Најчестите митови за отворен извор и неговата отвореност

Денес, голем број компании избраа да користат компоненти со отворен извор во својата инфраструктура и имаат корист од тоа. Сепак, постои заблуда за тоа кога една компанија го отвора својот код за пошироката јавност и затоа сакаме да ве запознаеме со најчестите митови кога ќе се подигне опцијата за отворање на кодот.

со отворен код

Мит број 1: Отворен извор се откажува од мојот бизнис за ништо за возврат

Ова е лажно! Кога ќе го отворите вашиот код за јавноста, ќе го доставите во надеж дека некој друг смета дека е корисно. За возврат, им овозможува на луѓето да го менуваат за да одговараат на нивните потреби и тие исто така можат да ве известат за грешки или нови функции што ги нашле.

Запомнете дека вашата компанија е посебен ентитет и има многу повеќе потенцијал од вашиот код.

Мит број 2: Youе ја изгубите контролата над сè.

Исто така е лажно. Вашиот код секогаш ќе биде ваш, без оглед дали е достапен за користење на други луѓе. Идеално, одвојте време да изберете лиценца со отворен извор што е робусна и ќе ви овозможи да споите разни промени во вашиот проект, доколку сакате.

деловна жена со лаптоп за релаксирање

деловна жена со лаптоп за релаксирање

Мит # 3: Отворениот извор нема никаква вредност

Бидејќи Windows, OS X и Linux содржат елементи со отворен извор. Дури и вашиот телефон мора да има софтвер со отворен извор, па дури и вашиот веб-домаќин веројатно ги компромитира повеќето ваши проекти со отворен извор, така што и оваа изјава е лажна.

Мит бр. 4: некој ќе ми ја украде идејата

Нивната идеја може да биде навистина единствена, но не треба да го потценувате пазарот околу проектот. Како што споменавме порано, вашата компанија е многу повеќе од отворање на кодот за јавноста; затоа мора да им дадете значење на вашите маркетинг стратегии на постигнете диференцијација од вашите конкуренти.

Ова може да се случи дури и ако вашиот код е затворен. Отворањето на кодот им овозможува да ја видат логиката на функциите и одликите, но не им олеснува да ги интегрираат во нивниот сопствен проект. Слично на тоа, за корисниците е очигледно кога една деловна активност започнува да копира друга.

На почетокот, „Мајкрософт“ го стартуваше пазарот во продуктивноста на компанијата со алатките на „Офис“ и „Оутлоук“, но сега се направени алтернативи со отворен код и за двајцата. Сега социјалните медиуми, CRM софтверот, оперативните системи и другите апликации имаат обрасци со отворен извор.

крадец

Мит # 5: Мојата крајна линија ќе пропадне.

Може да се случи, но тешко дека ќе се случи како директен резултат на отворање на вашиот код. Препорачуваме да одвоите време да изградите, околу вашите проекти, здрав и безбеден екосистем; Ова ќе ви овозможи да го развивате вашиот бизнис додека вашиот проект ја стекнува својата репутација.

Мит # 6: Мојот бизнис ќе излезе од деловна активност.

Ова е исто така малку веројатно. Постојат многу случаи на компании кои имаат проекти со отворен код што се многу важни за бизнисот, а сè уште се на пазарот. Некои примери се Red Hat, Rackspace и Comcast; кои имаат безброј проекти отворени за јавноста и сè уште се компании со повеќе милиони долари. така да можно е да го отворите вашиот код и да го направите профитабилен.

 

економија

Разбираме дека можеби имате сомнежи да го отворите вашиот код пред јавноста, но време е да вложите бидејќи отворен извор е тука да остане.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.