Museeks, музички плеер со повеќе платформи изграден на електрони

 

Музеи

Без сомнение една од категориите што има голема област на развој е забавата и од кои музиката е една од најсложените, Па, за Linux постојат различни типови музички плеери, од наједноставни до најсофистицирани кои имаат поддршка за различни услуги за стриминг.

Денес ќе разговараме за музички плеер наречен „Мусеекс“ кој е крос-платформски и бесплатен за Linux, Windows и Mac OS.

Овој музички плеер вграден е во Node.js, електрони, React.js и Flux со Redux. Како таков, Museeks е многу едноставен и чист музички плеер.

Поддржува плејлисти, управување со редици, има и режим на мешање на плејлисти, репродукција на јамка и контрола на брзината на репродукција.

Меѓу неговите главни карактеристики се издвојуваат следниве:

 • Има поддршка за плејлисти
 • Управување со редот
 • Режим на случајна и јамка
 • Контрола на брзина на репродукција
 • Блокирач на режимот на спиење
 • Аплет за послужавник- Контролирајте ја репродукцијата на музика преку контролите на аплетот на фиоката Museeks.
 • Известувања за домашна работна површина: Добијте сега со играње наслови на песни на вашата работна површина без да се мешате во вашиот работен тек.
 • Поддршка на темата: Ако светлата тема е премногу светла за вашиот вкус, можете да преминете на темната тема.
 • Брзо пребарување- Пребарајте која било од вашите траги во рамките на апликацијата и добијте брз одговор.
 • Повлечете и испуштете- Новото управување со библиотеката Museeks ви овозможува да влечете и испуштате стари датотеки и датотеки директно на страницата за поставки на библиотеката.
 • Увоз и извоз во формат m3u
 • Има поддршка за форматите: mp3, mp4, m4a / aac, wav, ogg и 3gpp

Како да инсталирате Museeks на Linux?

Si сакате да го инсталирате овој музички плеер на вашиот систем, можете да го направите тоа на следниот начин, следејќи ги упатствата што ги споделуваме подолу.

Првиот Она што треба да направиме е да одиме на официјалната веб-страница на апликацијата и до крајот на истата можеме да ги најдеме линковите за преземање. Врската е оваа.

Можеме да ги преземеме .deb, .rpm или. Апликација Слика на апликацијата.

Во случај на оние кои се корисници на Debian, Ubuntu или која било друга дистрибуција што произлегува од нив, можеме да го инсталираме овој музички плеер со пакетот .deb.

Во случајот на оние кои сакаат да го преземат пакетот деб, ние мора да отвориме терминал и да ја извршиме следнава команда во него за 64-битни системи:
wget https://github.com/martpie/museeks/releases/download/0.11.3/museeks-amd64.deb

Додека, за 32-битни системи, ние мора да извршиме:
wget https://github.com/martpie/museeks/releases/download/0.11.3/museeks-i386.deb

E инсталираме со следнава команда:
sudo dpkg -i museeks*.deb

Во случај да имаме проблеми со зависностите, ние само треба да извршиме:
sudo apt -f install

Сега за оние кои претпочитаат датотека AppImage за 64-битни системи, ние треба да извршиме само на терминалот:
wget https://github.com/martpie/museeks/releases/download/0.11.3/museeks-x86_64.AppImage -O museeks.AppImage

до Самостојни 32-битни системи:
wget https://github.com/martpie/museeks/releases/download/0.11.3/museeks-i386.AppImage -O museeks.AppImage

до инсталирајте ја датотеката AppImage, прво мора да дадеме дозволи за извршување со:
sudo chmod a+x museeks.AppImage

И ние извршуваме со:
./museeks.AppImage

Сега за оние со Fedora, CentOS, RHEL, OpenSUSE или која било друга дистрибуција со поддршка за RPM пакети. Може да го добиеме пакетот 64-битни вртежи во минута со следната команда:
wget https://github.com/martpie/museeks/releases/download/0.11.3/museeks-x86_64.rpm

Или за случајот со 32-битен пакет:
wget https://github.com/martpie/museeks/releases/download/0.11.3/museeks-i686.rpm

И, конечно, можеме да ја извршиме инсталацијата со командата:
sudo dnf install museeks*.rpm

Или во случај на OpenSUSE:
sudo zypper install museeks*.rpm

Конечно, за оние кои се корисници на Arch Linux или која било друга дистрибуција што произлегува од неа. Инсталирањето може да се изврши од складиштето AUR, потребно е само складиштето да биде додадено во нивната датотека pacman.conf и волшебникот AUR да бидат инсталирани на нивниот систем.

Инсталирањето се врши со внесување на следнава команда:

yay -S museeks-bin

И тоа е тоа, можете да го отворите плеерот и да ја увезувате вашата музичка папка во плеерот за да започнете да ја слушате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)