Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Денес форматот за стриминг е популаризиран во одредени области на Интернет, како што се видео игри, филмови и видеа и во музика. Стримингот го менува начинот на кој традиционално се консумира содржина преку Интернет, а особено во музичката сфера.

И за користење на оваа технологија преку Интернет во секоја област споменати погоре, одредени услуги и апликации се создадени и ставени на располагање за да се искористи. Во конкретно музичко поле, се издвојува лесна и убава апликација наречена „Нуклеарна“, која е одличен стриминг музички плеер и користи три услуги за да понуди тотално бесплатна музика на секој што ја сака.

Нуклеарни: Врвни патеки

Вовед

Нуклеарна е стриминг музички плеер развиен на GitHub под лиценцата „Аферо ГПЛ“., и под развојната филозофија позната како „Прво GNU / Linux“, што значи дека наведената апликација ја почитува нашата слобода, ни нуди целосен пристап до изворниот код, за да можеме да ја измениме и да придонесеме за проектот.

Официјалниот слоган на апликацијата во нејзиниот официјална веб-страница Во него се наведува дека играчот на Нуклеарна е:

Современиот музички плеер се фокусираше на проследување бесплатни фонтови.

И неговите развивачи го опишуваат како играч што ни овозможува:

Слушајте музика под наши услови. Без потреба да се користат услуги што ја ограничуваат нашата слобода и бараат да нè искористат за да слушаме одредени омилени уметници. Слушајте што сакаме, каде и како сакаме, целосно бесплатно.

Тие исто така додаваат дека Нуклеарна овозможува пренесување на музичка содржина од кој било бесплатен извор на Интернет. И, тоа ги поддржува услугите на YouTube и Soundcloud од првиот момент, преку употреба на систем на додатоци (додатоци) што овозможува нивно полесно додавање.

И поддржува макарење до last.fm и ажурирање на тековниот статус на репродукција. За оние кои не се сигурни што е „Scrobbling“, ова значи да можат да испраќаат име на песна што ја слушнале и уметникот на истата на музички профил на Интернет.

Скроблувањето е навикнато, меѓу многу нешта, да формира статистика, да добива препораки за слична музика и да ги споредува нашите музички вкусови со други луѓе на Интернет. Дури и за да можеме да добиваме сигнали за блиските концерти, за групите што редовно ги слушаме.

Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

содржина

Нуклеарниот е освен минималистички и функционален, многу убав плеер со мрачен допир во неговиот интерфејс. Интерфејс кој во горната област има лента за пребарување и доаѓа без класичните копчиња „Минимизирај, максимизирај и затвори“.

опис

Во нејзината централна област има 3 јасни делови кои се:

 • Мени за опции: Дел кој има 6 опции наречени Табла, преземања, плејлисти, приклучоци, поставки и резултати од пребарување за да се постигне правилно и ефикасно користење на апликацијата .
 • Екран панел: Дел кој има 4 опции наречени Најдобра нова музика, Топ траки, racksанрови (Стилови) и Вести (Вести) за прегледување музичка содржина преку различни модели на вкус и пребарувања.
 • Мени за комунални услуги: Дел кој има 3 копчиња за „бришење содржина, зачувување содржина и случајна репродукција на содржина“ за управување со наведената музика или добиена за репродукција.

Во долната област има едноставна лента за репродукција, која од десната страна ја покажува содржината во репродукцијата, во централниот дел класичните копчиња за „претходната песна, стоп / репродукција и следната песна“, и неговиот лев дел со класичната лента за јачина на звук и 3 други функциски копчиња, како што е оној што треба повторно да се репродуцира.

Во моментов овој плеер е достапен за вашиот празнење Оди за својата верзија 0.4.4 и е мултиплатформа, тоа е, доаѓа со инсталатори за Mac OS, Windows и Linux. За последното, тоа доаѓа во апликација, tar.gz и deb формат, како и неговиот изворен код во неговите класични формати zip и tar.gz. И тоа е достапно со прирачник и документација на Интернет

Нови функции

И наскоро се надева дека ќе понуди нови карактеристики како што се:

 • Поддршка за локални датотеки
 • Прелистување на популарност
 • Врвни листи специфични за секоја земја
 • Совети за слушање (слични изведувачи, албуми, траки)
 • Неограничени преземања
 • Стихови во реално време со текстови
 • Делот за библиотека и Омилените зачувани локално.

Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Заклучок

Овој нуклеарен музички плеер е добра опција да се користи за оние кои сакаат бесплатна музичка онлајн содржина и затоа што е минималистички, функционален и многу убав со својот мрачен стил. Што се однесува до негативното, ако имате компјутер со ниски ресурси, тоа е дека неговиот развој се базира на Електрон, што ја принудува апликацијата да троши одредени нивоа на ресурси (рам меморија) што може да ги намали или забави самите.

Друг негативен белег е неговата употребливост во однос на употребата на тастатурата. Со нуклеарниот плеер, употребата на тастатурата е минимална или нула. Треба да го користите глувчето за сè. Што не е многу практично, бидејќи има многу loversубители на користење тастатура за нивните често користени апликации. И поради неговиот минималистички изглед, понекогаш му недостасуваат најважните елементи за навигација, како што е можноста да се врати назад на панелот за дисплеј.

За остатокот, препорачувам да го испробате така што секој може да донесе свои заклучоци за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)