Како може „Blockchain“ да нè направи послободни?

Дека Интернетот е основно дело во развојот на човечката цивилизација е очигледно, но за обичните смртници не е толку едноставно да разберат или да бидат свесни што значеше оваа револуција во нашите животи.

Во своето потекло, „мрежата“ била откриена како можност за децентрализација на информациитеСо други зборови, секое лице на планетата со пристап до Интернет може да достигне специфични информации со неколку кликања на глувчето. Во прилог на ова, рече поединец може да ги реплицира тие информации онолку пати колку што сака. Ова беше наречено Информативен Интернет.

Овој Интернет на информации се чинеше дека дава а поголем степен на слобода на луѓето ширум светот, априори, одлична и совршена идеја. Сепак, сопствената природа беше задолжена за разводнување на придобивките за кои е создаден. Во својата дефиниција, Интернетот е глобална компјутерска мрежа за пренос на информации. Фактот дека се заснова на компјутерска поддршка нè принудува да имаме серија протоколи напишани во код што ја овозможуваат неговата функционалност. Исто така, ако вашата цел е да пренесувате информации, ни требаат низа даватели на тие информации, и токму тука е идејата за слобода и децентрализација.

Кодовите со кои се фалсификувани гореспоменатите протоколи тие не беа со отворен код, односно случаен корисник не може да пристапи до наведениот код и да го манипулира со цел да постигне одредени функционалности посоодветни за нивните потреби, ако не ги имале и сè уште ги имаат во согласност со кодовите што ви ги даваат три или четири големи компании. Со други зборови, тој мора да ја игра играта што ќе му дозволат да ја игра, со што ќе се елиминира голем дел од таа долгоочекувана слобода.

Од друга страна, креаторите на содржини се заробени и од потребата да се користат платформите на овие мултинационални компании за да ја изложат својата работа, прифаќање на условите и трошоците што тие ги наметнуваат.

Затоа, ситуацијата што се доживеа во последните 25 години е таа на лажна децентрализација, бидејќи во реалноста сè се движи околу алгоритмите создадени од неколкумина. Ако на ова додадеме дека анонимноста, основна премиса на слободата, е во основа невозможна со користење на тековните протоколи, ќе дојдеме до заклучок дека Интернетот не ја завршил добро работата за која првично имал за цел.

Соочени со оваа состојба субјект, ние се осврнуваме вака затоа што неговиот идентитет е непознат или вистински идентитети, наречен Сатоши Накамото одлучи да создаде на крајот на првата деценија на милениумот протокол Bitcoin, мрежа „peer-to-peer“ (мрежа помеѓу врсници) што дозволуваше преку употреба на отворен извор дека серија јазли (компјутери поврзани во мрежа) споделуваат информации меѓу нив без постоење на организам што ги контролира наведените трансакции, т.е. децентрализирано. Исто така, тие споделени информации ќе бидат зачувани во блокови поврзани заедно со алгоритамска функција. Роден е блокчејн.

Техничките аспекти за „блокчејнТие би дадоа за неколку статии, така што ќе се фокусираме на она што оваа технологија може да ни ја донесе.

Прво на сите, треба да се напомене дека да се биде технологија заснована на отворен извор Секој може да земе претходно напишан код и да го измени или прошири како што сака, со што се доби нова апликација тотално различна од првичната. Со ова, она што е постигнато е дека обработката на информациите има поголема тежина од поддршката на која се напишани, тоа е она што ние го нарекуваме Интернет од вредност.

Овој Интернет од вредност се разликува од Интернетот на информации главно во тоа рече информациите се непроменливиСо други зборови, откако ќе се додаде во блокчејн, тој не може да се копира или модифицира и секој може да пристапи до него без надзор на централно тело. Вистински децентрализиран систем. На ова мора да се додадат адресите што се користат за пренос на информации тие се криптирани, со што е ефикасно зачувувањето на идентитетот на корисникот.

Сите овие позитивни аспекти предизвикаа дека во последните месеци бесконечност на платформи и компании започнаа да ги градат своите производи под заштита на блокчејн, од оние посветени на нудење поддршка за различни онлајн дисциплини дури и оние што дозволуваат извршуваат банкарски трансакции. На овој начин, можеме да очекуваме дека во не толку далечна иднина, секоја активност што сега ја извршуваме од нашиот компјутер ќе се заснова на овој систем и ќе се спроведува преку услуга што го користи блокот синџир како поддршка со што ја одржуваме нашата анонимност, ги елиминираме посредниците и со уверување дека нашата работа ќе биде призната од сите бидејќи Blockchain се заснова на довербата ставена помеѓу парови кои не се познаваат едни со други.

Тоа е сè уште почетна технологија на која и треба процес на созревање, но иднината е ваша, освен ако ние луѓето не ја уништиме, исто како што правиме со сè добро што наоѓаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван dijo

  погледнете ја статијата што ја напишав!

  Тоа е најприфатлива крипто-валута што може да се искористи, бидејќи BOINC работи многу добро во позадина, за разлика од другите како Monero кои целосно (и, намерно) ја уништуваат кешот L3, што го прави влијанието дури и на моќните компјутери многу големи.

  1.    Иван dijo

   https://blog.desdelinux.net/gridcoin-criptocurrencia-de-codigo-abierto/

   Ја заборавив статијата, хаха.

 2.   победник Сото dijo

  и за сето ова големите банки никогаш нема да прифатат криптовалути, »изгубат контрола, но како?»

 3.   Xavier dijo

  Многу добра статија, без да се заборават ризиците од анонимност.
  Фактот дека е шифриран и анонимен, ни дава чувство на сигурност. Butooo, може да се користи за разни намени.