Немате Интернет? Научете како да ги носите вашите складишта дома

Сликата е преземена од Девијантарт

Кога имав компјутер дома, користев GNU / Linux без никаков проблем дури и без интернет да ги користам складиштата.

Она што го направив беше да земем копија од пакетите инсталирани на мојот работен компјутер и да ги инсталирам / ажурирам дома. Постојат неколку апликации и варијанти за да го направите ова, ќе ви покажам неколку.

aptOnCD

Идеален за корисници на Ubuntu. со APTONCD ќе ги земеме сите пакети што ги имаме во кешот АПТ во .iso без никакви компликации. За да го инсталирате:

$ sudo aptitude install aptoncd

За да ја користиме, едноставно ја извршуваме апликацијата и правиме што ни кажува чекор по чекор. Ништо комплицирано.

Предности:

 • Може да го земете вашето складиште во .iso (или неколку, во зависност од големината) Каде и да сакате да одите Можете да креирате ISO во CD y DVD.
 • Може да го отпакувате .iso и да копирате сè што е внатре во папка и да ажурирате од таму.
 • APTONCD открива кога имате нови пакети и ги додава за отфрлање на старите.

Недостатоци:

 • Ако немате CD-RW o DVD-RW ќе имате губење пари ако сте еден од оние кои сакаат да ажурираат секојдневно, иако може да имате како алтернативна точка 2 од предностите.
 • Ако користите соодветно закачување со повеќе гранки (Тестирање, сид, експериментално), може да ви даде некои грешки при инсталирање на зависности.

apt-move:

Оваа алтернатива е идеална за Стиснете Дебиан. Во Тестирање на Дебијан Имав некои проблеми затоа што не ги копирав пакетите во папката за дестинација.

За да го инсталирате:

$ sudo aptitude install apt-move

Поставување:

Сите опции apt-помести може да се консултира во неговиот прирачник (man apt-move). Неговата конфигурација е во /etc/apt-move.conf и ние мора да модифицираме некои работи во него, за ова ја отвораме нашата омилена уредничка таа датотека:

$ sudo nano /etc/apt-move.conf

И, мора да ги земеме предвид следните редови, кои се единствените што мора да ги измениме:

# Establecemos la carpeta donde se creará el mirror que nos llevaremos a casa.
LOCALDIR=/home/usuario/carpeta_mirror

# Ponemos la distribución que usamos para nuestro mirror
DIST=squeeze

# Si lo ponemos en Yes, borrará los paquetes antiguos que se bajan a la caché
DELETE=no

# Si lo ponemos en NO, moverá los paquetes a nuestra carpeta mirror y los elimina de la caché
COPYONLY=yes

Ова е повеќе од доволно во поставките.

Усо:

Едноставно како трчање:

$ sudo aptitude update && aptitude upgrade && apt-move update

Ова ќе нè копира, за папката што ја избравме, сите пакети во нашата меморија

Предности:

 • Создадете ја точната структура на огледало со пакетите што ги имаме во кешот.
 • Ги групира гранките Main и Contrib само во Main, па затоа, кога ја додаваме адресата на изворот.list, треба само да ги ставиме главните не-бесплатни.
 • Ако имаме соодветно закачување, можеме да ја преземеме секоја гранка независно.

Недостатоци:

 • Досега не најдов.

Користење dpkg-скенирање пакети

Белешка: Ова е нешто како да користите APTONCD

Функцијата на оваа алатка е да создаде мини репо што можете лесно да го транспортирате и да го вклучите во извори.листа, од преземените датотеки или оние што ги вклучувате сами.

Режимот на работа е како што следува: Прво инсталирајте дпкг-дев

$ sudo apt-get install dpkg-dev

Копирајте ги датотеките од apt cache во папката со која сте избрани да работите, да претпоставиме дека се вика repo и се наоѓа во / дом / корисник / репо /.

cp /var/cache/apt/archives/*.deb /home/usuario/repo/

Можете исто така да го вклучите .deb дека сакате

Сега одиме во нашата папка: репо (во овој случај).

cd /home/usuario/repo

и ние извршуваме:

dpkg-scanpackages repo /dev/null | gzip > repo/Packages.gz

Она што го правиме тука е читање на сите пакети што се наоѓаат во / дома / корисник / репо / и датотеката е креирана Пакети.gz со оваа информација; Во зависност од бројот на пакети, ќе биде време да се заврши процесот.

