Вести од XFCE !! Што има ново во Xfce 4.12?

Веќе напредувавме во некои од новостите за XFCE 4.12 преку некои написи, и ги прошируваме вестите со 3 статии објавени од Skunnyk на неговиот блог со најновите вести достапни во складиштата на Git.

Што има ново во Xfce 4.12?

Пред неколку недели беше одлучено да се воспостави список на „критични грешки“ за искоренување со цел ослободување на Xfce 4.12. Можеш да најдеш списокот тука. Xfce 4.12, за жалење на многумина, ќе продолжи да го користи gtk2, со одредена поддршка gtk3 за подобра интеграција. Можеби за следната верзија, тие се охрабруваат да ја пренесат на gtk3, иако веќе Ајки доерти (да, истиот од EvolveOS) сака ставете ги рацете во тоа.

xfwm4:

 • Режим на зумирање (нешто супер кул кога сакаме да емитуваме екран). Прикажи ги Видео
 • Нов и прилагодлив табвин (alt + таб) со преглед на прозорецот. (само активиран композитор).
 • Поддршка за CSD (само со вклучен композитор).

XFWM CSD

xfce4-поставки:

 • Поставките за екранот се значително подобрени, со поддршка за продолжен режим на работна површина со 2 монитори.
 • Поставките повторно се применуваат кога е поврзана надворешна тастатура.
 • Поддршката за допир е додадена со либинпут.
 • Палетите на бои се додаваат на темите во дијалогот за изглед и преглед за теми со икони.

Теми_Xfce

xfdesktop:

 • Поддршка за тапети за работна површина.
 • Подобро управување со повеќе монитори.
 • Се додава следната опција за присилна промена на позадини.
 • Додадена е опцијата „Премести во ѓубре“

xfce4-панел:

 • Поддршка за додатоци напишани во gtk3.
 • Подобро однесување на копчињата / менито.
 • Сега панелот може да биде скриен интелигентно, што може да се користи како пристаниште. Прикажи ги Видео.

xfce4-моќ-менаџер:

 • Нов управувач со моќност xfce4-компатибилен со Xfce 4.10).
 • Подобра поддршка за systemd y воздигнување
 • Приклучокот за осветленост е споен со приклучокот за индикатор за батерија, така што се роди нов „приклучок за управување со моќност“.
 • Некои промени во однос на дизајнот на слики од екранот

xfce4-сесија:

 • Откривање на најавете се за подобро управување со суспендирање / хибернирање
 • Поддршка за придвижување 0.99

Тунар:

 • Проверете ја сликата на самото место.
 • Додадете ја полисата pkexec. На овој начин, ако корисникот сака да го користи Thunar за да ги измени датотеките како root и ги има соодветните квалификации, тој може да го стори тоа.
 • Поддршка за обележувачи во Gtk3.

xfce4 скенер за екран:

 • Поддршка за поставување слики на Imgur.

Снимка на екран Xfce

xfce4-менаџер на задачи:

 • Интерфејсот е исчистен, со нов режим на преглед на дрво и други графички подобрувања.

Xfce_TaskManager

и тоа е сега за сега .. што мислите вие?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   yoyo dijo

  Кул е, а тоа ќе биде кога повторно ќе го користам XFCE

 2.   вејланд-јутани dijo

  Добро за XFCE. Ајде да видиме дали ќе се расчисти, бидејќи на сите unix-like сè уште им треба.

 3.   Оскар dijo

  Го сакам ова биро!

  Едноставно и убаво!

 4.   еколокер dijo

  Многу добро, тие се обидоа. Ми се допаѓаат некои од неговите карактеристики и тие ме охрабруваат да користам повеќе Xfce. Јас го користам многу малку (користам KDE) затоа што секогаш ми остава чувство дека ми недостасуваат неколку работи. Штета што ќе потрае некое време да се дојде до стабилниот Slackware

  Со почит

 5.   joоако dijo

  Убијте ги мртвите да живее XFCE!
  Toе го тестираме, а потоа го потврдувам, се надевам дека тие го подобрија она што го очекував, бидејќи ја сакав оваа работна површина, но имаше некои работи што воопшто не ме убедуваа заради тоа како тие работеа и затоа завршив со употреба на Mate. Се надевам дека ги решија тие проблеми, па затоа ќе го користам повторно.

 6.   FreeBSD dijo

  Го сакам Xfce, тоа е повеќе моменталната работна површина инсталирана во системот FreeBSD е Xfce (целата може да се конфигурира), се надевам дека ставете ја иконата „аудио, мрежа“ на стандарден начин, повторно сакате да ги ставите своите раце на xfce?

  1.    СИРО dijo

   Да мислам дека морав да го напуштам тој ОС затоа што Звукот не работеше за мене на кој било начин:, в

 7.   Маркос_тукс dijo

  Маравилозо

  Како можете да инсталирате / ажурирате на Xubuntu 14.04?

  1.    Шмишка dijo

   Или во Убунту Студио 14.04?

   1.    Шмишка dijo

    Што во основа би било исто, освен јадрото со мала латентност.

