Новости и подобрувања на Linux кернелот во неговото 4.7 изданиеВерзијата 4.7 на јадрото на Linux веќе е со нас! Од 24 јули, тој е достапен за преземање, додавајќи неколку подобрувања и нови функции за ова издание. Еве некои од новостите подетално:
Како што рековме на почетокот се додава поддршка за графичкиот процесор Radeon RX 480. Ова е двигател на amdgpu и е ист како и другите уреди на amdgpu.
Radeon

Алтернативата да бидете во можност да креирате двигатели на виртуелни УСБ-уреди ќе биде при рака, оневозможувајќи ја потребата за физичка. Секоја благодарност до Поддржете USB / IP.

Кодот синхронизирам_датотека е преместен во јадрото; ова се извршува како механизам што поправа ограда во тапомот што му припаѓа на корисничкиот простор преку sync_file. Тоа е да се каже дека тампон не се користи воопшто пред да се поправи оградата и протокот на тампони од контролорот на графичкиот процесор е подобрен.

2
Подобрувања беа направени во фактот што може да се најдат имињата на патеките на директориумот, благодарение на информациите што се генерираат во кешите за оваа операција. И во датотеките што требаше да бидат преструктуирани. Аспектите што имаат врска со наоѓање датотека или директориум се значително подобрени, без потреба за читање на тврдиот диск. Сега имињата на патеките може да се лоцираат паралелно, се наоѓа во истиот директориум, покажувајќи го овој процес многу флуиден за време на извршувањето.

Нова поддршка е понудена за Капсула EFI. Нешто што ќе направи пат за пренос на парчиња податоци за фирмверот EFI; Ова ги анализира податоците и потоа извршува одлука според она што го наоѓа во неговата содржина. Може да ја вчитате капсулата со пишување на фирмверот за уредот / dev / efi_capsule_loader.

Со нов гувернер на фреквенцијата распоред сега можете да покажете возачи cpufreq за да може да се управува со перформансите на процесорот, оставајќи ја зад себе потребата за производство на работни предмети. Од друга страна, информациите испратени од програмерот директно се користат и за извршување задачи. Она што е дефинирано со тоа што фреквенцијата се менува според обемот на работа, сега е многу мала, и дека промените и подобрувањата се импулс да се воведе на пооптимален начин распоредувачот за управување со моќноста на процесорот.

Од друга страна, новата команда «hist» што се извршува за изградба на хистограми на настани. Овие се родени преку додавање на пристапи до настани и се вклучени како нови во фтраце. Таа е достапна на инфраструктурата Linux 2.6.27 прикачена на јадрото; / sys / кернел / дебагирање / трасирање /.

Вреди да се напомене дека беше додадена и опцијата за отворање на кориснички простори синџир за времето кога се вршат системски повици. Покрај тоа, исто така е можно да се изврши Програми за BPF на товарните точки, што претходно не беше изводливо. Исто така, вклучително и нов вид на GMP програма; (BPF_PROG_TYPE_TRACEPOINT). Кој може да се придржува до јадрото на Tracepoints, по создавањето на BPF програмите, така што се создаваат програми што собираат податоци од Tracepoints.

За оваа прилика механизмот Sync_file на Андроид беше префрлен во јадрото. Овој механизам е создаден така што Андроид во неговиот кориснички простор е ограничен со огради, на подиректен начин. Оваа ограда повеќе не е поставена за тампонот на проводникот, сега оградата е едноставно испратена до тапомот што постои во корисничкиот простор со помош на командата un sync_file.

Конечно и како важна информација, а нов безбедносен модул што гарантира дека секоја датотека што е вчитана од јадрото доаѓа од истиот систем на датотеки. Со ова, системите што содржат непроменливи датотечни системи повеќе не треба да се потпишуваат на одреден начин.

1

На општо ниво, сите овие беа нови и обновени аспекти на Linux јадрото во неговото 4.7 издание. Ако сакате повеќе информации и детали за тоа што се рефлектира во статијата, еве ја официјалната врска со објавувањето на новиот јадро: https://kernelnewbies.org/Linux_4.7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Милти dijo

  Нема јадро на Linux. Линукс е име на јадро, така што зборувањето за јадрото на Линукс е исто како и упатувањето на јадрото на јадрото или Линукс Линукс. Тоа нема никаква смисла.

 2.   Скатокс dijo

  Одличен напис, кул за да можете да го прочитате ова на шпански јазик.

 3.   Даниел dijo

  @ Milti, мислиш премногу и погрешно, или што е исто, премногу лошо. Она што би имало смисла е дека сте под влијание на некоја многу неквалитетна опојна дрога. Тоа би имало смисла.

 4.   Кристофер dijo

  @ Milti, Линукс е презиме, така велат Linux Kernel, односно Кернелот што го создаде Linux. Јас барем го гледам на овој начин.

 5.   хатор dijo

  тука е јадрото со пречки

 6.   Мигел dijo

  @ Chistopher,… но презимето е Торвалдс… нели? 😉

 7.   Мигел dijo

  @ Кристофер,… но презимето е Торвалдс… нели?

 8.   HO2Gi dijo

  Многу добра статија, освен за linux јадрото и «Ing. Електричен техничар. Развивач на софтвер «страствен» од бази на податоци ».

 9.   kkk dijo

  @Milti ако вели подобрувања и новости за linux, ќе видите дека насловот е многу генерички и ако ви кажува подобрувања и нови карактеристики на јадрото, мора да го знаете контекстот за да знаете на кој кернел мислиме ... затоа земете лесно е и оставете го да продолжи да става КЕРНЕЛ ОД LINUX

 10.   Кругер dijo

  Вие сте апсолутно во право @ Milti, Linux е името на Кернелот, споено со некои UNIX и GNU алатки, за создавање на подоцнежни дистрибуции и робустен оперативен систем, додека Linus е името на Torvlads.

 11.   Gustavo dijo

  Па, јас со почит сметам дека статијата е многу интересна, сигурно требаше многу време да се стори тоа толку одлично и најтешкото нешто што се обидува да стигнеш до таков генијалец и дека си среќен, многу благослови за таа напорна работа