Неколку совети за MGSE и MATE во Linux Mint 12

Ако веќе сте преземале Linux Mint 12, Ве известувам дека сопствениот Климент лефвр ни покажува како да изведеме одредени совети да го измени искуството на MGSE y MATE. Ајде да видиме кои се тие.

MGSE

Префрлете се на еден панел на врвот.

Како што можеа да видат многу корисници, MGSE по дифолт ни дава 2 панели (слично на Гном2) но ако сакаме, можеме да користиме панел од задната страна повеќе во стилот на Школка од гном.

Прво, го оневозможуваме долниот панел:

 • Во менито, ние ја извршуваме алатката «Напредни преференции».
 • Избираме „Продолженија на школки“ или „Продолженија на школки“.
 • Бараме »Продолжување на долниот панел» (Продолжување на долниот панел) и ние го оневозможуваме.

Потоа се рестартираме Школка од гном:

 • Ние туркаме „Alt F2“.
 • Ви го пишуваме «Р» и ние притискаме Внесете

Користете го панелот, менито и списокот на прозорци во темна боја.

Сега во Linux Mint 12 имаме две теми за Гном-Шел: Нане-З y Нане-З-црно. Вториот е оној што стандардно дојде во РЦ на Лиза. Стандардно, сега е активиран Нане-З што има сиви или сребрени тонови (зависи од окото што се гледа)

За да се префрлите помеѓу нив или да изберете други теми:

 • Ајде да одиме на алатката "Напредни поставувања" на менито.
 • Кликнете на «Теми» (Тема).
 • Ние ја менуваме вредноста на „Тема за школка“ за предметот што го сакаме.

Брз преглед на датотеки.

Linux Mint 12 вклучува апликација наречена „Суши“, што не е ништо повеќе од прегледувач на датотеки Nautilus, што поддржува Слики, музика, видео, документи, PDF… Итн Ако не се лажам, тоа мора да биде нешто како Преглед на Глобус, бидејќи за да го искористиме, се ставаме на датотеката и притискаме «Space Bar»За да ја видите.

МАТЕ

Инсталирајте MATE од верзијата на ЦД.

За да го користиме MATE, едноставно мора да го инсталираме пакетот „Нане-мета-другар“.

Решение кога ќе исчезне панелот MATE.

Сè уште има некои теми Гтк кои се некомпатибилни со MATE. Ако ова се случи, размислете да користите две теми кои функционираат совршено:

 • Нане-З-Мате
 • Јаглерод

Мате троши 100% од процесорот.

Од истата причина панелите исчезнуваат, бидејќи некои теми на Gtk не се поддржани, уште еднаш, размислете да ги користите овие две:

 • Нане-З-Мате
 • Јаглерод
Постојат и други трикови за програмерите, главно, што можете да ги видите во овој линк.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо dijo

  Прашањето на векот е како да се оневозможи панелот Gnome? со цел да се задржи само панелот за нане.
  Тестирам Гном 3 со Федора 16 веќе една недела, но нема како.

  Ја тестирав оваа верзија на Нане за да видам дали е препорачана за нови корисници. Бидејќи за мене сум задоволен од стабилниот Debian + gnome 2 на мојот компјутер и Xubuntu на мојот netbook.

  1.    елав <° Linux dijo

   Добро прашање. Не мислам дека е можно, и ако е можно, тоа мора да биде добро скриена опција.

  2.    Гил dijo

   Може да се најавите по колега, што е класично мени за gnome 2

 2.   Горка dijo

  добро,
  Многу добар совет да ставите сè на горното мени.

  Дали знаете дали функцијата MGSE што го отвора тоа мени кога го ставам покажувачот на глувчето над горниот лев агол може да биде оневозможена на некој начин? Глупо е, но не можам да најдам никаде како да го оневозможам.

  Поздрав и благодарност за сè.

