отежнато дишење и работи скапоцен камен

 6.   Ротс87 dijo

  Јас не сакам особено (естетски гледано) партнер, повеќе сакам цимет иако никој не го симнува од тронот мојот KDE

 7.   т.е. dijo

  Не сум го пробал mate 1.4, но верзијата 1.2 ми создаде многу проблеми, особено со мултимедијалните копчиња.
  Мислам дека треба да му се заблагодарам на gnome 3 што ме известија за openbox.

 8.   Лепер_Иван dijo

  Иако сега користам OpenBox, за нешто што не знам што, навистина ми се допаѓа Мете, тоа е одлична околина и ако продолжат да се развиваат, и на овој начин, ќе биде одлична средина.

 9.   Литос523 dijo

  Неколку недели сум со колегата и сум воодушевен.
  Освен интеграцијата на mate со dropbox (постојано се отвора со Наутилус наместо со Каја и не знам зошто) сè е супер и прилично мазно, и покрај мојот стар компјутер.

 10.   јавни dijo

  Па ... ќе мора да ги процениме стабилноста, потрошувачката на ресурси и флексибилноста за „прилагодување“. Сè што е важно.

 11.   aminамин-Самуил dijo

  Waooo добро .. Сега ако корисничкиот агент \ O /

 12.   MSX dijo

  Прашувам: зошто некој би го користел Мате наместо Xfce ако двајцата трошат скоро еднакви ресурси? Дури и циметот, со тоа колку е зелен, е одличен, супер употреблив и многу удобен и пред се заснован на рамката GNOME 3, така што е модерна средина со голема иднина

  1.    елав dijo

   Постојат работи што не би ги разбрале. На пример, во мојата земја Меѓу за да може да се движите. Xfce нема Глобален прокси за апликации што го користат, како на пр Хром, Поли... итн, и Гном / МАТЕ ако го имаш .. Тоа е само пример, но работата оди таму повеќе или помалку. Xfce За жал, сè уште нема некои опции што за некои се од суштинско значење.

  2.    Литос523 dijo

   Па, на пример, затоа што картичките Ати сè уште не одат добро со цимет, затоа што ми се допаѓа Наутилус.

   1.    Литос523 dijo

    Еј! Затоа што не се појавувам како Debian туку како GNU / Linux x64
    Тоа е дело на некој завиден ubunter (само се шегувам)

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Мора да го конфигурирате UserAgent во вашиот прелистувач за да означите дека сте Linux, но конкретно користите Debian

  3.    сатанаГА dijo

   Точно, тие трошат скоро исто, барем почнувајќи. Со Мате имам малку повеќе алатки за истата „цена“. Со почит

 13.   Мануел Р. dijo

  Единственото нешто што не ми се допаѓа кај Мате е генерацијата на прегледи на видеа, бидејќи ме потсетува на Виндоус, односно ако имам серија со исто интро, во скоро сите видеа што ги гледате истиот поглед претходно и во Гном, ова не ми се случува мене.

  Знам дека не е ништо сериозно, но тој дета detail не ми се допаѓа ^^, инаку се е во ред. Не знам дали деталите ќе бидат во кутијата ffmpegthumbaniler, бидејќи ffmpegthumbaniler на gnome ги генерира добро.

 14.   Лукас Матијас dijo

  Мене многу ми се допадна Мате, но останувам со цимет

  1.    Израилем dijo

   Како што велат овде, Циметот во принцип има повеќе патувања отколку МАТЕ, а исто така има и повеќе карактеристики.

 15.   Кугар dijo

  Продолжува диверзификацијата на GNU / Linux, добро е да се најдат алтернативи, но ... Ако некој нов корисник сака да влезе во овој свет затоа што е уморен од дезинфекција на неговиот компјутер и тој го проба Ubuntu со Unity и можеби поради порамнување на starsвездите не му се допаѓа што GUI (ироничен режим е исклучен) одлучува да најде друг GUI. Кога ја пребарува мрежата на мрежи, тој наоѓа: KDE, XFCE, LXDE, Мате, Цимет… Овој корисник повторно го инсталира својот сакан оперативен систем Windows.

  Јас сè уште сметам дека тие треба повеќе да се фокусираат на создавање на добро дебагирани средини за целосна работна површина и додавање на одлични одлики секоја година, а не на секои 6 месеци да доведат до нестабилност и повеќе грешки. Заедничките апликации за обете, (со GUI во Gtk и QT на пример) се многу неопходни, бидејќи ова убива работна околина кога одредени апликации се гледаат како нивни закрпи.

  Ви благодариме.

 16.   Арон Мендо dijo

  Одлично! Добро што тој партнер се развива, се надевам дека сите ќе бидат охрабрени да го пробаат GNOME Shell повторно, во верзијата 3.4 е одлична и за верзијата 3.6 се чини дека ќе биде уште подобра.

  Поздрав.

  1.    рама dijo

   Исто така, ми се допаѓа школка за гном 3.4 😀 +1

 17.   Арон Мендо dijo

  ГНЕМ ШЕЛ !!! XD

 18.   Арон Мендо dijo

  Извинете, се чини дека користам хром и всушност користам Водици. Зошто?

  Поздрав.

 19.   pablo dijo

  Јас го користам MATE 1.4 на Linux Mint 13 MAYA и немам проблем. Се надеваме дека МАТЕ ќе остане на време. Не ми е гајле колку е убаво, но што е прилагодливо и секако брзина. Познато е дека Debian 7 стандардно ќе го донесе Xfce како нова работна површина, но програмерите на XFCE ќе мора да ги стават батериите во подобрување или модифицирање на работната површина за да ја направат лесна и поприлагодлива за општите корисници.

  1.    fmondroy07. dijo

   Мате еволуираше брзо, Xfce постои долго време, но неговиот развој не се фокусираше толку многу на употребливоста или интеграцијата на алатките.