Оверклокување

Кога отвораме компјутер, на таблата наоѓаме вентилатор на него.

Под тој вентилатор се наоѓа процесорот, што е како мозокот на компјутерот.

Причината зошто процесорот има свој вентилатор е затоа што достигнува многу високи температури, во зависност од моделот на процесорот тие можат да надминат 70ºC.

Што е оверклокување?

Оверклок е процес со кој процесорот се приближува до своите граници за да ги зголеми своите перформанси. Може да се направи и на графика, во RAM меморија итн.

Какви последици може да има ова?

Процесорите држат максимална температура и овој максимум може да се надмине со оверклокување.

Буквално го согоруваме процесорот ако го правиме постојано.

За да се избегне ова, процесорот мора да се олади, ако е можно со течен азот. Азот е гас кој тече на температура од -195,79 ° C (63 K).

Поради оваа причина, важно е да носите ракавици при ракување, препорачливо е да наведете нешто долго бидејќи течниот азот предизвикува изгореници при контакт со кожата.

Мој совет, не оверклокувајте од две причини:

 • Ние го вчитуваме процесорот
 • Обично не е потребно

Еве видео од оверклокување со течен азот:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

30 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фернандо dijo

  Добро!

  Јас сум корисник на Linux неколку години и моментално го користам Arch и сум редовен следбеник на вашата страница (секој ден земате дневна посета од мене хехе)

  Студирам Инженерство на софтвер и имам пријател кој е вистински гик за оверклокување.

  Оверклок, ако е направено внимателно, можеби не е премногу лошо. Навистина е корисен и оверклокување на процесор со глава, на пример терминал за андроид, така што системот ќе реагира малку побрзо. Се разбира, животот на чиповите е скратен и тоа е императив.

  Прегратка!

  1.    Храброст dijo

   Во мобилни работи, тоа може да биде покорисно.

   Проблемот пред сè е што чиповите се зезнати

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас сум редовен следбеник на твојата страница (секој ден земаш дневна посета од мене хехе)

   Па, благодарам многу

   Со почит

 2.   Виндоузико dijo

  Оверклок го одзема животот на процесорот, но ако се направи правилно, тој нема да се вчита на краток рок. Ако не ви пречи што трае помалку, за возврат добивате поголем принос. Течниот азот е прилично beверски систем за ладење. Постојат врвни вентилатори и системи за течно ладење кои добро го контролираат зголемувањето на температурата.

  1.    Храброст dijo

   Течно ладење… Се надевам дека мојот следен компјутер го има затоа што велат дека се подобри и не прават бучава

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Имав компјутер со ладење на гас ... супер, тоа беше најдобро
    Но, морав да го продадам од други причини, недостаток на пари хехе.

   2.    Анубис dijo

    Зарем тие не прават бучава? И вентилаторите што ги носи радијаторот? А пумпата за вода?

    Сега, со ладење на воздухот, можете да направите убави часовници со astвер, без машината да стане потопла отколку што треба.

    Покрај тоа, со она што го подобри проблемот со пасивното ладење, можете да добиете нечујни компјутери (буквално) се додека не сакате да исцедите премногу од машината, очигледно.

    1.    Храброст dijo

     Постојат комплети за течно ладење тропо сто, не сите имаат надворешен радијатор.

     Па, не е дека тие не прават бучава, тие прават помалку бучава од типичните вентилатори

     1.    Анубис dijo

      Сите течните системи за ладење имаат радијатор. Не реков дека мора да биде надворешно. И не, тие не прават помалку бучава од типичните обожаватели. Ставете добар ладилник за воздух и нема да слушнете ништо.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Оверклок, рече на едноставен начин, е да се зголеми товарот на електрична енергија што влегува во процесорот, ова ќе го направи тоа да работи побрзо од нормалното.
   Процесорот не е развиен за ова ... по дифолт не е, ако процесорот е 3.0 значи дека е 3.0, да ... можат да го земат до 5.0 ... но за евиденција, процесорот беше не е развиена за тоа.

   Затоа, очигледно е дека ова има последици, на пример, корисниот век ќе се намали.

   1.    Виндоузико dijo

    Понекогаш тие ја зголемуваат фреквенцијата на часовникот на процесорот од самата фабрика. Тие издаваат нови модели со ист процесор и поголема брзина (играат со „безбеден“ опсег на температура).

 3.   Мерлин Дебианитот dijo

  Јас навистина не знаев дека оверклок постои, но за таа милост претпочитам да купам помоќен компјутер или да користам поедноставен систем.

  Не гледам употреба за тоа или за мобилни телефони.

