Дистрибуција на анаконда: Најкомплетниот пакет за наука на податоци со Python

Во последните денови студирав и практикував многу длабоко Програмски јазик Python за што постојано зборувавме на блогот, главната причина е затоа што имам неколку идеи што сакам да ги специфицирам и кои имаат за цел автоматизирајте ги процесите на Linux но тоа би можело да се размери во другите оперативни системи.

Сета оваа студија ми даде можност да запознаам нови алатки, трикови и правила кои ќе бидат многу корисни за програмерите на Пајтон, па во следните неколку дена веројатно ќе споделиме неколку статии поврзани со овој одличен и моќен програмски јазик.

Дистрибуција на анаконда е една од оние алатки за кои сметам дека треба да бидат основа за оваа серија написи, бидејќи сметам дека најкомплетниот пакет за наука на податоци со Python и дека тоа ни обезбедува голем број на функционалности што ќе ни овозможат да развиеме апликации на поефикасен, побрз и полесен начин.

Што е дистрибуција на анаконда?

анаконда е Пакет со отворен изворили што опфаќа низа апликации, библиотеки и концепти дизајнирани за развој на Наука за податоци со Python. Во принцип линии А.naconda Distribution е дистрибуција на Python која работи како менаџер за животна средина, управувач со пакети и има колекција на повеќе од 720 пакети со отворен извор.

Дистрибуција на Анаконда е групирана во 4 сектори или технолошки решенија, Анаконда Навигатор, Проект Анаконда, библиотеки за научни податоци y Конда. Сите овие се инсталираат автоматски и во многу едноставна постапка.

Наука за податоци со Python

Кога ќе ја инсталираме Anaconda, ќе ги имаме на располагање сите овие веќе конфигурирани алатки, можеме да управуваме со него преку графичкиот кориснички интерфејс Navigator или можеме да ја користиме Conda за администрација преку конзолата. Може да инсталирате, отстраните или ажурирате кој било пакет Анаконда со неколку кликања во Навигатор или со една команда од Конда.

Карактеристики на дистрибуција на Анаконда

Овој пакет за наука на податоци со Python има голем број карактеристики, меѓу кои можеме да го потенцираме следново:

 • Бесплатен, со отворен извор, со доста детална документација и одлична заедница.
 • Мултиплатформа (Linux, macOS и Windows).
 • Ви овозможува да инсталирате и управувате со пакети, зависности и околини за наука на податоци со Python на многу едноставен начин.
 • Помогнете во развој на проекти за наука на податоци користејќи различни IDE, како што се Jupyter, JupyterLab, Spyder и RStudio.
 • Има алатки како Даск, вкочанета, панда и Нумба за да ги анализира податоците.
 • Тоа ви овозможува да ги визуелизирате податоците со Боке, Даташадер, Холовивс или Матплотлиб.
 • Широк спектар на апликации поврзани со модели за машинско учење и учење.
 • Anaconda Navigator е прилично едноставен графички кориснички интерфејс GUI, но со огромен потенцијал.
 • Може да напредувате пакети поврзани со науката за податоци со Python од терминалот.
 • Овозможува можност за пристап до понапредни ресурси за учење.
 • Елиминирајте ги зависностите од пакетот и проблемите со контролата на верзијата.
 • Тој е опремен со алатки кои ви овозможуваат да креирате и споделувате документи што содржат код со компилација во живо, равенки, описи и прибелешки.
 • Ви овозможува да го компајлирате Python во машински код за брзо извршување.
 • Го олеснува пишувањето сложени паралелни алгоритми за извршување на задачите.
 • Има поддршка за компјутери со високи перформанси.
 • Проектите се преносливи, овозможувајќи ви да споделувате проекти со други и да извршувате проекти на различни платформи.
 • Брзо поедноставување на спроведувањето на проекти за наука на податоци.

Како да инсталирате дистрибуција на Anaconda?

Инсталирањето на дистрибуција на Anaconda е прилично лесно, само одете на Дел за преземање на дистрибуција Анаконда и преземете ја верзијата што ја сакате (Python 3.6 или Python 2.7). Откако ќе се преземе, отвораме терминал, одиме во соодветниот директориум и го извршуваме обидот за инсталација со соодветната верзија.

Заменете со името на преземениот баш
bash Anaconda3-4.4.0-Linux-x86_64.sh
o
bash Anaconda2-4.4.0-Linux-x86_64.sh

Тогаш мора да притиснеме enter за да продолжиме, ја прифаќаме лиценцата со yes, ние го потврдуваме директориумот каде ќе ја инсталираме Анаконда и конечно избираме yes така што Анаконда има предност пред Питонот на машината.

Од терминалот го работиме Anaconda Navigator со anaconda-navigator и можеме да започнеме да уживаме во алатката, како што се гледа на следната галерија.

На ист начин, можете да го користите следново Командна листа на Конда што ќе ви овозможи да инсталирате и управувате со пакети на многу брз начин.

Овој пакет алатки е дизајниран за Наука за податоци со Python, но корисно за повеќето развивачи на питони, има голем број апликации и пакети кои ќе ни овозможат да бидеме поефикасни.

Многу од пакетите и комуналните услуги што се присутни во Дистрибуцијата Анаконда детално ќе бидат оценети во разни написи што ќе ги објавиме, се надевам дека оваа област е од ваш интерес и не заборавајте да ни оставите во коментарите вашите мислења и коментари за тоа .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Одлично

 2.   Хорхе Алварез dijo

  Во Виндоус да Анаконда, но во Линукс секогаш сум видел полесно да се инсталира од депозитите, тој е поинтегриран во системот, полесно е да се инсталира. Барем за употреба на панди, вкочанет и основен Jupyter Бележник што ви го давам немав проблеми

 3.   Едвин Енрике Варгас dijo

  Многу добар гуштер!

 4.   Тајзир Ел Труди dijo

  Дали е препорачливо за оние од нас кои започнуваат со питон?

  1.    гуштер dijo

   Премногу препорачана за оние кои започнуваат со питон, постои алатка наречена jupyter лаптоп која е инсталирана со дистрибуција Anaconda и која мислам дека е идеална за учење и белешки во питон… Наскоро ќе имаме напис за оваа алатка.

   1.    Тајзир Ел Труди dijo

    Waitе го чекам

 5.   maxi dijo

  здраво, не можам да управувам со анаконда-навигатор во терминал

  1.    Тајзир Ел Труди dijo

   И јас ја имам истата тешкотија.

   1.    Фабио Гавирија dijo

    треба да го ставите ова прво само кога ќе го отворат:

    $ извор ~ / .bashrc

    И тогаш ако го отворат нормално како што се појавува погоре.

 6.   Диего Силберберг dijo

  Прашање, кој е телеграмскиот канал на деделинукс ???

  1.    садалсуд dijo

   Ова е многу добро прашање, што барав не најдов ништо

   1.    гуштер dijo

    Во моментов немаме проблем со управувањето, но размислуваме да го имаме што е можно побрзо. За заедницата да се интегрира.

 7.   efuey dijo

  Јас го инсталирав Anaconda3 на LinuxMint 18.2, отворам spyder и откривам дека само ми дозволува пристап до мојот хард диск. Не го гледате УСБ-то. Како можам да ја конфигурирам оваа опција? Со почит

 8.   Виртуелни машини dijo

  Убав туторијал. Создадов машина Лубунту + Анаконда со сè подготвено за работа.
  Го споделувам во случај да биде корисно: https://github.com/Virtual-Machines/Anaconda-VirtualBox