InviZible Pro: Андроид апликација за приватност и безбедност на Интернет

InviZible Pro: Андроид апликација за приватност и безбедност на Интернет

InviZible Pro: Андроид апликација за приватност и безбедност на Интернет

Бидејќи, ние често не објавуваме за бесплатни или отворени апликации за Андроид оперативен систем, денес ќе се осврнеме на она за кое веруваме дека е многу корисно наречено "Невидлив Про".

"Невидлив Про" е прекрасна мала бесплатна и апликација со отворен код што ни овозможува да ја одржуваме нашата приватност на Интернет, заштита на нашите мобилни уреди од опасни страници избегнување на следење при прелистување за нив. И уште неколку работи.

Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Пред целосно да влезете во темата на "Невидлив Про", препорачуваме да истражуваме некои претходни поврзани објави со Андроид и ГНУ / ЛинуксНа И за ова можете да кликнете на следните врски поставени веднаш подолу, по завршувањето на читањето на оваа сегашна публикација:

"„Гугл“, еден од технолошките гиганти на групата „ГАФАМ“, го направи „Андроид“ своевидна платформа за промовирање на себе и своите услуги, кои обично се импрегнирани со лоши искуства во однос на политиките или неуспесите во безбедноста и приватноста се загрижени. Што направи, бесплатните алтернативи базирани на „Андроид“ или „Линукс“, или други, се појавија со текот на времето, во корист на сите." Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Поврзана статија:
Андроид со или без Гугл: Бесплатен Андроид! Какви алтернативи имаме?

Поврзана статија:
Андроид: Апликации за користење оперативен систем Linux на мобилен
Поврзана статија:
Genymotion: Емулатор на апликации за Android на GNU / Linux

InviZible Pro: Апликација со отворен код за приватност и безбедност

InviZible Pro: Апликација со отворен код за приватност и безбедност

Што е InviZible Pro?

Според официјална веб-страница de "Невидлив Про", накратко е опишано како:

"Андроид апликација за приватност и безбедност на Интернет. Тоа ја одржува приватноста, ги штити уредите од опасни сајтови, спречува следење и добива пристап до онлајн -ресурсите што се блокирани. Покрај тоа, ги вклучува добро познатите модули наречени DNSCrypt, Tor y Виолетова I2P, кои исто така се со отворен код. Кои се користат за да се постигне максимална безбедност, приватност и удобна употреба на Интернет."

Подоцна, нивните програмери прошири го, дека:

"Модулите DNSCrypt, Tor и Purple I2P може да се користат заедно или да се активираат / конфигурираат одделно, по еден или два одеднаш. Затоа, да се понуди идеална комбинација на потенцијал што овозможува најдобар начин да се постигне удобна и безбедна употреба на Интернет."

карактеристики

Во него официјален дел во Android Store, сумирајте ја неговата широка карактеристики или функционалности како што следи:

 • Не бара root пристап.
 • Ја крие локацијата и IP адресата на корисникот.
 • Деблокирајте ограничена веб -содржина.
 • Избегнувајте следење.
 • Овозможува пристап до скриени мрежи.
 • Олеснува откривање на измама на ARP.
 • Има интегриран заштитен allид.
 • Поддржува поврзување.
 • Доаѓа без аналитика и без рекламирање.
 • Тој е со отворен извор.
 • Вклучува тема за дизајн на материјали.

Зошто е препорачливо да ја користите оваа апликација?

Во него официјална страница на GitHub, тоа го објаснуваат неговите развивачи "Невидлив Про" тоа е подобро од другите слични апликации, бидејќи:

 • Нема конкуренти, односно нема аналогни или слични апликации.
 • Тоа е единствената апликација која обезбедува практична употреба на DNSCrypt на Андроид.
 • Обично е постабилна од апликацијата Orbot, која исто така ја користи мрежата Tor.
 • Тоа е многу попрактично отколку официјалниот Purple I2P клиент.
 • Ви овозможува лесно и флексибилно да конфигурирате кои страници и апликации ќе се отворат преку Tor, заради анонимност или избегнување блокови.
 • Олеснува трансформацијата на мобилен уред или сет-кутија со Android TV во безбедна WiFi пристапна точка, која може да ја користи секој телефон, без root пристап.
 • Има интерфејс оптимизиран за декодери.
 • Заменува разни VPN и други алатки за приватност и анонимност.
 • Успешно ги комбинира карактеристиките на DNSCrypt, Tor и Purple I2P.
 • И очигледно, тоа го фаворизира слободното и со отворен код.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, оттогаш "Невидлив Про" интересно е апликација со отворен извор и бесплатно што ни овозможува да го одржуваме нашето приватност на Интернет, заштита на нашите мобилни уреди од опасни страници избегнување на следење при прелистување за нив. И уште повеќе, ни овозможува пристап до онлајн ресурси кои се блокирани од некои географски точки на светот, во кои можеме да се најдеме. Тоа е одлична апликација што вреди да се биде тестирани и препорачани.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.