 4.   арики dijo

  Оверклокот е многу забавен, го направив тоа околу 2006 година, се чувствувам стар јајајај го направив со AMD 64 процесор и со табла што според мене беше најдобра во тие времиња DFI Lanparty, парче табла за OC I остави ти фаќање од тие години на мојата ок ладење само со воздух со добри ладилници да !! поздрав ДО IRЕЛЕНИТЕ !!!

  http://img195.imageshack.us/img195/8672/todo67rg.jpg

  1.    Храброст dijo

   уфф се чувствувам стар хајаџај

   Тоа е дека си.

   Проклето да, минуваше хахаха

 5.   соодветна dijo

  Добредојдовте во хардверскиот свет… Јас ќе бидам вашиот водич

  Иако велите дека е за да се зголемат перформансите на процесорот, ова не е ограничено само на процесорите, како што вели името, оверклок е да се зголемат временските часови на нешто, односно да се зголемат фреквенциите и тоа се однесува и на процесорот и графичкиот процесор, како и на RAM меморијата итн.

  1.    Храброст dijo

   Па да, но тоа обично се прави таму

   1.    соодветна dijo

    Јас ти велам не, пред да учествувам во форум за оверклокување и работењето со графички процесор или RAM меморија беше исто толку вообичаено како и работата со процесорот

    1.    арики dijo

     Точни сте, работите заедно со времињата на рам, cpu и gpu, затоа што ако не, никогаш нема да можете да испраќате mghz на процесорот, сега за да го направите ова, постојат два начина со софтвер или директно во BIOS-от, кои според според моето искуство е најдоброто, секако овој ОК се смени многу во последниве години, поздрав до сите

     1.    нано dijo

      Ова ме потсетува на моите 16, кога добив половина несакана компјутери и ставив OC во нив и ги ставив да работат со некои дистрибуции или Windows XP.

      Всушност, ОК е опасно во зависност од коефициентите Mzh што ги користите и пред сè, колку го поместувате Vcore, за да го зголемите mhz ви треба повеќе напон и повеќе напон бара повеќе енергија и повеќе енергија, повеќе топлина.

      Во моментов мојот процесор е Athlon II X3 со отклучено јадро, тој е X4 сега и отиде од 2.9 Ghz до 3.2 ... совршен е, не оди од 50 ° во полн товар затоа што има добар ладилник а бучавата е скоро незабележлива дури и кога куќата е целосно тивка ...

      Опасно е? О да, зедов повеќе од еден напред, но ако знаете како да сторите, нема опасност. Всушност, AMD го отклучува мултипликаторот во своите Black Edition специјално за да ги направи OC многу поудобно и добар дел од шампионите на OC се AMD процесори, тие се ефтини и моќни.

      1.    Храброст dijo

       http://postimage.org/image/gnrwyhzcz/

       Те молам нано, биди убав овој пат

       Тоа е дека не можев да го избегнам XD XD XD


 6.   кеопетија dijo

  ограда, го ставам тоа во мојата соба засилено и пенејќи и мојата старица ме убива
  хахахаха, имам ладен во вода и сега има 22 ºC и со машините што сега мислам дека не е потребно да се оверклокува

 7.   нано dijo

  @Curarage Дали си копиле? XD е тоа што не можеш да ја поднесеш желбата да возиш тролвар со мене XD

  1.    Храброст dijo

   Беше грешка да ми го кажеш тоа, затоа што не можам да помогнам.

   Бев толку смешна хахахахаха.

 8.   sieg84 dijo

  Јас некогаш го правев тоа со gpu ati.

 9.   ролдолфо алехандро dijo

  Оверклокот на течен начин не ми го привлекува вниманието, јас останав со навивачите и има многу добри и тие не прават бучава, кога станува збор за течност, без оглед на тоа што велат дека може да има истекување и чао компјутер хахаха, Подобро да продолжам со поголеми фанови. Иако не гледам голема потреба од оверклокување компјутер за подобро купување побрз процесор и одење.

 10.   Мдврро dijo

  Јас разбирам дека процесорите се поефикасни со текот на времето, но мислам дека тоа е во теорија. Сега треба да бидете многу претпазливи со оверклокување видео картички, што е многу поризично од процесорот и пред се да имате добар извор на енергија при оверклокување има помалку ризици, а не генерички што е самоубиство xd. Исто така, она што е опасно е да се оверклокуваат тетратки, не разбирам како има луѓе што го прават тоа. Добра статија.

 11.   v3 на dijo

  зошто треба да оверклокувам во linux, ако сепак оди брзо?

  1.    Храброст dijo

   Воопшто не каркамал

 12.   Артуро Молина dijo

  Јас оверклокував машина со пентиум 4 до 3.2 ghz ht за да ја стартувам FIFA 11, со катастрофални резултати, оној што успеа да работи грдо, но пристоен беше PES 11. Иако се искачи само до 400 mhz: p
  На мини мои КС, атом 1.6 ghz, успеав пристојно да ја истрчам FIFA 08, со истите 400 mhz: p

 13.   Луис Перез dijo

  она што тие го прават е многу добро, а демонстрациите се многу добри