Означува питонски код во нано (уредник во терминал)

Многумина од нас кои користат менаџери за текст, сакаат Gedit, Кејт, вклучително Notepad + + Во Виндоус, ние ја сфаќаме погодноста што ја даваат при пишување код.

Ние пишуваме код и тој ги истакнува / истакнува посебните зборови, сопствените зборови на тој код (во баш нагласи cp, sudo, итн.), проблемот е што многу пати сме толку длабоко во терминалот што ни е тешко да излеземе од него (минимизирајте го) и да отвориме графички уредувач на текст и да можеме да уживаме во овие придобивки.

Поентата е дека ќе ви покажам како можете да направите нано (тој кул и пригоден уредник за текст во терминал) им нагласува зборови / код Пајтон.

Образложено графички, тука имате две слики, првата е БЕЗ да направите нешто, а другата е како ќе им бидат прикажани датотеките .py откако ќе го следите ова упатство:

 

Кул нели? смеење на глас

Постигнувањето на ова е прилично, едноставно:

1. Отворете терминал и ставете го следново во него и притиснете [Внесете]:

cp /usr/share/nano/python.nanorc $HOME/.nanorc

2. … .. ВЕREЕ !!! Подготвени, ништо повеќе

Затворете го тој терминал и отворете друг, во него ставете:

nano test.py

И напиши што сакаш, стави питон нешто како «печати""увоз""од»И тие ќе видат како овие зборови се менуваат и се истакнуваат.

Поздрав


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тие се линк dijo

  Ви благодариме за споделувањето, добро ми доаѓа ако треба да уредувам нешто брзо без да го отворам Geany

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Воопшто не, вкус што го сметате за корисен
   Со почит

 2.   Статик dijo

  Работи во Арлинукс, сè уште не сум го пробал

  1.    Статик dijo

   Работи совршено Благодарам, можеби знаете нешто да препознаете вдлабнување во нано ???