Најдобри програми за слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година

Најдобри програми за слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година

Најдобри програми за слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година

Во живо на најкористените или «најдобри програми » за време на годишен 2019, денес ќе понудиме мала, но корисна компилација од «најдобри програми » de «Software Libre» за нашите «Distros GNU/Linux» del «año 2020». Со цел да се централизира малку, написите расфрлани со текот на времето на оваа тема, односно «најдобри програми» по области или категории.

Компилација за која се надеваме дека ќе стане а фер и избалансиран, добро рангиран и опишан список на «најдобри програми », што овозможува покривање од оние традиционални, основни и основни, кои обично се едноставни и се од општа употреба за секого, особено за «usuarios inexpertos, novatos y principiantes», дури и некои од оние што се многу модерни, важни и имаат многу посебна употреба во нивните области на примена, за јавност составена од «usuarios más avanzados, específicos o técnicos».

Заедница за слободен софтвер:

Во оваа компилација сигурно ќе најдеме многу програми за кои, лично, некои од нас во моментов сметаат дека «mejores programas» de «Software Libre» y «Código Abierto», и двајцата во «Distros GNU/Linux» како и кај другите «Sistemas Operativos»како што се «Windows» и «MacOS», заради мултиплатформа. И можеби, други што не ги сметаме за такви или вредни да бидат на таа листа.

Сепак, идејата е таа на крајот од читањето на збирката или списокот, ова може преку коментари и предлози од сè, продолжете со ажурирање за да генерирате a најуниверзална и моментална листа на «mejores programas» за нашата иднина «Distros GNU/Linux» следната година.

Не е важно, ако сте а «usuario inexperto, novato y principiante» или ако сте «usuario avanzado, específico de un área o técnico»Сите предложени предлози се и ќе бидат важни за проценка за да бидат вметнати во компилацијата онолку колку што е потребно. Се разбира, без тоа да се дегенерира во бесконечна акумулација на апликации што го прават истото. Затоа, идејата е да нема повеќе од 3 слични апликации во секоја категорија.

Слободен софтвер и јавни политики: Предности

Важни статистички податоци

Пред да ја претставиме листата, сакаме да ги истакнеме пред експертите или не, за «Software Libre» y «GNU/Linux»Како одат сè додека годишен 2019. Еве ги следниве важни податоци за разгледување, истакнување и дисеминација, собрани од страницата наречена Домаќин на трибуналот:

 • 100% од суперкомпјутерите во светот работат на Linux.
 • Од најдобрите 25 веб-страници во светот, само две не користат Linux.
 • 96,3% од најдобрите 1 милион сервери во светот работат со Linux.
 • 90% од целата облачна инфраструктура работи на Linux и буквално го користат сите најдобри хост облак.
 • 54,1% од професионалните развивачи користеле Linux како своја работна платформа.
 • 83,1% од професионалните развивачи претпочитаат да работат на Linux како работна платформа.

Слободен софтвер и јавни политики: Заклучок

Најдобар слободен софтвер и програми со отворен извор

Топ десет од најдобрите бесплатни и отворени програми

 • Evince
 • Firefox
 • Gimp
 • Kodi
 • LibreOffice
 • qbittorrent
 • Thunderbird
 • бленда
 • Stacer
 • vlc

Други врвни големи бесплатни и отворени програми

Веб прелистувачи

 • Храбар
 • Хром
 • Tor прелистувач
 • Waterfox

Алатки за комуникација и пораки

 • Џами
 • Pidgin
 • Сигнал
 • Телеграма

Образовни комунални услуги

 • Селестија
 • GCompris
 • калциум
 • Клеттри
 • Мермерен виртуелен глобус

Општи комунални услуги

 • Алакарт
 • Конки менаџер
 • Плимут

Автоматизација на канцеларијата

 • калибар
 • ден
 • Еволуција
 • Gedit
 • Подлога за глувче
 • OpenProj
 • Типори
 • Scribus

Мултимедијални комунални услуги

 • Смелост
 • Блендер
 • Сирење
 • Клементина
 • Converseen
 • Темна маса
 • HandBrake
 • Inkscape
 • Kdenlive
 • Krita
 • MuseScore
 • Pencil2D
 • Пинта
 • ОБС Студио
 • OpenShot
 • OpenVPN
 • Едноставен рекордер на екран
 • Vokoscreen

Технички комунални услуги

 • баобаб
 • BleachBit
 • ClamAV / ClamTk
 • пристанишен работник
 • Филезила
 • FSlint
 • оди
 • GParted
 • Груб Customizer
 • GuFW
 • HWInfo
 • KeePassXC
 • Бесплатно мени
 • ntopng
 • Тест апартман за Фороникс
 • RootKit Хантер
 • Враќање на системот
 • TestDisk & PhotoRec
 • vim

Комунални услуги за веб-услуги

 • Франц
 • Рамбокс
 • Станица

Комунални услуги за игри, рекреација и забава

 • Лутрис
 • playonlinux
 • RetroArch
 • Пареа
 • Вино

Други најважни бесплатни, слободни и неотворени програми

 • AnyDesk
 • Да Винчи Реши
 • FreeOffice
 • JDownloader
 • Lightworks
 • NoMachine
 • Опера
 • Plex
 • Универзален менаџер за лозинки
 • ВЕЦ
 • VirtualBox

Најдобри бесплатни и отворени веб-страници

Социјални мрежи

 • Одвојувај (https://disroot.org/)
 • Мастодон (https://mastodon.social/)
 • Отворена цевка (https://open.tube/)

Организации

 • Организација на јадра (https://www.kernel.org/)
 • Linux Foundation (https://www.linuxfoundation.org/)
 • Организација на Линукс (https://www.linux.org/)
 • Софтвер со отворен код (https://opensource.com/)

Заклучок

Се надеваме дека е мала, засега, колекцијата расте придонесот на сите читатели на блогови така што станува идеална референца за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» што нè чита. Затоа, запомнете преку вашите коментари да ги дадете вашите предлози, да ги оцените и да ги вклучите доколку е така, за да генерирате поуниверзална и актуелна листа на «mejores programas» за нашата иднина «Distros GNU/Linux» следната година, 2020 година.

Ако, пак, сакате само да дознаете повеќе за апликациите препорачани овде, можете да ја пребарувате веб-страницата Апликации за Linux , повеќе детали за секоја од нив.

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Перез dijo

  Звучи добро за мене. Се префрлам на Linux. Имам ИТ техничар да ми инсталира дистрибуција.
  расположи се

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Поздрав Хуан! Одлично, се надевам дека вашето искуство со GNU / Linux е пријатно и продуктивно.