Објавено е новото ажурирање на OpenShot 2.0

На 9 февруари, ажурирање на OpenShot 2.0.6 (Бета 3), што е веќе достапно за преземање. Openshot е уредник на видеа креиран и ажуриран од програмерот и развивачот Athонатан Томас, исто така креатор на новото ажурирање на филијалата 2.0 на оваа апликација, посочува дека тој има уште многу работа, сепак, ова ново ажурирање има 3Д анимација, движење на камерата засновано на криви, состав, премини, мешање аудио, векторски наслови и многу други нови одлики.

1

Исто така, Томас се повикува на ова дека ќе биде 3-та целосна верзија на OpenShot 2.0 во последните 30 дена и дека работи тесно со тестерите и корисниците за решавање на најкритичните проблеми што се идентификувани.

Ако сте заинтересирани да се обидете, ќе бидете среќни да знаете дека бета-инсталаторите се издаваат за секој корисник што сака да ги преземе, и можете да ги набавите тука:

Прозорци: Верзија 2.0.6 МСИ инсталер

Mac: Верзија 2.0.6 DMG

Linux: Мора да инсталирате Дневен ПДП (за Убунту и сродни). Сега Debian, Arch и Gentoo исто така го поддржуваат OpenShot 2.0

2

Анимации: Исклучително меки, толку многу што се споредуваат со свила. Зумирање, тава и вртење се некои од придобивките на оваа промена.

Аудио: Подобрен, успевајќи да ги надминеме претходните верзии, аудио проблеми како што се пукање, капење и други се поправени во оваа нова верзија.

Автоматска резервна копија: изграден е нов нов мотор OpenShot 2.0, дизајниран да биде брз и лесен за конфигурирање, успевајќи автоматски да го зачува вашиот проект во одреден временски интервал. Потребно е прво да се провери дали оваа опција е овозможена во конфигурацијата.

Опоравување: Заедно со новата можност за автоматска резервна копија, функцијата за враќање е исто така овозможена и интегрирана. Ако не сте го зачувале вашиот проект, нема потреба да се плашите, благодарение на новиот автоматски резервен мотор, ќе се направи резервна копија на вашиот незачуван проект (со фреквенцијата за автоматско заштеда што претходно сте ја конфигурирале) и ако се сруши OpenShot, најновата резервна копија ќе биде вратена.

3

Управување со датотеки: Направени се повеќе подобрувања во управувањето со проектните датотеки, вклучително и подобрувања на привремените датотеки зачувани во папки (т.е. анимирани наслови).

Ракување со исклучоци: Интеграцијата помеѓу libopenshot (библиотека за уредување видео) и openshot-qt (кориснички интерфејс PyQt5) е подобрена. Сега корисниците презентираат a порака за грешка што опишува некои детали за тоа што се случило. Се разбира, „тешката несреќа“ што убива сè сè уште повремено се случува, сепак многу несреќи сега можат да се избегнат, а корисниците се повеќе информирани за тоа што се случило.

Стабилност во Виндоус: Постоењето на прилично непријатни грешки во Виндоус, кои теоретски требаше да се појават со други платформи, се должат на грешки поврзани со повеќе процесори на овој систем, овие грешки допрва треба да се поправат и многу од нив сега се поправени.

Известување за нова верзија: OpenShot ќе го провери присуството на најновата верзија на изданието од веб-страницата openshot.org и ќе го извести корисникот со прикажување на икона горе десно од главниот прозорецл Ова ажурирање го бараа корисниците подолго време, но сега конечно е доделено. Исто така се известува тивко ако Интернет не постои или ако не е достапен, што се извршува одделно, спречувајќи забавување на апликацијата.

Анонимен извештај за грешки: Нова можност за пријавување на грешки анонимно е додадена на OpenShot. Оваа опција може да се активира и деактивира во преференции, и од време на време дадоставете извештаи за грешки анонимно, што ќе помогне да се идентификува каде се случуваат несреќи.

Повлечете прецизност: Имаше мали проблеми како додавање простор помеѓу клипови, транзиции или не место, овие проблеми беа се поправени и сега работи одлично.

Превод: Направени се промени во 78 јазици поддржано, ова благодарение на напорната работа на повеќе преведувачи кои работеа неуморно.

Иако ажурирањата и подобрувањата, како што видовме, беа многу, сè уште има повеќе грешки кои продолжуваат да се презентираат како што се: Грешки во извозот на ДВД во некои верзии на Linux, некои проблеми со преводот на одредени јазици. Исто така, некои корисници пријавија проблеми со стабилноста со Виндоус, за што сè уште причината не е утврдена, сепак најверојатно тие се поврзани со повеќе процесори и уште неколку услови што се чини дека се случуваат само во Виндоус.

Ако веќе сте ја преземале оваа нова верзија или планирате да го сторите тоа, треба да знаете дека OpenShot ги охрабрува корисниците да се вклучат во компанијата, барајќи испратете извештаи за грешки и предлози до: https://github.com/OpenShot/openshot-qt/issues. Можете исто така да помогне со придонес како преведувач (Ако сте корисник со друг јазик освен англиски), ова можете да го сторите тука: https://translations.launchpad.net/openshot/2.0/+translations.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

0 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.