NeuroDebian: Крајната софтверска платформа за невронаука

NeuroDebian: Крајната софтверска платформа за невронаука

NeuroDebian: Крајната софтверска платформа за невронаука

До кого Од Линукс Како и во многу други слични веб-локации на Linux, имаме тенденција постојано да се обраќаме и објавуваме водичи, упатства, вести и информации, за изданија и вести поврзани со бесплатни и отворени проекти поврзани главно со дистрибуции, апликации, игри и системи, корисни за обичните корисници (дома и канцеларија) и професионалните корисници (SysAdmins, DevOps и развивачи на софтвер).

Сепак, од време на време сакаме да им дадеме простор на тие слободни и отворени проекти поврзани со научниот и високотехнолошкиот свет. Бидејќи, тие обично се исто толку важни или повеќе, само логично, тие обично се подобро познати од персоналот од универзитетскиот образовен сектор и од јавните и приватните организации, од научниот, медицинскиот и технолошкиот сектор. Затоа, овој пат ќе му дадеме мал простор на уште еден голем бесплатен и отворен научен проект наречен „NeuroDebian“.

Проект Dataverso: Истражувачко складиште за податоци SW

Проект Dataverso: Истражувачко складиште за податоци SW

Но, пред да го прочитате овој пост за овој интересен бесплатен и отворен научен проект заснован на Debian GNU/Linux, наречен „NeuroDebian“, го препорачуваме претходна поврзана објава:

Проект Dataverso: Истражувачко складиште за податоци SW
Поврзана статија:
Dataverso: Софтвер за складиште за податоци за истражување со отворен код

NeuroDebian: софтвер за невронаука базиран на Debian

NeuroDebian: софтвер за невронаука базиран на Debian

Што е проектот NeuroDebian?

Според твоето официјална веб-страница, научниот проект „NeuroDebian“ Опишано е како што следува:

NeuroDebian обезбедува голема колекција на популарен софтвер за истражување на неврологијата за оперативниот систем. Debian како и за Ubuntu и други деривати. Популарни пакети вклучуваат AFNI , FSL , PyMVPA y многу други .

Додека, во неговиот официјален дел на GitHub додадете му го следново:

NeuroDebian е популарна платформа „клуч на рака“ за невронаука, каде што софтверот е интегриран, тестиран и испорачан на пригоден и сигурен начин за да можете да се фокусирате на вашето истражување, а не на „одржување на ОС“.

Следствено, NeuroDebian (складишта за пакети y развиени и вклучени програми), го олеснува знаењето и управувањето на алатките од оваа научна област. Дополнително, овозможува консолидирање на напорите за развој на невронауката на отворена и водена од заедницата платформа.

Платформа која не само што обезбедува а лесен пристап, инсталација и одржување за потребните истражувачки програми, туку повеќе помага да се да се подобри и зголемете го напорот на софтверско инженерство на стабилен и сигурен оперативен систем. Бидејќи, икористењето на оперативниот систем Debian GNU/Linux како основа за овие напори нуди единствени предности и за крајните корисници и за програмерите.

Кои програми се вклучени во овој научен проект?

Кои програми се вклучени во овој научен проект?

Помеѓу програми (апликации и софтверски пакети) под покривање на проектот NeuroDebian, се издвојуваат следниве:

  • AFNI: Комплет со алатки за анализа и визуелизација на податоците од fMRI.
  • FSL: Комплет алатки за анализа за сликање на мозокот со ФМРИ, МРИ и ДТИ.
  • PyMVPA: Пакет со алатки за мултиваријатна анализа на шаблони со Python.

Конечно, ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за Дистрибуциите на GNU/Linux се во служба на науката и високата технологија и истражување можете да кликнете на следново линк.

NeuroDebian тоа не е дистрибуција Линукс во традиционална смисла бидејќи работиме во рамките на проектот Debian, за за кој не обезбедуваме сопствен сопствен инсталатер Дебиан. Меѓутоа, ДПоради отвореноста и модуларноста на Debian, другите ентузијасти развиваат сопствени решенија за деривати за да ги задоволат нивните посебни потреби. Distros добиени од и слични на NeuroDebian

OpenDreamKit и Project Jupyter: 2 Научни проекти со отворен код
Поврзана статија:
OpenDreamKit и Project Jupyter: 2 Научни проекти со отворен код

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, „NeuroDebian“ е еден од многуте научни проекти поддржани од филозофија и слободни и отворени случувања Слободен софтвер, отворен код и GNU/Linux за постигнување важни придобивки за целото човештво. Затоа, без сомнение, вреди да се поддржат преку ширење на нивното постоење и важност за да бидат повеќе ценети, и да добијат поголема поддршка, членови, соработници и корисници кои придонесуваат за нивно проширување и подобрување. Следствено, ве покануваме да го запознаете подетално и да соработувате во неговото ширење.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.