Добијте ја целата наша мрежна конфигурација со команди

Или затоа што управуваме со сервер или затоа што сè уште немаме графичко опкружување, има моменти кога треба да ги знаеме сите мрежни податоци што ги има компјутерот на кој сме поврзани, тука ќе објаснам како да ги добиеме овие податоци.

IP адреса

Едноставна команда може да ни ја каже нашата IP, мислам: ifconfig

ifconfig

Usе ни покаже вакво нешто:

ifconfig Како што можете да видите, се појавуваат сите мрежни интерфејси, во 2-та линија на секој интерфејс гледаме нешто како: «инет 192.168.1.5»… Inet е IP адреса, на пример, ако направам a grep филтрирање inet можам да ги покажам само IP-адресите:

sudo ifconfig | grep inet

Тоа ќе ни ги покаже нашите IPv4 и IPv6 IP-адреси.

MAC

Истата команда ни овозможува да ја знаеме нашата MAC адреса, можеме да ја видиме во редот што започнува со „етер“, сепак можеме да користиме grep за филтрирање по етер и дека се појавуваат само нашите MAC:

sudo ifconfig | grep ether

Серверот DNS

За да го знаеме нашиот DNS сервер, можеме да ја видиме содржината на датотеката /etc/resolv.conf:

cat /etc/resolv.conf

Таму ќе го видиме доменот на нашата мрежа (во случај да имаме еден во LAN) или IP на DNS серверот што го користиме.

Портал или Портал

Познавањето на нашата порта е исто толку лесно, ќе користиме:

ip route show

Seeе видиме дека може да се појават неколку линии, но (општо) првата линија ја содржи нашата портал на почетокот, тоа е линијата што започнува со стандардно

IP-траса Како и да е ... очигледно можете повторно да го користите grep за филтрирање по дифолт:

ip route show | grep default

И ... станувајќи поисклучителни, можеме да користиме awk за да ја прикажеме само 3-та колона, IP:

ip route show | grep default | awk {'print $3'}

Но, еј, ова е да не добиеме детални

Име на домаќин или име на компјутер

Едноставно, многу едноставно ... само стартувајте: име на домаќин

hostname

Крај!

Досега е објавена објавата, не знам дали имам конфигурација што чека ... ако е така, споделете ја командата за да ја прикажете на терминал

Уживајте!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гонзало dijo

  Никогаш не боли да се сеќавам на нив

 2.   Хуго dijo

  Во случај на ДНС, тоа не е секогаш случај.
  Во Убунту или некои од неговите деривати, датотеката '/etc/resolv.conf' содржи 'сервер за имиња 127.0.1.1'
  Како да се утврди DNS конфигуриран во овие случаи?

  1.    Xurxo dijo

   Ова се случува затоа што системот користи: / usr / sbin / NetworkManager и токму оваа програма е задолжена за повик / sbin / dhclient.

   Ако сакате да ги видите сите информации, вклучувајќи ги и имињата на IP на серверот за имиња, само извршете ја командата:

   „Nm-алатка“

   Во Убунто и Нане ќе ви понуди вакво нешто:

   Алатка за мрежен менаџер

   Држава: поврзана (глобална)

   - Уред: eth0 ———————————————————————
   Тип: Wичен
   Возач: џем
   Држава: недостапна
   Стандардно: не
   HW адреса: 00: 90: F5: C0: 32: FC

   Способности:
   Откријте оператор: да

   Iredични својства
   Носач: исклучен

   - Уред: wlan0 [Auto MOVISTAR_JIJIJI] ———————————————
   Тип: 802.11 WiFi
   Возач: rtl8192ce
   Држава: поврзана
   Стандардно: да
   HW адреса: E0: B9: A5: B3: 08: CA

   Способности:
   Брзина: 72 Mb / s

   Безжични својства
   WEP енкрипција: да
   Шифрирање на WPA: да
   Шифрирање WPA2: да

   Безжични точки за пристап (* = тековна АП)
   * MOVISTAR_D44A: Infra, F8: 73: 92: 50: D4: 53, Freq 2452 MHz, стапка 54 Mb / s, Јачина 40 WPA

   Поставки за IPv4:
   Адреса: 192.168.1.37
   Префикс: 24 (255.255.255.0)
   Портал: 192.168.1.1

   ДНС: 80.58.61.250
   ДНС: 80.58.61.254
   ДНС: 193.22.119.22
   ДНС: 208.67.222.222

   Тоа е, сите информации што командите во овој пост (и уште некои) ви ги нудат одделно одеднаш. За да знаете други опции, веќе знаете: «man nm-tool»

   Освен нарачките:

   „Име на домаќинот“
   „Пат“

   1.    Барнараста dijo

    # копа http://www.google.com | грп СЕРВЕР

    и тој ќе ти го каже користениот DNS

   2.    хемиски материи dijo

    Од Ubuntu 15.04 мора да користите:

    Шоу на уреди за nmcli

    бидејќи nm-алатката исчезна:
    http://askubuntu.com/questions/617067/why-nm-tool-is-no-longer-available-in-ubuntu-15-04

 3.   кохиот dijo

  Почитуван, го инсталирав Huayra 2.0 и ажурирав на 2.1.
  Барем во овие верзии, по дифолт нема команда "ifconfig", инаку ја користам командата "ip" за да го видам статусот на мрежните картички:

  ip адреса

 4.   jhb dijo

  xd men jnbkj kjbkjbk kjbkj kj kj

 5.   ЈМонзон dijo

  Како можам да ажурирам промена на IP адресата на мојот сервер за пошта во ISP DNS?