За непроменливоста на оперативните системи: Ubuntu 24.04 LTS

За непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс

За непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс

Ако сте страствен читач и корисник на полето за Linux, сигурно веќе некое време сте свесни за одредени ИТ трендови за слободни и отворени оперативни системи базирани на Linux. Да се ​​биде еден од нив, нивната непроменливост.

И ако сте чест читател на нашата веб-страница, сигурно веќе сте прочитале некои од нашите публикации поврзани со оваа тема во претходните прилики. Како 2 добри примери за тоа, нашиот пост за Fedora Silverblue и EndLess OS. Кои се 2 одлични GNU/Linux Distros кои ја користат оваа интересна функција или технологија. Затоа, денес ќе се осврнеме на темата на „непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс“, искористувајќи ги предностите на пресметковниот тренд на идното издание на Убунту LTS 24.04 кој ќе поседува непроменлива верзија.

Fedora Silverblue: Интересен непроменлив десктоп оперативен систем

Fedora Silverblue: Интересен непроменлив десктоп оперативен систем

Но, пред да започнете да го читате овој пост за „непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс“ и идното издание на Ubuntu 24.04 LTS, го препорачуваме претходна поврзана објава:

Fedora Silverblue: Интересен непроменлив десктоп оперативен систем
Поврзана статија:
Fedora Silverblue: Интересен непроменлив десктоп оперативен систем

За непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс

За непроменливоста на сегашните оперативни системи Линукс

За што е непроменливоста во оперативните системи на Линукс?

Ако нешто го карактеризирало Бесплатни и отворени оперативни системи базирани на Linux во споредба со комерцијалните и затворените оперативни системи како што се Windows и macOS е токму можноста за управување и манипулирање со најголем број датотеки, својства и карактеристики суштински, витални и визуелни делови од него. И ова, на некој начин, е она што го направи Линукс оперативен систем достоен да ја води употребата во сервери, мобилни уреди и Интернет на нештата.

И иако, во работна површина и лаптопи од обичните корисници зазема само мал процент, исто така е точно дека неговите корисници во оваа линија се претежно иматели на средно и напредно знаење во компјутерите и пресметките и имаат тенденција да го претпочитаат токму поради неговата висок капацитет за прилагодување, менување, приспособување и управување. Затоа, може да се разбере дека непроменливоста за многумина може да оди против оваа традиционална ситуација.

Но, за да разбереме накратко и едноставно за што се работи „непроменливоста на оперативните системи“ Во принцип, добро е да се има на ум и да се исчистат следниве точки:

Што е непроменлив оперативен систем?

Непроменлив оперативен систем Главно може да се дефинира како онаа каде што корисниците или апликациите не можат директно да го модифицираат системот што работи. еден каде ажурирањата се применуваат атомски, односно успешно се применуваат одеднаш или не се применуваат воопшто. Понатаму, непроменливиот ОС мора да биде предвидлив, бидејќи неговото јадро не смее да се менува и затоа неговото однесување мора да биде суштински исто на сите инсталирани уреди.

И конечно, едно каде инсталираните апликации често се изолирани од основниот оперативен систем и една од друга, обично преку контејнерски технологии. Ова обично гарантира дека промените направени од една апликација нема да влијаат на основниот систем или други апликации.

бенефиции или предности

 1. безбедност: Непроменливоста им отежнува на различни познати малициозен софтвер да прават промени во основните или виталните датотеки на оперативниот систем или да се шират од една апликација во друга.
 2. Стабилност: Непроменливоста ја прави стабилноста на оперативниот систем посигурна така што лесно ги спречува важните датотеки или поставки да се менуваат или бришат, случајно или преку рутински ажурирања.
 3. репродуктивност: Непроменливоста овозможува оперативниот систем да биде идентичен од почеток до почеток, затоа, обично им олеснува на корисниците да извршуваат различни технички задачи, како што се: тестирање, ревизија и проверка на ОС и дијагностицирање и решавање на проблеми во него.
 4. Управување со: Непроменливоста го олеснува целокупното управување со ОС, бидејќи има помала веројатност за оштетување или проблеми предизвикани од неочекувани промени или недоследности помеѓу различните распоредени ОС. Покрај тоа, атомските ажурирања и враќања, исто така, помагаат во спречување и поправање проблеми.

