Вештачка интелигенција: Најпознат и најкористен АИ со отворен извор

Вештачка интелигенција: Најпознат и најкористен АИ со отворен извор

Вештачка интелигенција: Најпознат и најкористен АИ со отворен извор

Нашата статија денес ќе биде за возбудливото поле или свет на Технологија „Вештачка интелигенција“. Да, "Вештачка интелигенција" претежно познат по акронимот на шпански или англиски јазик, „IA“ или „AI“ соодветно. И, се разбира, нагласувајќи ги оние од кои се Отворен извор.

За оние на кои можеби не им е јасно што е тоа Технологија „Вештачка интелигенција“, ова е технологија која се базира на Симулација на процес на човечка интелигенција со машини, особено компјутерските системи. Овие процеси вклучуваат учење, На размислување и само-корекција. Покрај тоа, посебни апликации на „ИА“ вклучуваат експертски системи, признание глас и вештачки вид.

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Вештачка интелигенција во четвртата индустриска револуција

И пред да влезете целосно во оваа тема, вреди да се напомене дека Технологии за вештачка интелигенција, меѓу многу други, што минуваат низ струјата интернет или тие многу се потпираат на тоа, тие се оние кои даваат тело или јасно ја дефинираат оваа струја Четврта индустриска револуција, дека живееме. И да спомнам и да разјаснам кои се тие најрелевантните технологии на оваа фаза, повторно ќе ги споменеме подолу:

 1. Вештачка интелигенција и роботика
 2. Интернет на нештата, Интернет на луѓе и Интернет на сите
 3. Автономно возење и беспилотни летала
 4. 5G мрежи и WiFi мрежи 6
 5. Квантни и облачни компјутери
 6. Биотехнологија, нанотехнологија и невротехнологија
 7. Теле-медицина, теле-образование и теле-работа
 8. Длабоко учење и големи податоци
 9. 3Д печатење, зголемена реалност и виртуелна реалност
 10. Новите системи за производство и складирање на енергија

до повеќе информации за оваа точка, можете да ги истражите нашите претходна поврзана објава со него, што е веднаш подолу:

Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера
Поврзана статија:
Четврта индустриска револуција: Улогата на слободниот софтвер во оваа нова ера

Вештачка интелигенција со отворен извор

Вештачка интелигенција со отворен извор

Кои технологии за вештачка интелигенција постојат под отворен код?

Меѓу „ИА“ веќе истражени, во други претходни публикации имаме:

OpenAI

„ОпенАИ“ Повеќе од еден проект, тоа е приватна непрофитна организација што се развива Бесплатни и отворени проекти за вештачко разузнавање за сите. Чија мисија е генерално да гарантира дека „ИА“ корист на целото човештво.

Сепак, истото се надева дека ќе ја постигне оваа придобивка преку изработка на свои проекти „ИА“ познат како «Вештачко општо разузнавање (АГИ)», стани иднина Силно автономни системи, способен да ги надмине луѓето во најекономично вредно дело, на таков начин што човештвото прогресивно го користи подоброто достапно човечко време. Еден од најновите најпознати проекти каде што започнува е GitHub копилот.

OpenAI: Проекти за вештачка интелигенција бесплатни и отворени за сите
Поврзана статија:
OpenAI: Проекти за вештачка интелигенција бесплатни и отворени за сите
Копилот на GitHub
Поврзана статија:
GitHub Copilot, асистент за вештачка интелигенција за пишување код

TensorFlow

Тоа е еден од Платформа за вештачка интелигенција најкористена во светот. Создаден е од Гугл (мозок) за внатрешна употреба и објавен под лиценцата за отворен извор на Apache 2.0 на 9 ноември 2015 година, заменувајќи го претходникот од затворен извор, наречен Неверување.

Конформиран е како а библиотека со отворен извор упатени до длабоко учење, што е исто така достапно за Windows, Linux, MacOS и мобилни платформи кои вклучуваат Android и iOS. И неговата цел е да ги задоволи потребите на системите способни градат и обучуваат нервни мрежи да открие и дешифрира обрасци и корелации, аналогни на учењето и расудувањето што ги користат луѓето.

TensorFlow и Pytorch: Платформи со AI со отворен извор
Поврзана статија:
TensorFlow и Pytorch: Платформи со AI со отворен извор

PyTorch

Таа е друга од најкористените платформи за вештачка интелигенција во светот, заедно со TensorFlow. Пред сè, заради тоа што главна книжарница на Фејсбук за апликации на длабоко учење. Покрај тоа, тоа е пакет од Пајтон дизајниран да изврши нумерички пресметки користејќи го програмирање на затегнувачи. И обично се користи како замена за пакетот Numpy.

Овозможува негово извршување на графичкиот процесор за да се забрзаат извршените пресметки. И тоа е широко користен во истражувачки и развојни процеси во областа на длабоко учење, главно фокусиран на развој на нервната мрежа, преку многу едноставен интерфејс.

TensorFlow и Pytorch: Платформи со AI со отворен извор
Поврзана статија:
TensorFlow и Pytorch: Платформи со AI со отворен извор

Когнитивен пакет алатки на Мајкрософт (CNTK)

Е Решение за вештачка интелигенција и комплет за длабоко учење со огромен потенцијал. Исто така е бесплатен, лесен за употреба и има комерцијален квалитет што ви овозможува да креирате алгоритми за длабоко учење способен за учење на ниво блиско до тоа на човечкиот мозок.

Мајкрософт, неговиот творец, го обезбедува тоа речено алатка со отворен извор обезбедува бескомпромисно скалирање, добар квалитет на брзина и прецизност и поддршка за широко користени програмски јазици и алгоритми денес.

Когнитивен пакет со алатки: SW со длабоко учење со отворен извор
Поврзана статија:
Когнитивен пакет со алатки: SW со длабоко учење со отворен извор

Други проекти со отворен извор АИ / МЛ / ДЛ повеќе за да знаете

Во случај на, сакајќи да продлабочиме во други проекти поврзани со Технологија „Вештачка интелигенција (ВИ)“ и „Длабоко учење (АП)“ o «Длабоко учење (ДЛ) / Машинско учење (МЛ) », можете да ги истражите следниве проекти и претходни поврзани публикации:

 1. Согласност.NET
 2. Акумулации
 3. Аесара
 4. Апачи махут
 5. Предвидување на ApacheIO
 6. Кафе
 7. H2OH
 8. IBM Вотсон
 9. Јаспис
 10. Керас
 11. Кубефлоу
 12. МЛ.Нет
 13. Отвори НН
 14. Скикит-научи
 15. Теано
 16. Вит.аи
Kubeflow: Пакет со алатки за машинско учење за Кубернети
Поврзана статија:
Kubeflow: Пакет со алатки за машинско учење за Кубернети
.NET и ML.NET: Microsoft платформи со отворен извор
Поврзана статија:
.NET и ML.NET: Microsoft платформи со отворен извор

И на крај сепак «тоа не е проект со отворен извор за интелигенција », вреди да се истражи малку за да се знае и учи, кои се тие Услуги за Амазон АИ / МЛ.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

На кратко, како што можеме да го видиме ова роман и растечко технолошко поле кој се фокусира на развој и имплементација на "Вештачка интелигенција" и „Длабоко учење (АП)“, не избегнува бум во користењето на Слободен софтвер и со отворен извор во сите продуктивни и комерцијални сфери на јавни, приватни и организации во заедницата. И со текот на времето, вие сте АИ со отворен извор ќе продолжиме да се подобруваме, развиваме и нудиме најдобри решенија и откритија на постојните и идните проблеми.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.