Топ 5 бесплатни апликации за музичка продукција

На музичко ниво, постојат многу програми што можат да послужат како поддршка или како алатка за повеќе задачи поврзани со оваа област. Говориме од нешто едноставно како пишување или свирење партитури, до ракување со сè што вклучува производство на песна или музичка композиција. Идеалот е секогаш, за оние што се среќаваат или се идентификуваат со музичка продукција, имаат бесплатни алатки што можат да ги понудат најдобрите на музичко ниво.

1

Говорејќи од гледна точка на компјутерите, она што корисниците го бараат, освен комплетна и лесна за употреба програма, е разноврсност на мултиплатформа. Она што логично нуди да работи во системот каде што корисникот се чувствува најудобно. Поради оваа причина, овој напис ќе зборува за некои од програмите што, според наше мислење, сеos повеќе Избрана став Linux.

Ако сакате да направите основни аудио записи, Aнејасност е оној за ова. Има елементи и алатки за да обезбеди уредување и додавање ефекти на аудио датотеки. Далеку е една од најдобрите програми за разбирање на звукот на фундаментален начин. Да се ​​биде во можност да се работи со него, во генерирање тонови, во бранови форми, промена во времето на скалата, примена на ефекти, снимање или во составот на песни. Потребно е само да имате дистрибуција на Linux која има инсталирано графичко опкружување на вашиот компјутер.

Освен на Linux, Audacity може да се користи и на MacOS и Windows. Не само што можете многу лесно да снимате и репродуцирате програмата поддржува широк спектар на аудио форматикако што се MP3, MP2, MPA, MPG, MPEG, WAV, AIFF, Ог Ворбис, AU, LOFF и FLAC.

Меѓу другите доблести, Aнејасност исто така може да создаде мелодии за вашиот мобилен телефонСамо изберете го делот што ви се допаѓа најмногу од една песна и може да се извлече за да го прилагодите ринг-тонот на вашиот мобилен телефон, се истакнува друга точка на апликацијата.

Смелост

Смелост

Имаме MuseScore; направено и центрирано за негодо музичка нотација, со систем на нотација WYSIWYM. Компатибилен со JACK. Може да се интегрира со други програми, како и да се испрати до кој било синтисајзер. Што ја прави високо квалитетна програма, без ништо тоа завидуваат на други скапи програми, за неговиот опсег на функционалности и леснотијата на користење. MuseScore може да извезува и увезува датотеки MusicXML, ако сакате да го направите ова.

Можете да ја репродуцирате секоја нота со наведената интонација или во која сакате, добивајќи го точниот чекор на звукот во аудио-излезот.

MuseScore

MuseScore

Како DAW имаме Ардор; идеални висококвалитетни снимки, работа со мешање, снимање на повеќе траки и сите детали за процесот на производство. Зборуваме за тоа да можеме од студиски снимки, hниво на синхронизација за настани во живо. Сето ова во една програма. Ардорот често се користи за совладување на аудио, што не одзема од неговите главни карактеристики, уредување и снимање. Може да снима во 12 или 24 бита и поддржува формати CAF, AIFF, WAV и WAV64. Со Ардор може да се направат повеќеканални снимања, без оштетување на снимањето и правење и укинување на ова, онолку пати колку што е потребно. Покрај тоа што имаат режими на повторување и за двете песни или за секоја сесија.

Ардор

Ардор

Како тапан примерок, Водород Dрум Mболен од болка тој е означен за GNU / Linux. Работи целосно со JACK и има многу интуитивен и брз интерфејс. со него можете да напишете обрасци за градење теми, покрај тоа што имате различни функции за управување со брзината и времето. Во основа, можете да градите групи на звуци од кој било извор на аудио, следејќи ги моделите и програмирајќи ги, а потоа и репродуцирајте ги. Има видлив метроном и режим на уредување за темпото. Бројот на обрасци е неограничен, што ви овозможува да ги користите за да ги соберете вашите теми без компликации, сето тоа благодарение на варијациите што можете да ги имате како шема. Има широк спектар на траки на инструменти и исто така го контролира нивниот волумен и рамнотежа.

Можете исто така да увезувате аудио примероци, со поддршка за AIFF, AU и WAV формати. Покрај извозот и увозот на датотеки со темите.

