Новата верзија на IPFS 0.8.0 е веќе објавена и доаѓа да ја олесни работата со иглички

Пред неколку дена, лансирањето на новата верзија на децентрализираниот датотечен систем IPFS 0.8.0 (Интерпланетарен датотечен систем), што е глобална верзирана продавница за датотеки имплементирана во форма на P2P мрежа составена од системи-членки.

IPFS комбинира идеи претходно имплементирани во системи како Git, BitTorrent, Kademlia, SFS и мрежата да изгледа како единствен рој на BitTorrent (врсници кои учествуваат во дистрибуцијата) кои разменуваат предмети на Git. IPFS е адресирана со содржина отколку со локација и произволни имиња. Референтниот код за имплементација е напишан во Go и е лиценциран од Apache 2.0 и MIT.

За оние кои не се запознаени со IPFS, тие треба да го знаат тоа во овој датотечен систем врската со датотеката е директно поврзана со нејзината содржина и вклучува криптографска хаш содржина. Адресата на датотеката не може произволно да се преименува, може да се смени само по промена на содржината. Слично на тоа, невозможно е да се направи промена во датотеката без промена на адресата (старата верзија ќе остане на истата адреса и новата ќе биде достапна преку друга адреса).

Имајќи предвид дека идентификаторот на датотеката се менува со секоја промена, за да не се пренесуваат нови врски секој пат, се обезбедуваат услуги за поврзување на постојани адреси кои земаат предвид различни верзии на датотеката (IPNS) или поставуваат псевдоним по аналогија со традиционалните FS и DNS.

По преземањето на датотеката на вашиот систем, учесникот автоматски станува една од точките за дистрибуција. Дистрибуирана табела за хаш (DHT) се користи за одредување на учесниците во мрежата на јазлите за кои е присутна содржината од интерес.

IPFS помага во решавање на проблеми како што се сигурноста на складирањето (ако оригиналното складирање е оневозможено, датотеката може да се преземе од системите на други корисници), за да издржи цензура на содржина и, исто така, да може да организира пристап во отсуство на Интернет врска или ако квалитетот на комуникацискиот канал е слаб.

Главни нови карактеристики на IPFS 0.8

Во оваа нова верзија беше спроведена можноста за создавање надворешни услуги за да ги закачите податоците на корисникот (врзете ги податоците за јазол, за да се осигурате дека зачуваните важни податоци). Податоците доделени на услугата можат да имаат посебни имиња, различен од идентификаторот на содржината (CID), така што е можно да пребарувате за податоци и по име и по CID.

За да обработите барања за фиксни податоци, Предложена е IPI услуга за прикачување IPFS, што може да се користи директно во go-ipfs. Во командната линија за да се закачи, се нуди командата "ipfs пински далечински управувач".

Под-системот на пинот е редизајниран да се направи многу побрз и пофлексибилен во начинот на кој ги следи пиновите. За корисниците кои работат со многу пинови, ова ќе доведе до големо зголемување на брзината во списокот и модификација на множеството закотвени елементи, како и намалување на употребата на меморијата.

Дел од редизајнот е конфигуриран да ја земе предвид можноста за интеракција со игличките локални жители на ист начин на кој сега можеме да комуницираме со далечински пинови (на пр. имиња, да можеме да поставуваме ист CID повеќе пати, итн.). Бидете во тек за повеќе подобрувања на фиксацијата.

Кога генерирате врски „https: //“ за портали, додадената е можност за пренесување на имиња на DNSLink со користење на поддомени.

Врските сега се употребливи, каде што периодите во оригинални имиња се заменуваат со знакот "-" и постоечките знаци "-" се бегаат со друг сличен карактер, а поддршката за протоколот QUIC е продолжена. За да се зголемат перформансите, можноста за зголемување на приемот обезбедени се тампони за UDP.

Конечно ако сакате да дознаете повеќе за тоа за оваа нова верзија, можете да ги проверите деталите во следнава врска.

Како да користите IPFS на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да имплементираат IPFS во нивниот систем, тие можат да го сторат тоа следејќи ги упатствата што се детални во овој напис.

IPFS: Како да го користите Интерпланетарниот датотечен систем во GNU / Linux?
Поврзана статија:
IPFS: Како да го користите Интерпланетарниот датотечен систем во GNU / Linux?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.