Објавена верзија 2019.2 на YouTrack, софтвер за управување со проекти и следење на инциденти и билети

По објавувањето на верзијата 2019.1 минатиот март, Jetbrains неодамна ја објави достапноста на верзијата YouTrack 2019.2, вашиот софтвер за управување со проекти и следење на инциденти и билети.

Како и секое ажурирање, верзијата за 2019.2 YouTrack исто така носи нови функции и некои подобрувања. Jetbrains објави дека YouTrack 2019.2 лансиран со работни процеси на државна машина по тип на издание, транспарент за пораки ширум системот, опција што ви овозможува да побарате од членовите на вашата група да активираат автентикација со два фактори, итн.

YouTrack е софтвер за управување со проекти и решенија за следење билети и инциденти развиен од JetBrains, кој следете ги задачите и грешките, закажете спринтови и објави и создавајте работни текови.

Исто така, од нејзината верзија 2019.1, YouTrack овозможува интеграција со заедничката комуникациска платформа Slack.

Јазичната поддршка заснована на заедницата ви овозможува да се префрлите на јазик поддржан од заедницата. Со други зборови, YouTrack може да се користи на друг јазик со избирање во неговиот кориснички интерфејс.

Во оваа нова верзија, YouTrack сега поддржува лозинки за апликации за интеграција со платформата за соработка Bitbucket.

Со YouTrack 2019.2, Софтверот за управување со проекти сега може да се поврзе со складиштето Bitbucket со корисничко име и лозинка на апликацијата.

Ова ви овозможува да поставите интеграции со сметка на Bitbucket користејќи верификација во два чекора. Тоа исто така значи дека не мора да ги чувате вашите лични лозинки во поставките за интеграција.

Ова ажурирање вклучува и нова опција наречена „потребна автентикација со два фактори“.

Ова е нова опција во групните поставки што ви овозможува да побарате од членовите на групата да овозможат автентикација со два фактори за нивните сметки во Hub. Ова ви помага да обезбедите пристап до вашата инсталација на YouTrack.

Работните процеси на државната машина според типот на изданието пристигнуваат во ова издание на YouTrack во 2019.2 година.

Всушност, Работните текови во YouTrack ви овозможуваат да го прилагодувате и автоматизирате животниот циклус на проблеми со проектот.

Со работните процеси, можете лесно да ги информирате тимовите за настани, да применувате политики, да извршувате периодични задачи и да ги поддржувате постојните деловни процеси. Правило на државна машина управува со транзициите од една во друга вредност за прилагодено поле.

систем-широк-транспарент

Во оваа верзија, Jetbrains додаде можност за пишување на правила за државни машини кои спроведуваат различни множества на државните транзиции врз основа на моменталната вредност во одредено поле. Ова ви овозможува да примените ограничувања на состојбите на стриминг за различни типови на програми во ист проект.

YouTrack обезбедува неколку стандардни работни текови кои ги покриваат најчесто користените случаи. На пример, работни текови кои автоматски доделуваат проблем на сопственикот на подсистем или се справуваат со дупликат проблем.

Ја имате и оваа верзија на системски банер за пораки. Тоа значи дека сега можете да додадете глобален банер на врвот на секоја страница на YouTrack. Оваа одлика ја заменува претходно поддржаната опција за додавање системски банер при поставување датотека на вашиот сервер.

Последната карактеристика во ова издание е поставката за идните датуми. Во овој момент, јазикот за пребарување сега поддржува однапред дефинирани вредности за идните опсези на датуми.

Може да ги користите овие поставки во вашите пребарувања и да ги пријавувате поставките за да пронајдете настани закажани за утре, следната недела или следниот месец.

Може да ја користите оваа поставка за да одредите датуми во командите. Оваа одлика ви овозможува лесно пребарување на проблемите што се планираат за во иднина.

Конечно, Jetbrains објави дека повеќе нема да поддржува грешки поврзани со прелистувачот на Microsoft, Internet Explorer. »

Како што објавивме пред извесно време, од верзијата 2019.2 на YouTrack, ние веќе не гарантираме стабилни перформанси во која било верзија на Internet Explorer и веќе не корегираме грешки што можат да се манифестираат само во оваа верзија на прелистувачот, «објави Jetbrains.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.