Adamant: Бесплатна децентрализирана апликација за анонимни пораки и многу повеќе

Adamant: Бесплатна децентрализирана апликација за анонимни пораки и многу повеќе

Adamant: Бесплатна децентрализирана апликација за анонимни пораки и многу повеќе

Денес, ќе продолжиме со уште една примена на инстант пораки малку познат во полето Linux, наречен "Непопустлив".

Во суштина, "Непопустлив" е апликација за инстант пораки со отворен извор заснован на блокчејн технологија (блокчејн)), што пак, служи како Крипто паричник (Крипто паричник) y Систем за размена на криптовалути (размена).

Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки

Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки

"Непопустлив" четврто е апликација за инстант пораки ширење, што е исто така повеќенаменски и децентрализирано под блокчејн технологија, бидејќи во претходниот пост, кој ве покануваме да го прочитате откако ќе заврши оваа публикација, Juggernaut, Sphinx and Status. Од кои накратко го изразуваме следново:

"Juggernaut, Sphinx и Status не само што имаат интересни предности како апликации за пораки, туку и како механизам или начин на плаќање, бидејќи тие се базираат на блокчеин технологија." Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки.

Поврзана статија:
Juggernaut, Sphinx и Status: Интересни апликации за инстант пораки

Адамант: Содржина

Адамант: Децентрализирана анонимна порака

Што е Адамант?

На кратко, твое официјална веб-страница, ја опишува апликацијата како што следува:

"Тоа е децентрализирана апликација за анонимни пораки".

Сепак, како што објаснивме на почетокот на публикацијата, тоа е а апликација за инстант пораки de софтвер со отворен код заснована на блокчеин технологија (блокчејн) што пак, служи како крипто паричник (Крипто паричник) и Систем за размена на криптовалути (Размена). И во врска со овие карактеристики и другите, ќе истражуваме понатаму подолу.

Адамант: Споредба

Избрани карактеристики и функционалности

Анонимност и приватност

Корисниците не треба да се регистрираат или да внесуваат никакви информации. Не користи е-пошта или телефонски броеви. Ниту податоците за уредот на корисникот (како што се адресарот или локацијата). Исто така, не нуди податоци за IP адреса на други корисници. Користените механизми за приватност и криптирање се на високо ниво. Механизмот за пораки може да ја искористи Tor мрежата за максимална анонимност.

Децентрализација и блокчејн

Нејзините децентрализирани пораки се независни од владите, корпорациите и развивачите, затоа никој не може да контролира, блокира, деактивира, ограничува или цензурира сметки. Сите пораки се криптирани со алгоритмите Diffie-Hellman Curve25519, Salsa20, Poly1305 и потпишани од SHA-256 + Ed25519 EdDSA. Приватните клучеви никогаш не го напуштаат користениот уред. А редоследот на пораките и нивната автентичност се гарантираат од имплементираната блокчејн платформа.

Крипто паричник

На корисниците им нуди лесен за употреба крипто-паричник, за брзо олеснување на пристапот до светот на крипто-валутите. Ги поддржува следниве крипто-валути: Биткоин, Етереум, Ризик, Догекоин, Цртичка и Стабилно долар. Сè со користење на лозинка за пристап сè-во-едно, давајќи му на корисникот целосна контрола врз сопствените приватни клучеви. И тоа им овозможува и олеснува на корисниците да можат да примаат и вршат плаќања директно додека разговараат со нивните контакти или да користат ботови кои можат да вршат трансакции.

Систем за размена на криптовалути

Тој нуди дистрибуиран систем на анонимни размени, што им олеснува на корисниците анонимно да купуваат / продаваат (тргуваат) дигитални средства, претходно зачувани и пренесени, користејќи разговори.

Испуштање

Ја користи лиценцата GPLv3, што овозможува преглед на изворниот код, вклучувајќи го јазолот Blockchain, протоколот за комуникација и апликациите за пораки на клиентот.

Адамант: Користете во мобилните телефони.

дополнителни информации

Ослободување од одговорност

За преземање на Linux, можете да направите кликнете на следниот линк лоцирана на нејзината официјална веб-страница, за преземање на инсталерот на «Формат на AppImage», Од тековна стабилна верзија (2.7.0), и за повеќе информации можете да ја посетите директно вашата официјална веб-страница на GitHub. Исто така, има инсталатери за Windows, MacOS, Android, iOS и Tor, плус веб-клиент на Интернет.

Инсталација

Еднаш Пакет AppImage, може да се инсталира преку графички интерфејс, давајќи му дозвола за извршување од користениот управувач со датотеки и извршувајќи го пакетот од таму со глувчето. Кога е извршено, можеме да влеземе со креирање и вметнување на a лозинка од почетниот прозорец. За повеќе детали во врска со оваа точка, можете да кликнете на следново линк.

Снимки на екранот

Откако апликацијата е најавена, се прикажуваат следниве ставови и детали:

Адамант: Слика од екранот 1

Адамант: Слика од екранот 2

Адамант: Слика од екранот 3

Како што може да се види, "Непопустлив" интересно е децентрализирана апликација за инстант пораки од тој вид PWA (прогресивна веб апликација / прогресивна веб апликација) тоа вреди да се обиде да запознае повеќе од светот на определен обем,.

Поврзана статија:
DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор

Општа слика за заклучоци на статии

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Adamant», интересно и малку познато апликација за инстант пораки со отворен извор заснован на блокчејн технологија (блокчејн)) што пак, служи како Крипто паричник y Систем за размена на криптовалути; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.