Моето искуство со Просодија и Пиџин

прозодија

Бидејќи сум малку хиперактивна и ако видам објава што ми се допаѓа, мора да пробам што пишува. Инаку не можам да спијам прилично. Ги гледав ELAV и FICO Post за тоа како да инсталирате и конфигурирате Prosody.

Инстант пораки со Просодија на стискање на Debian | Инсталирајте XMPP (Jabber) сервер со Prosody [ажурирано]

Па, ја презедов задачата да го конфигурирам сопствениот сервер и да видам колку е добар.

Најпрво. Можете да ја видите конфигурациската датотека што ја креирав и потоа ќе ви кажам какви конфигурации има.

http://paste.desdelinux.net/4774

Мојот сервер ги има следниве опции.

 1. Создадете сметка од Пиџин.
 2. Испратете пораки до сите поврзани клиенти.
 3. Наведете ги сите поврзани луѓе.
 4. Уредете го сопствениот прекар (Така што нешто како example@webeexample.com не се појавува во списокот).
 5. Уредете го локалниот прекар.

Ајде да почнеме.

Создадете сметка од Пиџин.

За да се постигне ова. Треба да направите две работи. Прво на сите, осигурете се дека во модули_овозможени = { постојат „Регистрирај се“, кој е модул што ви овозможува да креирате сметки од клиенти како Pidgin.

Второ Пронајдете каде пишува:

дозволи_регистрација = неточно; 

и ставете го внатре

дозволи_регистрација = точно;

Сега гледаме како да ја креираме сметката во Pidgin.

Меделин Либре1

Во главниот прозорец. Каде што сметките се додаваат во Пиџин.

Протокол XMMP

Корисничко име за создавање.

Создаден домен. И проверете дали е овозможено полето за избор „Креирај ја оваа нова сметка на серверот“.

Сега одиме напредна.

Меделин Либре2

Овде се осигураме дека „серверот“ е точна адреса на местото каде што се наоѓа нашиот сервер.

И ќе побара од нас да го прифатиме сертификатот од нашиот сервер.

Меделин Либре3

Ние ги потврдуваме податоците и тој нè поздравува.

Меделин Либре4

Меделин Либре5

Во овој момент веќе имаме креирана корисничка сметка. Сега да прилагодиме сè малку.

Променете го прекарот.

Да го смениме прекарот на сметката и да не излегуваме на следниов начин кога одиме на разговор.

Меделин Либре6

Како што гледаме на сликата. Корисникот на администраторот е веќе конфигуриран. Додека оној што го создадовме не. И немаме профил на Google што го менува ова, нели?

Да го уредиме на Пиџин. Одиме сметки> desdelinux@medellinlibre.co> Постави прекар

Меделин Либре7

Ова ќе биде името што ќе им го покажете на нашите контакти. Следниот проблем е тоа што кога разговарате. Тоа име што го уредуваме не е прикажано. Покажете друга многу грда.

Меделин Либре8

На сликата можеме да видиме дека корисникот "администратор" е веќе изменет. Додека нашиот нов корисник не. Значи, изгледа доста досадно во разговорот. Иако ако го погледнете името на продажбата. Изгледа како да го уредуваме.

Значи. Одиме Сметки> desdelinux@medellinlibre.co> Уреди сметка

Меделин Либре9

Овде ќе најдеме каде пишува локален прекар и го уредуваме како што сакаме. Дополнително, можеме да ја овозможиме опцијата што вели „Користете ја иконата за пријател за оваа сметка“ Така, имаме „аватар“ што нè идентификува.

Меделин Либре10

Многу подобро сега?.!

Како да управувате со разговорот од пиџин.

Главната работа е да бидете сигурни дека нашиот корисник е Админ. За ова, во конфигурациската датотека мора да се осигураме дека нашиот корисник е овозможен.

администратори = {"admin@medellinlibre.co"}

И, исто така, во Модулите ова:

„објави“;

Сега од Пиџин. Одиме Сметки> admin@medellinlibre.co> Испратете соопштение до корисниците на Интернет

Меделин Либре11

Ние ја уредуваме пораката и ја испраќаме до сите корисници.

Меделин Либре12

Бидејќи имам 6 сметки (сметајќи го администраторот. Затоа се појавуваат само 5 прозорци) Излегуваат сите тие прозорци и порака во која се вели колку корисници на Интернет постојат во моментот.

Покрај оваа опција, Пиџин ви дозволува да правите многу други работи. (Сè додека сте администратор)

Меделин Либре13 Меѓу многу опции е.

 • Избришете ги корисниците.
 • Погледнете ја корисничката лозинка.
 • Создадете корисници.
 • Вчитани модули.
 • Отстранете ги модулите.
 • Меѓу другите ...

Друга опција што ја најдов многу интересна е да создадам простории за разговор. За ова, прво мора да го овозможите модулот "muc" во конфигурациската датотека. И потоа поставете ги просториите за сервери. Би било нешто како.

Компонента "конференција .medellinlibre.co" "мук"

Потоа на Пиџин ќе направиме Датотека> Придружи се на разговор.

Меделин Либре14

Овде ќе го избереме корисникот што ќе ја создаде просторијата. Името на собата. Серверот (претходно конфигуриран) Името со кое ќе влеземе во просторијата и ако сакаме можеме да ставиме лозинка.

Потоа, ако друг корисник ќе влезе во собата. Само одете на Алатки> Список на соби

Ние му даваме список Get и ја пишуваме адресата на нашиот сервер.

Меделин Либре16

Таму ќе ги видите сите простории што се создадени на тој сервер. Ние само ви даваме да се поврзете и да си одите.