 8.   Гискард dijo

  Се гледаат добри промени. Навистина ми се допаднаа умно скриените контролни табли и новиот управувач со задачи. Би сакал да е можно да се избере услугата каде да се испраќаат фаќањата, иако тие додадоа уште една, би било одлично ако тоа би било „прилагодливо“ на оној што го сакате.

 9.   ОтакуЛоган dijo

  Некои недостатоци не се многу разбирливи, палетите на бои се додаваат на темите, но разбирам дека не може да се изберат нови бои, што Мате и LXDE можат да ги направат во GTK2. И, пред сè, гледам дека новиот менаџер на задачи сè уште не дава потрошена RAM меморија, само двосмислен процент (колку RAM меморија брои Xfce, вистинската, заокружената?), Прави Lxtask.

  Но, еј, добро, Xfce засега е моја работна површина.

  1.    разбиени dijo

   За да ги смените боите во xfce, дали сте пробале да го инсталирате овој пакет?:
   gtk-тема-конфигурација

   Ја менувам бојата на некои елементи со тоа без проблеми.

 10.   Кристијанхд dijo

  Не користев xfce со години, бидејќи имав нетбук, но сметам дека интеграцијата со imgur е супер добра, бидејќи ги мразев сликите на ZimageZ.

 11.   Адолфо Рохас dijo

  Изложувај, бога експонирај ... заборавиле на експонирање, жешки агли и прозорец ...

 12.   xfco dijo

  Написот е кул ... но недостасува најважната работа:

  XFCE 4.12 Е ОСТАНЕ ПОСЛЕДНИОТ ВИКЕНД НА ФЕВРУАРИ !!

  Тоа е во еден од написите на Скуник: http://blog.alteroot.org/articles/2015-02-19/new-from-xfce-part-3.html

  ????

 13.   Andrew dijo

  Користев Xfce 4.11 (тестирање за стабилна 4.12) од AUR во Манџаро нешто повеќе од 6 месеци, а вистината е дека не го менувам Xfce за друга, единствената лоша работа е да барам теми GTK2 и GTK3 што не ја кршат естетиката од работната површина (главно за апликации GTK3)

 14.   воени dijo

  Многу добри информации, кога ќе биде објавена новата верзија Xfce?

 15.   Сантијаго Мурчио dijo

  Тоа е многу добра околина, како што велат „цврста карпа“. Го користев доста време и никогаш не ми се спушти, многу добро време на одговор.

 16.   носач на вода dijo

  Сега е достапен во развојната верзија на Манџаро и може да се преземе тука:

  http://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.9.0/xfce-minimal/0.9.0-dev/

 17.   xxmlud dijo

  Во моментов сум со KDE и е многу тешко да се промени моето графичко опкружување. Но, вистината што мило ми е што гледам дека тие продолжуваат да го поддржуваат

 18.   Gabriel dijo

  За оние од нас кои имаат праисториски компјутер, ова биро паѓа во луксуз, како што велат повеќето, едноставно, ефикасно, елегантно и ја исполнува својата мисија, така што повеќе, кога новата верзија ќе излезе од рерната, вие самите сте елав што ќе си го испратите со новостите ист «vox populi» (:
  … И благодарам за информацијата (:

 19.   разбиени dijo

  xfce ако го стават во xubuntu 15.04 ќе го тестирам, ако не ќе почекам следниот тест на Debian да биде доста стабилен, т.е. со око, пресметувам дека за август или така ќе го тестирам со Debian ако не го стават во Xubuntu сега во април .

  1.    разбиени dijo

   Верзијата 4.12 веќе е објавена како стабилна.

 20.   Marcelo dijo

  Го користам со години. Тоа е моето биро покрај креветот. Чудесен !!! Едвај чекам да ставам раце на тоа.

 21.   ЈавиМГ dijo

  Одлична вест без сомнение.

  Вметнувањето на опцијата „префрли се до ѓубре“ од работната површина недостасуваше, управувачот со задачи е нешто подобрен (иако како што е наведено од колега во неговиот придонес, сепак не нуди потрошувачка на RAM меморија) ... и некои ситници и подобрувања повеќе отколку што го прават тоа многу интересно ... Нестрплив сум да видам колку се ефективни.

  Од друга страна, начинот да се користи долниот панел како пристаниште може да се направи без да се чека XFCE 4.12, во мојот прв XFCE (Xubuntu 13.10) веќе го користев овој метод? Многу е привлечно и многу може да се конфигурира, ја извадив алатката од неа и оди навистина добро во комбинација со конки може да ја имам мојата работна површина и панелот што е можно чисти ... во секој случај можам да го фалсификувам панелот за да личи на пристаниште, вистината е дека е добра работа за тимови со малку ресурси.

  Прегратка и благодарам што сте таму FromLinux ...;)

 22.   нисколумиум dijo

  Неодамна започнав со оваа работна површина во OpenSUSE, се чини многу лесна и многу кул

 23.   Ренго dijo

  Одлично! Но, тоа беше објавено повеќе од 2 години ... Дали има проценет датум на објавување?

 24.   Едгар dijo

  недостасуваат алтернативи на апликациите во менито како kde ... сега гледам две