Недостатоци или недостатоци

 1. намалена флексибилност: Непроменливоста го прави непроменливиот ОС помалку флексибилен од традиционалниот или нормалниот. Ова е затоа што корисниците нема да можат да менуваат одредени датотеки на ОС по желба или лесно да ги приспособат.
 2. Ограничена компатибилност: Непроменливоста моментално ја намалува употребата на одреден софтвер, бидејќи не сите апликации и услуги поддржуваат околини базирани на контејнери или песочни средини во непроменлив оперативен систем.
 3. барања за складирање: Непроменливоста бара многу простор на дискот за да може успешно да функционираат механизмите за ажурирање базирани на складирање слики од снимки.
 4. Искуство со програмери: Непроменливост по цена на придобивки како што се изолација и репродуктивност, додадете одредени дополнителни степени на сложеност. Што, исто така, може да ја ограничи употребата на познати алатки и работни текови, односно повеќе познати или користени.

Ubuntu

За идното издание на Ubuntu 24.04 LTS непроменливо

Она што досега се знае за наведеното лансирање е дека, најверојатно, ќе има претстојно издание за долгорочна поддршка на Ubuntu, односно Ubuntu 24.04 LTS издание кое ќе биде достапно за преземање. Но, во 2 верзии, односно класична верзија базирана на традиционалните .deb датотеки (по дифолт) и нова верзија, базирана на непроменлива компилација преку снимки и 100% под пакетот Snap, што ќе биде идеално за оние Linux ентузијасти и ИТ професионалци кои сакаат да искусуваат нови работи до максимум.

Има непроменлива верзија од 2015 година, наречена UbuntuCore... ќе има десктоп верзија со следниот LTS (иако е опционална, класичната десктоп инсталација нема да исчезне) Види повеќе

BlendOS

Совршен микс од сите дистрибуции на Linux

Познати непроменливи дистрибуции на GNU/Linux

До денес, на непроменливи оперативни системи Тие обично се повеќе се препорачуваат и се користат во средини каде што стабилноста, безбедноста и предвидливоста се од витално значење. На пример, серверски околини, IoT уреди и високобезбедни околини. Но, како што наведовме на почетокот, во последните години трендот е насочен кон компјутерите на обичните корисници (компјутери и мобилни уреди за канцеларии и домови). И ова доведе до моментално да постојат следните непроменливи понуди на ОС, како што е следново:

 1. BlendOS
 2. Кошница
 3. CarbonOS
 4. ChromeOS
 5. Федора Силверблу
 6. Flatcar контејнер Linux
 7. Гуикс
 8. Бесконечен ОС
 9. Микро ОС (Сега: Aeon y Калпа)
 10. Nix OS
 11. Талос Линукс
 12. ванила оперативен систем

И во случај на желба дознајте повеќе за оваа тема, ве покануваме да го истражите следново официјална врска од Canonical (блог на Ubuntu).

Поврзана статија:
Бескрајниот OS 5.0 пристигнува со 5.15, Gnome 41 и повеќе

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, оваа добро позната и корисна технолошка карактеристика на „непроменливоста на оперативните системи“ На сегашните GNU/Linux Distros има, како и многу други, различни добрите и лошите страни, или предности и недостатоци. Што, многу пати, може да варира во зависност од видот на корисникот или организацијата, односно од барањата, употребите и потребите на оние кои ќе го користат. Затоа, без сомнение, ве покануваме да пробате некои од овие Непроменливи GNU/Linux Distros, за подоцна да ни го кажете вашето мислење за неговото функционирање и неговите карактеристики за знаење и корисност на сите.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луикс dijo

  Која е разликата помеѓу непроменливиот систем gnulinux и шемата за имплементација на кернелот + порти на freebsd??

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Мислам дека главната разлика помеѓу непроменливиот GNU/Linux систем и шемата за имплементација на пренесено оперативно јадро под FreeBSD Distro е тоа што првиот има root датотечен систем само за читање, додека вториот користи root датотечен систем. компилација на изворен код за инсталирање софтвер. Затоа и двата пристапа имаат свои предности и недостатоци, а изборот на употреба ќе зависи од специфичните потреби на корисникот и околината во која ќе се користи оперативниот систем. Да се ​​​​заклучат сите основни работи и да се состави сè рачно, чекор по чекор, се 2 многу различни работи.