Меделин Либре17

Постојат многу други опции што може да ми избега во моментот. Прашање е само на играње со модулите. На оваа страница ќе ги видите постојните модули и како тие можат да бидат конфигурирани. http://prosody.im/doc/modules

На здравје.!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

  Вака, тие се видови статии што Заедницата ги цени! Честитки за @jicmux и благодарам многу! Барам дозвола од Авторот и Елав да го донесат на хуманОС. Уште повеќе, јас веќе го преземав целосно. :-) Е речете.

  1.    @Jlcmux dijo

   Фала Федерико.

   Па, мислам дека придружувањето кон 3-те објави би било најзгодно да има нешто многу поцелосно. Секако.

   1.    Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

    Ви благодарам!!! Јас веќе го компактирав и го испраќам до Ксерес. Обединувањето на трите статии во еден за преземање ми се чини добра идеја. Патем Jlcmux, не коментирате за потрошувачката на ресурси на серверот, нели?

    1.    @Jlcmux dijo

     Не. Но, јас навистина не се ни давав на задачата бидејќи е скоро незабележлива. Барем со умерен број на корисници. На сите овие. Зошто не постои нашиот сопствен сервер „Просоди“ @ desdelinux.net? 😀

  2.    елав dijo

   Па секако дека можеш ..

 2.   Гискард dijo

  Како може да ги видите лозинките на корисниците? Без оглед на тоа дали сте администратор или не, ми се чини дека лозинките не треба да се зачувуваат како што е, туку да минуваат низ еднонасочен енкриптор. Безбедносни работи. Или им оставивте обичен текст само за да го тестираат серверот?

  1.    @Jlcmux dijo

   Стандардно, серверот е конфигуриран за автентикација = "internal_plain"
   Но, ако сакаме да криптираме, само ставаме автентикација = "internal_hashed". Тоа зависи од намерите на Администраторот. Претпоставувам хахаха

   1.    Гискард dijo

    О, добро. Веќе велев

 3.   елиотим3000 dijo

  Предизвикот е прифатен!

 4.   сочни dijo

  Здраво, на сликата видов дека околината е KDE. Пиџин е од Гном, нели? Веќе се изненадив кога го видов претходниот придонес на Елав, кој исто така го вклучуваше Пиџин, а не Копете. Дали повеќе го сакате од Копет, дури и ако вашиот избор е околината на KDE?
  И благодарам за придонесот.

  1.    елав dijo

   Пиџин не е од GNOME, но користи библиотеки Gtk. Од Гном е Емпатија. Повеќе сакам Пиџин од Копет не само затоа што е многу подобар кога станува збор за повеќе сметки, туку дава опции што Копет не ги прави.

   1.    сочни dijo

    Во моето стандардно дистрибуирање со ГНОМ, Пиџин секогаш доаѓаше, па оттука и мојата конфузија, и во KDE со Копет. Што се однесува до тоа дали е од GNOME, тоа е недостаток на техничка техника од моја страна, бидејќи кога реков дека е од GNOME, мислев дека користи библиотеки Gtk, што веќе гледам дека не е исто.
    Ви благодарам многу.

 5.   Win8 dijo

  Не мислите ли дека ќе биде полесно да се најавите со вашата сметка Gtalk или да инсталирате Skype и тоа е тоа? Имате дури и видео повици и дружења. Преболете го тој Пиџин

  1.    елав dijo

   Се разбира, и вашите повици и разговори остануваат на сервер за да бидат прочитани и користени „Бог знае кој“.

   1.    елиотим3000 dijo

    Сега разбирам зошто има малку луѓе кои користат Ekiga (се засити со GTK + во Виндоус и тој не е прикачен како на UGet).

   2.    сочни dijo

    Па ова е тесно поврзано со најновите вести:
    http://www.elmundo.es/america/2013/06/07/estados_unidos/1370577062.html?cid=GNEW970103&google_editors_picks=true

    Повеќе не знам што да користам за да не ме контролираат! Google, Skype, Facebook uff .uffffffffff

  2.    ЕрунамоЈАЦ dijo

   Ако погледнете внимателно, примерот е од Меделин Либре. Претпоставувам дека идејата за ова е да се има официјален систем за разговор за мрежната мрежа.

   Во случај да не знаете што се мрежни мрежи, тие се нешто како „мали Интернет“ што генерално се направени за да бидат самостојни и заеднички ... така што во теорија не треба да е потребно да имате врска со сервери надвор заедницата (Гугл може да биде во многу делови на светот, не во истиот град ... понекогаш). Во овој вид мрежа, серверите обично се поставуваат со, на пример, копии на Википедија.

   Патем, @jicmux, кога ќе ја завршат страницата? Нешто што би сакал да го видам е мапа каде се наоѓаат антените, исто како што тоа се прави во Богота

   1.    @Jlcmux dijo

    хех Ако страницата ќе излезе подоцна кога ќе ја имаме целата убава документација за тоа како сè е инсталирано. Од тоа како успеавме да стигнеме до заедницата и да им кажеме. Ајде, ајде да инсталираме некои антени. Како се школувале луѓето. Како сè беше физички инсталирано. И на ниво на софтвер. Е биде многу кул.

  3.    @Jlcmux dijo

   Како што вели ЕрунамоЈАЗ. Овие типови сервери се дизајнирани да работат во мрежни мрежни мрежи на пример. Дека тие немаат пристап до Интернет како такви

 6.   Абдиел dijo

  Барав турпиал како алтернатива на пиџин, навистина не жалам за тоа.

 7.   Кристофер Кастро dijo

  Не сум убеден со можноста да ги видам лозинките на другите луѓе.

  Спротивното не можеше да се направи.