За да започнете да работите со создаденото ново мини-репо, следниот чекор ќе биде да го додадете во извори.листа, ова се постигнува со следење на овие чекори:

Со нашиот уредник на текст (овој случај нано):

nano /etc/apt/sources.list

Ја додаваме следнава линија:

deb file:/home/usuario repo/

Важно е да се нагласи, да се земе предвид, дека по датотеката, се става дебелото црево (:) и потоа една црта (/), исто така дека по последната папка, во овој случај Десктоп, не е ставена лента во неа, зафаќа простор, а потоа папката мини-репо (репо) со режа на крајот.

Со овие чекори создадовме мини-репо подготвено за транспорт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Нешто, освен за дистрибуции кои користат RPM?

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Можеби YumonCD:
   https://bitbucket.org/a_atalla/yumoncd/downloads/

   Никогаш не сум го пробал, но тоа е идеја / трага каде да започнам да барам.

  2.    елав <° Linux dijo

   За жал, немаме многу искуство со овој вид пакет, но сигурно некаде постои варијанта.

  3.    скааманхо dijo

   Постои алатка createrepro за создавање складишта од директориумот каде што се наоѓаат библиотеките.
   Погледни http://blog.kagesenshi.org/2007/01/howto-creating-your-own-yum-rpm.html таму тие детално го објаснуваат процесот многу добро објаснет.

 2.   хиперсајан_х dijo

  Друга можност е да се користи керикс, можете да ги преземете пакетите од Linux или Windows и потоа да ги инсталирате на вашиот компјутер без интернет. Работи само за Debian и Ubuntu.
  Јас исто така направив пред некое време програма да преземам пакети за Linux без Интернет, но морав да го напуштам U_U за да започнам уште еден проект многу позабавен, што сигурно ќе го претставам пред крајот на годината

  1.    елав <° Linux dijo

   Вие бевте креаторот на суши-а? : -О Леле, супер. Јас го користев во неколку наврати. Вистина е дека има и други графички алатки, ќе мора да соберам повеќе информации за тоа.

 3.   ноќ dijo

  Мислам дека најлесната работа за мене отсекогаш била да ги спасам пакетите од / var / cache / apt и да ги префрлам на некоја меморија или што и да е. Доаѓам дома, ја отворам конзолата, одам во папката каде што се пакетите и инсталирам сè со внесување на sudo dpkg -i * .deb

  Со почит

 4.   zOdiaK dijo

  Добри решенија, СИТЕ, вклучувајќи го и одличниот блог на Дрночо, многу сум среќен кога наоѓам активни блогови за слободен софтвер, па дури и повеќе кога станува збор за нашиот сакан Дебијан.

  1.    елав <° Linux dijo

   Дебијан Рулез !!!

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Благодарам пријателе, задоволство е да помогнеме и да го вратиме малку целото знаење што заедницата ни го даде
   Поздрав

 5.   zOdiaK dijo

  Не знам дали ќе биде исправка, но, ако користиме apt-move, линијата во терминалот ќе изгледа вака:

  ажурирање на способноста на судо & ажурирање на способноста на судо & ажурирање на аут-движењето на судо

  Иако звучи излишно или очигледно, но секогаш има луѓе кои не ги сфаќаат тие мали детали хахаха.

  Честитки!

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојде zOdiaK:
   Ви благодариме за информацијата ...

 6.   Лав dijo

  Дали има нешто повеќе како Синаптик? За мене е најдобро

 7.   Константино dijo

  благодарам за информацијата, но се поставува прашање aptoncd генерира изоо со програмите преземени на компјутер со интернет, но на компјутер без интернет ќе мора да има инсталирано aptoncd, но неговата инсталација се прави со компјутер со интернет тогаш, како го враќате ISO генериран без aptoncd на компјутер без интернет.

 8.   Nelson dijo

  Објавувањето е добро ... Дали има кој било вид на овие алатки, но фокусиран на .rpm пакети?

 9.   Антонио А. dijo

  Здраво Што ме советуваш Имам тошиба компјутер поделен со Windows 7 и Debian Linux 7 со користење на GRUB. Бидејќи е серија Graphics ATI x1200, јас останав со бубачка и има само tty екран. Кога поставувате судо, командата за ознака не беше пронајдена. Се обидов да преземам складишта со Suhsi huh и camicri коцка, не е можно. Дали има некој начин да ме препорачате.
  Ви благодариме.