Објавена е новата верзија на децентрализираниот систем на датотеки IPFS 0.5

Само што се воведе новата верзија на децентрализираниот датотечен систем IPFS 0.5 (Интерпланетарен датотечен систем) кој формира глобално верзионирано складирање на датотеки имплементирано во форма на P2P мрежа.

Клучна карактеристика на IPFS е адресирање содржина, во која врската за пристап до датотека е директно поврзана со нејзината содржина (вклучува криптографски хаш на содржината) и дека исто така IPFS има поддршка за вградена верзија.

Адресата на датотеката не може произволно да се преименува, sМоже да се смените само по промена на содржината. Слично на тоа, невозможно е да се направи промена во датотеката без промена на адресата (старата верзија ќе остане на старата адреса и новата ќе биде достапна преку друга адреса, бидејќи хашот од содржината на датотеката ќе се промени).

Што има ново во IPFS 0.5?

Во новата верзија перформансите и работењето беа значително подобрени, како што беше демонстрирано во јавна мрежа заснована на IPFS што надмина 100,000 јазли и промените во IPFS 0.5 ја рефлектираат адаптацијата на протоколот за работа во такви услови.

Оптимизацијата се фокусираше главно на подобрување на механизмите за рутирање на содржината одговорен за пребарување на податоци, рекламирање и враќање, како и подобрување на ефикасноста на спроведувањето на дистрибуирана табела за хаш (DHT), која обезбедува информации за јазлите што ги имаат потребните податоци. Кодот поврзан со DHT беше скоро целосно препишан, што значително ги забрза операциите за пребарување содржина и IPNS запис.

Особено брзината на операции за додавање податоци се зголеми за 2 пати, најава за нова содржина на мрежата за 2.5 пати, екстракција на податоци 2 до 5 пати и пребарување содржина 2 до 6 пати.

Редизајнираните механизми за рутирање и испорака на реклами овозможија брзина од 2-3 пати на мрежата заради поефикасно користење на опсегот и преносот на сообраќајот во заднина. Во следниот број, се планира да се воведе транспорт врз основа на протоколот QUIC, со што ќе се постигнат уште поголеми добивки на продуктивноста како резултат на намалените одложувања.

Работата и сигурноста на системот IPNS се забрзани (Интерпланетарен систем за именување), користен за создавање на пермалинкови, има постојано менувачка содржина. Новиот експериментален транспорт на pubsub овозможи да се забрза испораката на IPNS записи за 30-40 пати при тестирање на мрежа со илјада јазли (специјален P2P мрежен симулатор беше развиен за експерименти).

Изведба на слој Јазовецот што се користел во интеракција со FS OS е дуплиран  и со поддршка за асинхроно пишување, Badger сега е 25 пати побрз од стариот flatfs слој. Подобрувањата на перформансите влијаеа и на механизмот Bitswap, кој се користи за пренос на датотеки помеѓу јазли.

Од функционалните подобрувања:

 • TLS се користи за криптирање на врски помеѓу клиенти и сервери.
 • Поддршката за поддомен се појави во портата HTTP: програмерите можат да ставаат децентрализирани апликации (дапси) и веб-содржина во изолирани поддомени што можат да се користат со адреси на хаш, IPNS, DNSLink, ENS итн.
 • Додаден е нов именски простор / p2p на кој се извлечени податоци поврзани со адреси на врсници
 • Додадена е поддршка за врзување заснована на блокчеин „.eth“, што ќе ја прошири употребата на IPFS во дистрибуирани апликации.
 • Лабораториите за протокол што се во согласност со протоколот во согласност со IPFS исто така го развиваат проектот FileCoin, што е приклучок за IPFS. Дали IPFS им дозволува на учесниците да чуваат, бараат и пренесуваат податоци меѓу нив
 • Filecoin се развива како платформа заснована на блокчејн технологии за трајно складирање
 • Filecoin им овозможува на корисниците кои имаат неискористен простор на дискот да ги обезбедат своите мрежи за одредена сума, и на корисниците на кои им е потребен простор за да го купат. Ако потребата за место исчезна, корисникот може да го продаде. На овој начин, се формира пазар за простор за складирање, чии пресметки се вршат во белези Filecoin формирани со рударство.

Ако сакате да знаете повеќе за овој датотечен систем, можете да се консултирате со детали на следниот линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.