Машина за водороден тапан

Машина за водороден тапан

Последно, но не и најмалку важно, ова Гитарикс; кој служи како симулатор за засилувач на гитара. Тој користи JACK и е целосно употреблив се додека имате интерфејс со мала латентност, MIDI-контролор за педали и уред или компјутер со прифатливи одлики. Засилувањето на звукот е многу брзо, што го прави тоа идеален за настапи во живо. Има контроли за управување со високи и ниски фреквенции, пренасочување, компресор, дисторзија, избор на засилувач, покрај различните ефекти што ги има програмата за да го модифицира звукот како што сакате, што се прави во моно или стерео режим, плус еден влез и два излеза.аудио.

Значи, ако сакате моќен засилувач за вашиот инструмент, веќе ја знаете вистинската програма.

Гитарикс

Гитарикс

Можностите со секоја од овие програми се големи. Ако сте musicубител на музика и не сте користеле некои од овие алатки, продолжете и уживајте во она што ви ја нуди секоја програма за да го подобрите вашето музичко искуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   нејсонв dijo

  Ми недостасува засилувач на пијано, иако тоа не би било за музичка продукција, туку за да научам да свирам пијано

  1.    нејсонв dijo

   Сега кога размислам, треба да го смените името во „Најдобрите 5 бесплатни апликации за музичка продукција“

 2.   Валкани Хари dijo

  Не знам многу за тоа, но имам слушнато многу за LMMS, дали не се вклопува во оваа категорија или не е доволно добро?

 3.   Густаво dijo

  Liveивеам со Musescore на мојот Ubuntu ...

 4.   абадон dijo

  Мислам дека овој блог има подобрено МНОГУ откако елав кзгаара и сите останати; Честитки, продолжете со добрата работа, бидејќи овој блог стана еден од моите омилени.

  1.    елиотим3000 dijo

   Зошто? Затоа што сега се објавуваат повеќе написи, а помалку „волонтираат“?

   Всушност, оние што го започнаа проектот беа тие откако немаа „можности“ во кубанските домаќини што ги понудија. Толку многу што тие дури успеаја да соберат заедница на корисници кои досега ги споделуваа своите искуства, па дури и некои блогери кои започнаа тука се веќе на други блогови како што се хипертекстуални и / или MuyLinux.

   Причината зошто тие практично ја продадоа страницата беше затоа што тие веќе се зафатени како сисадмини и колку што знам, @elav со помош на неговите роднини успеа да биде на Флорида по укинувањето на ембаргото во Куба, додека @ KZKG ^ Гаара се фокусираше повеќе во вашата сисадмин кариера.

   Сега, тортата се смени, а оној што се занемарува е форумот, кој за жал се врти грмушки по заклучокот за купување на страницата, покрај делот „10 минути со FromLinux“ нема волонтери подготвени да испратете ги нивните видео упатства преку платформата Вимео.

   Не треба да падне како фанбој, но вистината е дека кога KZKG ^ Гаара и Елав беа таму, барем можеше да сфатиш дека форумот беше жив и оттаму излегоа упатства и вести пред тој да биде потврден и подобро синтетизиран во Освен тоа, пламенот таму беше подобро контролиран.

   Како и да е, ако она што мислите дека е „пријатели на спамери и тролови“, еве вие.

 5.   елиотим3000 dijo

  Mixxx недостасува за диџеи.

 6.   Јави dijo

  Добар список, еве неколку други што сум ги видел и / или користев:

  Ксинт (http://qsynth.sourceforge.net), моќен и лесен за употреба графички интерфејс за FluidSynth. Го користам за да и дадам глас на мојата тастатура MIDI.
  Постојат многу аудио приклучоци со отворен извор; Теле (http://calf-studio-gear.org) е една од најпопуларните пакувања.
  Не DAW (http://non.tuxfamily.org), лесна алтернатива на Ардор и слично.
  Малку подалеку од она што е музичко производство како такво, Pure Data (https://puredata.info) е графичка мултимедијална програма за програмирање, особено музика.

 7.   блекхет dijo

  Го промашивте LMSS, алтернатива на fl studio

 8.   Рубен dijo

  добри апликации, но недостасуваат програмите за правење кодирање во живо: Tidal, Overtone, Sonic Pi, Gibber и Supercollider и ако брзате со Pure Data. Поздрав!

  1.    румени dijo

   Јас сум добар и ги ставам линковите.
   Гибер (http://gibber.mat.ucsb.edu/)
   Соник Пи (http://sonic-pi.net/)
   Плима (http://tidal.lurk.org/)
   Суперколидер (https://supercollider.github.io/)
   Овертон (https://overtone.github.io/)

   и во случај некој да сака да се доближи до светот на живо кодирање, интересна веб-страница (http://toplap.org/)

   Здравје!