  1.    елав <° Linux dijo

   Поздрав Горка:
   Мислам дека не можеш, барем со MGSE. Оваа функција ја носи Gnome-Shell домородно, така што работите се комплицираат.

 3.   флавиозан dijo

  Здраво!
  Идејата за користење gnome се должи на разноврсноста на панелите. Во претходните можев да ги ставам мрежниот монитор, уривачот, временската прогноза, управувачот со прозорци, известувачот за пошта, сè што е на дофат на еден клик, ова 12 има единство без страничен приклучок! (Единството беше причината зошто Го напуштив Убунту и инсталирав дебиан 6) тогаш кога ги прочитав сите објави што гном решив да пробам нане и открив дека има ист проблем како и убунту неколку панели што не се ништо повеќе од две бескорисни сиви шипки за сè , освен зафаќање простор и исечено единство.
  Како и да е, бев целосно разочаран, мислев дека нането е корегирано издание на ubuntu
  (коригирано за постојана употреба, елиминирање на единството, што прецизно предизвика масовно иселување на корисниците кон други системи)
  Со почит
  Willе продолжам со Debian 6

  флавиозан

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојдовте флајосан:
   И, како се чувствувате со Debian 6?

 4.   озозо dijo

  Ми недостасува мојот драг Гном 2. Мислам дека Гном тргна на погрешен пат, многу корисници кои не сакаат да ни го комплицираат животот, го напуштаат Убунту поради Единството, за сега да најдат работна површина слична на онаа од која сме побегнале и со малку или речиси и да нема можност за прилагодување.
  Gnome 2 беше конфигурирана парадигма за работната површина за корисникот пеш, и сега, со 3, станавме неповолна и бунтовна грешка.
  Не се сомневам дека овој вид скрторија може да биде удобен за мобилни телефони, нетбуки и друга фауна од тој стил, но за компјутерите и лаптопите, дефинитивно не.
  Господа од Ubuntu, LinuxMint и Gnome, ве молиме обидете се да размислите како вашиот просечен корисник, ако не, вие за жал го убивате Linux.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Здраво и добредојде
   Не мислам дека тие всушност го убиваат Linux, има уште многу опции ... Мате (вилушка на Gnome2), KDE, Xfce и уште многу други ... не е сè сумирано во Unity и Gnome3

  2.    Sergio dijo

   Обидете се со Linux Mint Debian Edition LMDE. Таму имате СЕ како што сакате, почнувајќи од Компиз. Непријатна е косата, но штом ја конфигурирате, не се враќате во Gnome3 додека не видите што ќе направат во LMDE. (Тоа е верзија со тркалачко ослободување).
   Поздрав.

 5.   Но dijo

  Многу добар совет, без двоумење досега, најдоброто дистрибуција што ја пробав ...

 6.   Алехандро Веласкез dijo

  Што е со тоа, имав многу проблеми со конфигурирање и прилагодување на Ubuntu 11.04 и 11.10 и во 11.10 го изгубив графичкото опкружување и веќе не можев да пристапувам до него, затоа избрав да инсталирам linux mint 12 lisa бидејќи барав на многу форуми и тие се справија со тоа работи многу добро, а јас лично воопшто не сум експерт ако ми се чини добро, единственото нешто што не успеав да го сторам е дека менијата се црни и сето тоа за прилагодување, уште од кога имам пристап до напредни поставки во школка екстензии не ми дава никаква опција за избор и на ист начин во темата во делот со темата за школка не го прикажува менито и всушност каде што е опцијата за темата школка се појавува симбол во форма на триаголник со извик означи во нејзината внатрешност и замислувам дека мора да има некоја грешка, а тоа е она што би сакал да го коригирам, не знам дали некој може да ме води, со проширувањата на школките што не се појавуваат и симбол и не ми дава опција, и јас не гледам толку многу Тие користат дебијан, би сакал да знам какви предности има, благодарам. Исто така, ако сакате, можете да ми испратите информации преку е-пошта.