Музика: Модерен и убав плеер, но ...

Јас се сметам себеси за Меломанијак по раѓање, така што добриот музички плеер е една од апликациите што не можам да ја пропуштам на мојот компјутер.

Само пред неколку дена јас напишав на Амарок, Клементина и мојот сегашен играч со глава, Кантата. Во еден од коментарите за кој зборуваше еден корисник музика, и бев curубопитен затоа го инсталирав и ги оставам своите впечатоци.

музика е развиена од страна на Флавио Тордини, авторот на апликации малку попознат како што се во случајот Мини -цевка y Музичка туб.

музика-01

Всушност, музика е многу интересно бидејќи нуди верзии за Windows, OS X y GNU / Linux, и додека се примаат донации за вторите, за остатокот постои можност да се купат.

Музика_превземање

Јасно зборуваме за играч кој само гледајќи го, знаеме дека сака да стане лесна и минимална алтернатива на iTunes. И мислам дека ја исполнува својата мисија, поедноставна и полесна невозможна.

Првиот пат кога трчаме музика Како што е логично, тој бара од нас да ја лоцираме папката каде што ја имаме нашата музичка колекција:

музика

Во нормална ситуација, музика Beе можете да ги преземете кориците на албумите и информациите за нив од Last.fm, како што може да се види на сликата што ја започнува оваа статија, но во мојот случај, овој чекор беше заборавен.

Музика1

Откако ќе се вчита нашата колекција, ќе имаме вакво нешто:

Музика2

Пребарувачот го враќа резултатот под полето за пребарување, а не во областа „Уметници“ и откако ќе избереме што сакаме да најдеме, кога ќе кликнеме на албум, пристапуваме до 3 нивоа: Уметник »Албум» Плејлиста.

Музика3

Како што велев, опциите се навистина малку, ако не и ништовни. Под опции мислам дека не можев да најдам начин до музика имаше икона во системската лента или ја вчиташе сликата на албумот локално.

Всушност, во конфигурациската датотека лоцирана на /home/tu_usuario/.config/Flavio Tordini / ниту многу да се види.

Нема дополнителни опции и е ограничено само на нудење на основните дејства на музички плеер, односно случајна репродукција, во јамка, а не ми дозволува ниту филтрирање според музички жанр. Албумите може да се нарачаат според името, популарноста, годината, бројот на песни или бројот на свирења, но не повеќе од тоа.

Иако музика Да, тоа ви овозможува да добиете информации за уметниците од Интернет, но строго, бидејќи не можеме да ги модифицираме изворите што ги користите.

музика-02

Можеме да ги испраќаме податоците за песните што ги слушаме Last.fm, да можеме да го репродуцираме плеерот на цел екран и да престанеме да свириме по одредена песна, не повеќе.

Заклучоци

Ако можете со голо око да видите едноставен плеер, многу убав по изглед, но (секогаш има сепак), пред сè, многу малку конфигурација, поради што не ми е меѓу првите опции.

И покрај неговата едноставност, троши доста ресурси, околу 95 MB меморија што е далеку поголема од 75 MB од Клементина и 45 MB од Кантата.

Се разбира, она што треба да го направите, го правите добро. Всушност, поради неговите карактеристики, се применува како подобра опција отколку бучава став Елементарос, бидејќи покрај исполнувањето на барањата за минимализам на тој дистрибуција, тој е многу постабилен.

Тоа е модерно, да, но за мојот вкус е сè уште нецелосно.

Инсталација

Од страницата на проектот, достапен е само инсталерот Ubuntu, но во Лак можеме да го составиме од AUR работи во конзолата:

yaourt -S musique

Не знам дали остатокот од не-базирани дистрибуции Ubuntu o Лак има начин да го инсталира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   иванбарам dijo

  Пристаниште на PowerAmp (Android) до Linux проклето !! Сметам дека е убедливо најдобро од најдобрите на Андроид, можеби еден ден може да го видиме како една (од многуте) алтернативи што ги имаме во Линукс како музички плеер ...

  Не знам, се согласувам со Елав, премногу основен за мојот вкус. Мислам дека многу развивачи го мешаат естетскиот минимализам со функционалниот, последниот е многу важен (најмногу) во рамките на една апликација.

  Поздрав.

 2.   Габа dijo

  Јас ја имам верзијата 1.3 во Ubuntu 12.04 (најновата) и видете каква разлика со кориците. Јас ја имам верзијата 1.2 во Trisquel 6 и немав проблеми ниту со кориците. Очигледно, играчот не е совршен, но сепак најдобриот што сум го видел.

  http://i.imgur.com/8Lr9RZZ.png

  1.    елав dijo

   Секако дека немате проблеми. Оној што има проблем е јас со мојата Интернет врска и ограничувањата што ги имам

   1.    шини-кире dijo

    Или: сарказам? каде xD патем ќе го тестирам во archlinux, можеби тие ќе започнат ажурирање што ќе го исправи тоа ... тоа е само прашање на чекање

    1.    шини-кире dijo

     wooow троши ресурси! xD Би сакал да пријавам преголема употреба на ресурси, но не сум многу добар со англискиот јазик: С.

     за оние кои сакаат да објават грешки, грешки или нешто друго, во менито има опција, поздрав!

 3.   Адријан dijo

  Ми се чини добар плеер, но му недостасува еквилајзер, важно за конфигурирање на звукот според типот на музика што ја слушаме или прилагодувањето на звукот според нашиот вкус и потреби

 4.   ајде да користиме linux dijo

  Со Музика се познавам неколку години и ја сакам, иако искрено веќе немам музика на мојот компјутер. Во денешно време, со Дизер или Гровешарк веќе нема смисла.
  Прегратка! Павле.

  1.    Габа dijo

   Секогаш е добро да имам нешто на локално ниво, имам околу 5 GB музика во Музика во случај да не ми успее интернетот (што ретко се случува). Јас исто така обично правам многу стриминг на bandcamp, jamendo и grooveshark, последниот во HTML5 http://html5.grooveshark.com/

 5.   Навуходоносор dijo

  Имам 132 гигабајти музика и околу една година и месеци се префрлував на Linux и морам да кажам дека единственото нешто што ми недостасува во прозорците, САМОТО, е iTunes, што не е ни Microsoft.
  Нема ниту една апликација за Linux што е близу до неа, затоа морав да се согласам со клементина, бидејќи ова го правам само за виртуелизација на прозорците за да влезам во мојата сметка на iTunes.
  Посакувам Епл да има можност да ги развива продавницата и плеерот на платформата Линукс или да се појави плеер за Линукс добар како iTunes. : - /

  1.    Габа dijo

   132гг локално, супер, да не ги губиме овие обичаи.

бул (точно)