Дознајте за слободниот софтвер и GNU / Linux без да ги инсталирате

Научете слободен софтвер и GNULinux: Избрана слика

Научете слободен софтвер и GNU / Linux: Без да инсталирате ништо.

Пред многу децении, кога се појави Движењето за слободен софтвер и подоцна претставуваше унија на она што сега е познато како ГНУ / Линукс, односно оперативни системи и програми засновани на Linux, групирани под филозофијата на ГНУ.

И денес создавањето, користењето и ширењето на Слободен софтвер и ГНУ / Линукс се одржува од страна на Движењето „Техно-социјално“, заедница подготвена да ја задоволи потребата за спроведување на бесплатни и бесплатни проекти. пред огромниот и мнозински развој на приватниот софтвер, да се пресоздаде тоа златно доба на софтвер каде што развојот на првите компјутери и компјутерски програми беше длабоко колаборативен и академски.

Научете без да инсталирате: Вовед

Вовед

Декада од 50-тите / 60-тите

Тоа беше околу 50-тите / 60-тите години кога во тоа време членуваа научни компјутери составена од исти компјутерски научници, академици и групи истражувачи кои соработувале едни со други, тие го искористија најголемиот дел од софтверот создаден како заедница.

И тие беа дистрибуирани (оперативни системи, програми и изворни кодови) со помош на групите на нивните корисници, сè со цел тие да бидат модифицирани за да се постигнат потребните аранжмани и / или подобрувања.

Деценија на 70/90

Во 70-тите години овој тренд започна да се менува, да одат од големите и скапи компјутери на универзитетските центри и владините субјекти со членови со соработка со моќни и стабилни оперативни системи слични на Unix (повеќе корисници и повеќе задачи) до помали работни групи во приватни истражни центри главно со сопственички оперативни системи.

Приватни оперативни системи кои сè повеќе имаа повеќе ограничувања на брендот, авторско право, лизинг, лиценцирање, меѓу многу други работи, што ја ограничи слободната и масовна употреба на истите.

Презентираат

Но, во денешно време во оваа борба против сопствен и затворен софтвер, секој ден, многу повеќе луѓе во лична (домашна) и професионална (работна) сфера започнуваат или продолжуваат со употреба на слободен софтвер и GNU / Linux со сила.

Но, сумирано, Историјата на слободен софтвер и конкретно ГНУ / Линукс минува низ добро познатите настани од Ричард Сталман во 1984 година кога го создал проектот ГНУ и Линус Торвалдс во 1991 година кога напишал јадро слично на Уникс за компјутерите од тоа време.

Давање како резултат на спојувањето на двата проекти комплетен оперативен систем наречен GNU / Linux, дека е од типот на Unix и дека може да се работи и на домашни компјутери (компјутери) од тоа време. И достигнувајќи денес каде што е прилагодено на повеќе домашни, деловни и истражувачки архитектури.

И сега со сегашните перформанси на персоналните компјутери, нивната масификација достигна домови поради пристапната цена на хардверот и зголемената потреба за минимизирање на трошоците за употреба, одржување и ажурирање на приватниот софтвер, што им ги даде прекрасна можност за слободен софтвер и GNU / Linux да заземат почесна позиција во рамките на оваа нова фаза на информатичкото општество.

Релевантност

Но, надвор од какво било разгледување на трошоците или функционалностите во однос на приватниот софтвер, Слободниот софтвер е повеќе во согласност со интересите на државјанството отколку на корпорациите, тој е посовремен без предрасуди за слободата на создавање, употреба, ширење, учење и прилагодување на знаењето.

И тоа е во овој момент каде Слободниот софтвер совршено одговара на неговите четири (4) слободи или принципи на оваа витална потреба на граѓанинот. Да се ​​потсетиме дека четирите (4) слободи на слободниот софтвер се:

 • Усо: Слобода да се користи софтвер за да може да се користи слободно, без оглед на неговата намена.
 • Студија: Слобода да се изучува како е дизајниран софтверот за да се види како работи.
 • Сподели: Слобода да го дистрибуираме софтверот за да обезбедиме дека можеме да им помогнеме на другите да го имаат.
 • Да бидеме подобри: Слобода да ги измени своите елементи, да ги подобри и прилагоди на различните потреби.

Затоа, учењето да се користи и дефинитивно да се користи што е можно повеќе Слободен софтвер претставува можност и преовладувачка потреба. така што огромен дел од човечкото општество што не го фаворизира сегашниот систем може понизно да остане во технолошката модерност без да се занемари загубата на нивните права на приватност, безбедност и индивидуална и колективна слобода.

