Облачно пресметување: Тековни апликации и платформи со отворен код

Облачно пресметување: Тековни апликации и платформи со отворен код

Облачно пресметување: Тековни апликации и платформи со отворен код

Од време на време, ние обично истражуваме во длабочина a ИТ домен Фокусирани од перспектива на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / LinuxНа Последниот пат беше неодамна за Вештачка интелигенција во публикација наречена: "Вештачка интелигенција: Најпознат и користен АИ со отворен код". И денес ќе направиме нешто слично со ИТ областа на „Облачно пресметување“, односно од Облак компјутер.

Имајте на ум дека на „Облачно пресметување“ или Облак компјутер во основа тоа е управување со виртуелизирани ИТ ресурси преку ИнтернетНа Тоа е чисто пресметување имплементирано како услуга и испорачано според шема за побарувачка и плаќање за потрошувачка, преку а Платформа за облак услуги.

Облак компјутер: Сè како услуга - XaaS

Облачно пресметување: С Everything како услуга - XaaS

За оние кои се заинтересирани да истражуваат некои од нашите претходни поврзани објави со обемот на Облачно пресметување, можете да кликнете на следните врски, откако ќе завршите со читање на оваа публикација:

"Во моментов XaaS е новата парадигма за пазарот на облак компјутери и чиј тренд на раст во следните неколку години ќе има големо влијание врз сегментите Телекомуникации, Големи податоци и Интернет на нештата (ИоТ). Бидејќи XaaS е технолошки концепт кој опфаќа неколку концепти поврзани со технолошките иновации во облакот, што генерира нови начини за генерирање и додавање вредност на организациите, државни и приватни.". XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга

Облак компјутер: Сè како услуга - XaaS
Поврзана статија:
XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга

Поврзана статија:
Облак компјутер: Недостатоци - Другата страна на паричката!
Интероперабилност преку облакот: Како да се постигне тоа?
Поврзана статија:
Интероперабилност преку облакот: Како да се постигне тоа?
Поврзана статија:
OpenStack и Cloud Computing: Иднината на Cloud Computing со слободен софтвер
ЕТЕРНИТЕТНА ОБЛАК: Мрежа со компјутерски облак со отворен код
Поврзана статија:
ЕТЕРНИТЕТНА ОБЛАК: Мрежа со компјутерски облак со отворен код

Облачно пресметување: Топ платформи и апликации со отворен код

Облачно пресметување: Топ платформи и апликации со отворен код

Платформи за облачно пресметување

Меѓу Платформи "Cloud Computing" o Облак компјутер, А софтвер со отворен код, можеме да ги споменеме и опишеме следниве 4:

OpenStack

Тоа е Оперативен систем во облак кој контролира големи групи на компјутери, складирање и мрежни ресурси во цел центар за податоци, сите управувани и обезбедени преку АПИ со заеднички механизми за автентикација. Исто така, има контролен панел што им овозможува на администраторите да контролираат и да им олеснат на нивните корисници да обезбедат ресурси преку веб -интерфејс. Покрај стандардната функционалност на инфраструктурата како услуга, постојат дополнителни компоненти кои обезбедуваат оркестрација, управување со грешки и управување со услуги, меѓу другите услуги, за да се обезбеди висока достапност на корисничките апликации. Што е OpenStack?

Леарница за облаци

Тоа е отворена платформа како услуга (PaaS) која обезбедува високо ефикасен и модерен модел за испорака на облак-апликации на врвот на Кубернетес. Покрај тоа, тој нуди избор на облаци, рамки за развивачи и услуги за апликации. Ова ви олеснува побрзо и полесно да градите, тестирате, распоредувате и разменувате апликации. Што е Cloud Foundry?

OpenShift

Тоа е претпријатие платформа за контејнери Kubernetes со автоматизирани операции од крај до крај, што ви овозможува да управувате со хибридни облаци, мулти-облак и распоредување на компјутери. Ова решение од претпријатието Red Hat е оптимизирано за да ја подобри продуктивноста на развивачот и да поттикне иновации. И со нудење сеопфатни автоматски операции, доследно искуство низ средини и распоредување самопослужување за програмерите, тимовите можат да работат заедно за поефикасно да ги пренесат идеите од развој во производство. Што е Red Hat OpenShift?

Облачно

Тоа е платформа со отворен код за мулти-облак и работна оркестрација. Што, меѓу другото, им овозможува на организациите без напор да преминат кон јавната архитектура на облаци и облаци, дозволувајќи им да ја автоматизираат својата постоечка инфраструктура заедно со распределените ресурси и облаци. Дополнително, исто така, им овозможува на корисниците да управуваат со различни домени за автоматизација и оркестрација како дел од заеднички гасовод CI / CD. Што е Cloudify?

Друго 13 постоечки и познати звук:

 1. Алибаба облак
 2. Апачи Месос
 3. AppScale
 4. Облак
 5. FOSS-облак
 6. Еукалиптус
 7. Отвори Небула
 8. OpenShift Origin / OKD
 9. Стакато
 10. Синефо
 11. Цуру
 12. VirtEngine
 13. WSO2

Апликации за облачно пресметување

Меѓу апликации поврзани или применливи за ИТ домен del „Облачно пресметување“ o Облак компјутер, А софтвер со отворен код, можеме да ги споменеме следниве 10:

 1. Алфреско
 2. Бакула
 3. GridGrain
 4. Hadoop
 5. Nagios
 6. Одоо
 7. OwnCloud
 8. Xen
 9. Zabbix
 10. Зимбра

повеќе информации

Запомнете го тоа, во претходни поврзани објави споменато погоре, можно е да се истражува во концепти и технологии следново:

 1. С Everything како услуга: XaaS, Сthing како услуга, или с Everything како услуга.
 2. Софтвер како услуга: SaaS, Софтвер како услуга.
 3. Платформа како услуга: PaaS, платформа како услуга.
 4. Инфраструктура како услуга: IaaS, Инфраструктура како услуга.
 5. Предности, предности, недостатоци и ризици: Од облак компјутери.
 6. Интероперабилност: Преку облакот.
 7. Видови облаци: Јавно, приватно, заедничко и хибридно.
 8. Идни децентрализирани платформи: Облачно пресметување.
Вештачка интелигенција: Најпознат и најкористен АИ со отворен извор
Поврзана статија:
Вештачка интелигенција: Најпознат и најкористен АИ со отворен извор

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, опсегот на „Облачно пресметување“ е еден од многуте тековните ИТ трендови дека секој ден напредува со сила и дека ветува дека ќе материјализира многу важни достигнувања за општеството, особено во однос на работата и начинот на живот на луѓето. На Облак компјутери заедно со технологии во целосен развој како што се 6G, на Вештачка интелигенција (AI), На Интернет на нештата (ИОТ) и многу други, ветуваат а одлична иднина ИТ за човештвото.

Конечно, се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целата територија «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.