Индикатор за цена на монета: Аплет за Ubuntu што ни ја покажува цената на биткоинот и другите криптовалути

Со преголемиот пораст на цена на биткоин и од многу крипто-валути, повеќе од една започна редовно да го прифаќа ова средство за плаќање, но исто така и неколку луѓе заштедуваат пари во него, а други работат «тргување со биткоин«, Главно, од последното ќе има голема корист Кованица, аплет за Убунту што ни ја покажува моменталната цена на биткоинот и другите криптовалути.

Што е Coinprice?

Coinprice е аплет со отворен извор за Ubuntu и деривати, развиен од Нил градник користејќи питон, што ни нуди можност да ја видиме реалната цена на Биткоин и другите криптовалути на брз и лесен начин.

На ист начин, алатката има конвертер од Биткоин во Долар и Евра, исто така ни дава статистика за највисока, најниска и просечна стапка на последните 24 часа, што ја прави многу интересна алатка за оние кои треба да ги следат и контролирајте ги флуктуациите на овие валути.

Изгледот на овој аплет е прилично едноставен, со црни тонови и добро структурирано мени, како и неколку дополнителни опции. цена на биткоин

Како да инсталирате индикатор за цена на монети на Ubuntu и деривати

Инсталирањето на оваа алатка е прилично едноставна, само треба да го исполниме условот таа да биде дистрибуција заснована на Ubuntu 13.10 или повисока и исто така да има инсталиран python3.

Следно, мора да ги извршиме следниве команди за клонирање, компајлирање и извршување на Coinprice:

 

$ git clone https://github.com/nilgradisnik/coinprice-indicator.git
$ cd coinprice-indicator/
$ make install #Compilamos
$ make #Ejecutamos Coinprice

Со овие едноставни упатства можеме да уживаме во овој ефективен аплет што ќе не известува за цената на биткоинот и другите криптовалути. Неговиот развивач е отворен да продолжи да ја подобрува алатката, па ако сакате да го контактирате, можете да го сторите тоа од тука

Од своја страна, јас го тестирав аплетот во Linux Mint 18.2 „Соња“ со KDE И јас работам совршено, сега да најдам начин да започнам да генерирам биткоин и да продолжам да се обложувам на технологиите во сегашноста и иднината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   леандро713 dijo

  јас користам https://github.com/OttoAllmendinger/gnome-shell-bitcoin-markets
  што е скромно, но работи добро