Научете без да инсталирате: Содржина

содржина

Сигурно многумина од иницијантите и почетниците во областа на SL и GNU / Linux, можеби многу од мода или curубопитност, сепак Традиционалните корисници на приватни оперативни системи (Windows / MacOS) започнуваат тука заради изобилството на читање достапно на SL и GNU / Linux на илјадници или милиони веб-страници (Блог, списанија, форуми) специјализирани за оваа тема, или затоа што пријател или колега ти кажал дека го користат дома или на работа.

И, од овој мал чекор, можеби многумина преземаат и инсталираат GNU / Linux Distro како единствен или двоен оперативен систем на нивните машини за целосно да влезат во оваа тема, што не е ниту добро ниту лошо. Но, според моето искуство најдоброто за да се постигне одлична транзиција и конечна миграција кон SL и GNU / Linux поминува низ 2 фази пред конечното усвојување.

Првиот е да се користи многу слободен софтвер (GNU програми) на нашите комерцијални оперативни системи и потоа да се премине на вториот што се занимава со навикнување и асимилација на технологијата во областа без да инсталира нешто на дефинитивен или радикален начин, односно да го користи без да го инсталира. И за тоа има неколку корисни веб-страници и технологии кои можат да ни послужат за оваа намена, меѓу кои се:

Теоретски страници

Овие веб-страници се фокусирани на истражување на секој тековен или стар GNU / Linux Distro во многу детали, на многу техничко ниво придружено со одлични и корисни технички анализи на нив. Што го олеснува навременото учење за тоа кој Distro да се користи или да започне да се користи без толку многу компликации или несигурности.

Практични страници

Овие веб-страници се фокусирани на тоа да ни овозможат интеракција преку Интернет и на вистински начин со безброј дистрибуции на GNU / Linux и нивните апликации на сличен начин како да го имаме инсталирано на нашите компјутери за да го зголемиме нашето ниво на вистинско корисничко искуство со развиените производи.

Корисни технологии

Постојат многу достапни технологии за виртуелизација во GNU / Linux World и други приватни оперативни системи како што се MS Windows или Mac OS, но ниту една не е лесна за инсталирање и употреба како што е VirtualBox. Оваа и други слични технологии им овозможуваат на корисниците да извршат (рекреираат) инсталација и употреба на различните GNU / Linux Distros на 100% вистински начин, без потреба радикално да ја променат работата на нивниот сегашен оперативен систем.

Научете без да инсталирате: Заклучок

Заклучок

Тековната технолошка модерност има тенденција да биде ексклузивна поради големите трошоци, ограничувања и недостатоци на употребата на приватниот софтвер, додадена на злоупотребата на истите од страна на владите или економските сектори кои преку нив се обидуваат да моделираат, следат или контролираат маси на граѓани.

Но, на Слободниот софтвер и GNU / Linux ни даваат можност да ја одржиме во живот можноста, алтернатива дека важен дел од тековниот софтвер продолжува да се развива надвор од деловната и трговската јурисдикција., односно е развиен индивидуално и колективно од граѓани ослободени од злонамерни интереси.

Со цел да се балансира задоволството и сигурноста дека користениот софтвер не ги нарушува нашите права на приватност, безбедност и индивидуална и колективна слобода, дека може да биде прилагоден од што повеќе луѓе и за каква било цел, и максимата на слободен софтвер и GNU / Linux да се чува безбедно со текот на времето, односно дека софтверот што може да се користи, проучува, споделува и подобрува меѓу сите.

Се надеваме дека врските дадени во оваа публикација помагаат во ширењето на знаењето и употребата на Слободен софтвер и ГНУ / Линукс без поголеми компликации што ги прават тие нови корисници да го одбијат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Iminимини Крикет dijo

  „Поминаа многу децении откако Движењето за слободен софтвер се појави и подоцна претставуваше унија на она што сега е познато како ГНУ / Линукс, односно оперативни системи засновани на Линукс и програми групирани според филозофијата на ГНУ.

  И…?
  Што се случи тогаш?
  Зошто воведувате толку долго подредено ако на крајот не кажете што се случило „пред неколку децении“?

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Она што се случи е она што се случи накратко во вториот пасус и детално во точките 1.1, 1.2 и 1.3, но разбирањето е бесплатно и лично, затоа нема проблем ако го толкувате тоа индивидуално.

  Како и да е, благодарам што ја прочитавте и коментиравте на статијата.