Обојте ги вашите дневници со CCZE

Оние кои работиме со сервери или со GNU / Linux Општо, знаеме дека еден од најдобрите извори на информации што треба да знаеме што се случува со нашиот систем, се Дневници.

Ретко е што некоја програма или услуга ги нема, и секогаш е добро да имаме алатки што ќе ни овозможат поудобно да ги читаме овој вид информации.

CCZE токму она што го прави е да ги обои нашите логови. Има поддршка за apm, exim, fetchmail, httpd, postfix, procmail, лигњи, apache, syslog, ulogd, vsftpd, xferlog и многу други апликации.

En Debian Се инсталира со отворање на терминал и пишување:

$ sudo aptitude install ccze

Како го користиме?

Многу лесно. Ако ставиме во терминалот, на пример:

# tailf /var/log/apache2/access.log

Haveе имаме вакво нешто:

Сега, ако ставиме:

# tailf /var/log/apache2/access.log | ccze

Ние добиваме како резултат:

Многу подобро нели? Но, всушност, ова не е начинот на употреба CCZE. Според него човек на оваа апликација, треба да биде:

# ccze [opción] <log

Една од најинтересните опции е, на пример, онаа што ни помага подобро да го разбереме најавувачот Медузата. За ова ставаме:

# ccze -C </var/log/squid/access.log

El -C Она што го прави е да го олесни времето за обележување на Unix за читање. Знаете, ако сакате повеќе информации за тоа што може да се направи CCZE, ставете го во терминалот:

man ccze

Ние веќе видовме како да ја користиме оваа алатка при пинг-пинг овој пост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   RAW-Основни dijo

  елав, денес си во низа да ме правиш среќен .. xD

  Фала уште еднаш! ..

  1.    елав dijo

   Хехехех ... добредојден си

   1.    насилник dijo

    Мене работи само со опашка, но не и со мачка, т.е. кога командата мачка нема повеќе бои, работи само со потоци.

    ccze </ var / log / dmesg

    Ова печати со бои и кога ќе заврши терминалот е празно како да има само дадено внесување.

    // откако отиде кај човекот ...
    Решение: Користете -A за печатење бои со ANSI, а не со ncurs.

    ccze -A </ var / log / dmesg

    1.    елав dijo

     Сè е решено со ЧОВЕКОТ хахаа

 2.   АуросЗх dijo

  Како да е малку вртоглавица со тие бои ... Сè уште е добро.

 3.   Тобериус dijo

  Одлична е оваа апликација за читање дневници !!! Го сакам тоа.

  Ви благодарам многу и продолжете понатаму.

 4.   st0rmt4il dijo

  Благодарам, па ќе ги имам моите датотеки пошарени хехе!

  XD!

  Честитки!

 5.   Маурициус dijo

  Логовите изгледаат многу убаво сега

  Останувам вака:
  http://i.imgur.com/XyUmFPa.png

 6.   Ариел dijo

  Многу добро, ви благодарам многу, би било уште подобро ако имав стандарден приклучок за обојување на Android SDK логото. На здравје!

 7.   Зардо7 dijo

  Здраво пријатели; Дали треба да се пререгистрирам за да го користам форумот? Затоа што тој ми кажува дека не сум регистриран и дека сум.
  Благодарам