Пронајдете и отстранете ги дупликатите датотеки на вашиот систем со тврд

Оние што ме сакаат сакаат да собираат одредени информации (како HD позадини, итн) имаме проблем што со текот на времето почнуваме да имаме дупликат информации во нашиот систем, типичен пример може да биде повторена позадина на Линукс (со различно име секоја датотека) Вистинскиот проблем можеби не е просторот, туку опсесивно-компулсивните редари како мене; Ние едноставно не можеме да бидеме мирни и во мир знаејќи дека во нашата скапоцена колекција има нешто што не е во ред, удвоено, погрешно

За среќа во Linux секогаш постои алатка за решавање на нашите проблеми, за овој случај на дупликат датотеки го имаме софтверот: дупчиња

Можете да го најдете во вашето складиште, на дистрибуции како Debian или врз основа на тоа едноставно: sudo apt-get install duff ќе биде доволно да го инсталирам, во ArchLinux замислувам да биде sudo pacman -S duff

Откако ќе го инсталираме, користењето е навистина многу едноставно, на пример, ќе ги барам сите дупликати датотеки во мојата папка Слики (/ дома / kzkggaara / слики /):

duff -r  /home/kzkggaara/Pictures

Параметар -r Така е што пребарува рекурзивно, а останува само да се дефинира во која папка треба да пребарува, во овој пример / home / kzkggaara / Pictures

Ова ќе ви покаже нешто како:

Како што можете да видите, тоа ни кажува дека има 2 дупликати датотеки Слики / Паисажи / Пејзажи + Зелена / и исто така две дупликати датотеки во Слики / Мангас / Наруто / Шарингинс /

Ова е само мал дел од целата слика на екранот just Само што забележав дека имам многу дупликати датотеки 0_oU

Сега се наметнува прашањето: Како да избришете дупликат датотеки?

Со следнава команда, таа ќе ги бара сите дупликати датотеки и ќе избрише една од нив, односно тие се две идентични датотеки ... едната ќе се избрише:

duff -e0 -r /home/kzkggaara/Pictures/ | xargs -0 rm

Оваа команда повторувам, таа ќе ги елиминира дупликатите датотеки што се наоѓаат во директориумот што го наведовте, секогаш оставајќи само 1 датотека од сите други што можат да бидат идентични.

Јас сè уште тестирам комбинации на команди што можат да бидат корисни со букви, како и во man duff читајќи како да го прилагодите излезот од него, препорачувам да ја прочитате помошта на дуф

Како и да е, во моментот нема уште многу што да се додаде, се надевам дека ја најдовте корисна оваа команда

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   st0rmt4il dijo

  Ви благодариме за бакшиш брат, дали можете во иднина да објавите некои објави за тоа како да користите "xargs"?

  Ви благодариме!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас сè уште не сум експерт за xargs, едноставно да го објаснам (многу едноставно), xargs ви овозможува да извршувате команди со поминување на излезот или резултатот од претходно извршеното како параметар (т.е. што е пред цевката или | )

  2.    насилник dijo

   Еден детал, секогаш кога користите xargs обидете се да испратите податоци без \ освен поминување на -0 и потоа да примате во xargs со -0, ова е многу важно за имињата на датотеките што содржат простор како „мојата датотека е ова.mp3“.

   Пример со најдете.

   најдете -името „да се избрише“ ./ -печат0 | xargs -0 rm

 2.   мачка dijo

  ви благодариме за статијата, понекогаш има некои. Desktop (особено вино) повторени

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство

   1.    мачка dijo

    Јас навистина користам да разјаснам дека во Arch и дериватите е инсталиран со титула, а не со pacman

    1.    st0rmt4il dijo

     Ви благодариме за појаснувањето: Д!

 3.   Жоакин dijo

  Многу добро!
  Додадено во колекцијата на специјални алатки

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 4.   Карпер dijo

  Одличен придонес, ви благодарам многу XD.
  Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 5.   f3niX dijo

  Добро е. Tryе се обидам да отстранам дупликат mp3s од мојата колекција uu од 100 GB

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот, со среќа

 6.   Блер Паскал dijo

  Добар влез, како и секогаш. Ви благодарам.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   хахаха благодарам, секогаш се обидувам да ставам интересни работи

 7.   VulkHead dijo

  Многу добар придонес .. Ви благодариме!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам ^ - ^

 8.   jems dijo

  Startе почнам да ги бришам сите дупликати датотеки од мојот диск што е исполнет, се надевам дека ќе испразнам околу 10 GB,

 9.   дамнкуки dijo

  Ох, благодарам многу, ова ќе ми помогне многу во мојата работа

 10.   алберт јас dijo

  Ви благодарам многу што презентиравте мали програми што решаваат проблеми како оваа, толку честа појава кај корисниците на Интернет.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме што прочитавте и коментиравте.

   Со почит

 11.   кук dijo

  ова ме полуде> _ <благодарам !!!

 12.   Џоан dijo

  Ви благодарам многу, имав хаос со дупликати фотографии што не знаев што да направам !!!!
  ви благодарам

 13.   Александар dijo

  Извинете, се обидов да ги избришам дупликатите датотеки со синтаксата што ја наведовте, но излезот во терминалот ми кажува дека недостасува операторот
  Јас пишувам вакво нешто во терминал:
  duff -e0 -r / media / alejandro / backing / библиотеки / ebooksepub / | xargs -0 rm
  и го добив ова: рм: недостасува операнд
  Обидете се 'rm-help' за повеќе информации

  Те молам, дали можеш да ми го кажеш операндот кога, како и во мојот случај, станува збор за бришење илјадници дупликати датотеки во мојата библиотека за епизоди?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Обидете се да ставите rm -R на крајот

   1.    Александар dijo

    Ви благодариме за вашето внимание, но за жал вашиот предлог не успеа, јас ви го покажувам резултатот:
    alejandro @ alejandro-ubuntu-mate-1504: ~ $ duff -e0 -r / media / alejandro / резервна копија / библиотеки / ebooksepub / | xargs -0 rm -R
    рм: недостасува операнд
    Обидете се 'rm-help' за повеќе информации.

 14.   hector dijo

  Добар совет.
  проблемот со операторот rm е што не мора да се брише. Ако командата се изврши без цевка, се потврдува дека нема дупликати.
  однос на