Уреднички тим

Што е од Линукс?

Од Линукс (ака <° Linux) е страница посветена на теми поврзани со софтверот y слободни технологии. Нашата цел не е никој друг, освен да им обезбедиме на сите корисници кои штотуку започнуваат во светот на GNU / Linux, место каде што можете да стекнете нови знаења на најлесен и најинтуитивен можен начин.

Како дел од нашата посветеност кон светот на Linux и слободниот софтвер, во DesdeLinux бевме партнер на Бесплатно со 2018 година еден од најважните настани на секторот во Шпанија.

Редакцискиот тим Од Линукс е составен од група на експерти во ГНУ / Линукс, хардвер, компјутерска безбедност и мрежна администрација. Ако сакате и вие да бидете дел од тимот, можете испратете ни ја оваа форма за да станеме уредник.

Уредници

 • Даркризт

  Просечен корисник на Линукс со страст кон новите технологии, гејмер и Линукс во срцето. Научив, користев, споделував, уживав и страдав од 2009 година со Linux, од проблемите со зависностите, паниката на јадрото, црните екрани и солзите во компилацијата на јадрото, сè со цел да научам? Оттогаш работев, тестирав и препорачав голем број дистрибуции од кои мои омилени се Arch Linux проследено со Fedora и openSUSE. Несомнено, Линукс имаше големо влијание врз одлуките поврзани со мојот академски и работен век, бидејќи токму поради Линукс бев заинтересиран и во моментов се упатувам кон светот на програмирањето.

 • Инсталирајте пост на Linux

  Од кога бев млад ја сакав технологијата, особено она што е директно поврзано со компјутерите и нивните оперативни системи. И повеќе од 15 години лудо се заљубив во Linuxverse, односно се што е поврзано со слободен софтвер, отворен код и GNU/Linux Distributions. За сето ова и повеќе, денес, како компјутерски инженер и професионалец со меѓународен сертификат за оперативни системи Линукс, пишувам со страст и веќе неколку години, на оваа чудесна и добро позната веб-страница која е DesdeLinux (2016) и други слични како Ubunlog (2022). Во кој, од ден на ден, споделувам со вас голем дел од она што го учам преку практични и корисни написи (водичи, упатства и новости).

Поранешни уредници

 • Александар (ака KZKG ^ Гаара)

  Моето патување со Linux започна како љубопитност и брзо се претвори во страст. Со текот на годините, бев сведок на еволуцијата на екосистемот Линукс, активно учествувајќи во неговата заедница и придонесувајќи за нејзиниот раст. ArchLinux и Debian, со својата стабилност и флексибилност, беа мои постојани придружници на ова патување, обезбедувајќи ми ги потребните алатки за да се истакнам во мојата кариера како системски администратор и веб развивач. Секој клиент е нов предизвик кон кој пристапувам со доверба што ми ја дава моето искуство во Linux, нудејќи персонализирани решенија кои ги задоволуваат нивните уникатни потреби.

 • Луиги торо

  Откако го открив Linux, мојот професионален живот направи целосен пресврт. Фасциниран сум од истражувањето на длабочините на овој оперативен систем, кој е многу повеќе од работна алатка; Тоа е филозофија на животот. Како писател, посветен сум на споделување на мојата страст за Linux со другите, пишувајќи за најновите трендови во слободниот софтвер, упатства за почетници и експерти и детални анализи на распределбите најпогодни за деловни средини. Цврсто верувам дека слободата што ја нуди Linux е од суштинско значење за иновациите и одржливиот раст на секоја организација.

 • Исак

  Мојата страст за компјутерска архитектура ме наведе да го истражам непосредно повисокиот и нераскинлив слој: оперативниот систем. Со посебна страст за типовите Unix и Linux. Затоа поминав неколку години запознавајќи се со GNU/Linux, стекнав искуство работејќи како Helpdesk и давајќи совети за бесплатни технологии за компаниите, соработував на неколку проекти за слободен софтвер во заедницата, покрај тоа што напишав илјадници статии за различни дигитални медиуми специјализирани за отворен код. Во текот на ова патување, мојата филозофија остана непоколеблива: учењето е континуиран процес. Со секоја линија код, секое решение за проблемот и секој напишан збор, не само што се обидувам да пренесам знаење, туку и да го проширам своето. Затоа што во огромниот и постојано променлив пејзаж на технологијата, човек никогаш не престанува да биде студент.

 • Луис Лопез

  Јас сум програмер страстен за светот на Linux, оперативен систем кој означи пред и потоа во мојата професионална кариера. Од првиот момент кога ги открив дистрибуциите на Линукс, знаев дека најдов поле полно со можности и предизвици кои совршено се усогласија со мојата љубов кон технологијата и иновациите. Секоја дистрибуција на Линукс за мене е како нова авантура; можност за истражување, учење и придонес кон глобалната заедница која ја цени соработката и слободата. Возбуден сум што ќе се потопувам во уникатните карактеристики на секоја верзија, ќе ја прилагодам мојата работна средина и ќе ги оптимизирам процесите, секогаш со цел да постигнам максимална ефикасност и перформанси.